«Хрест свободи» для «Ніжинських вогників Перемоги»
30 вересня, напередодні свята Покрови Пресвятої Богородиці, Дня українського козацтва та Дня захисників і захисниць України, 36-річна Ольга Лисивець із Ніжина отримала з рук священнослужителя та капелана отця Сергія Чечина медаль «Хрест Свободи» від Митрополита Київського і всієї України Епіфанія.
«З нами правда, а де правда - там Бог, а де Бог - там Перемога», - так Ольга підписала своє фото із нагородою.
Нагороду Митрополита Епіфанія Ользі Лисивець вручив отець Сергій Чечин
- Ця нагорода стала для мене справжньою несподіванкою, - ділиться вона. - Отець Сергій, з яким ми давно знайомі і тісно співпрацюємо, допомагаючи захисникам, просто покликав мене у Собор Всіх Святих і в цій атмосфері умиротворення, віри і спокою вручив таку почесну відзнаку від самого Митрополита Епіфанія. Це було надзвичайно приємно, хоча своєю волонтерською діяльністю я займаюся точно не заради винагород.
А волонтерити Ольга почала ще у 2014 році:
- Так швидко пролетіло вже десять років війни. Та я пам’ятаю, як усе починалося, неначе це було вчора. У Соборі Всіх Святих місцеві жінки організували волонтерську групу «Солдатські страви», до якої приєдналася і я. Ми регулярно збиралися, щоб приготувати сухі борщові набори для наших захисників. Згодом така допомога стала незатребуваною, тож в основному ми займалися різними зборами. Усе змінив лютий 2022го.
Якщо чесно, нехай і не на сто відсотків, але про те, що буде повномасштабне вторгнення росіян, я знала. У ніч на 24 лютого саме була на зміні (Ольга працює медсестрою в Ніжинській міській лікарні. - Авт.). Коли пролунали перші вибухи, одразу ж здогадалася, що це. Стало очевидним, що відтепер допомога військовим знову має вийти на перший план.
Отож влітку 2022-го Ольга разом із такими ж активістами організували справжнє виробництво окопних свічок.
- Тоді дуже допомогли сусіди, знайомі. Багато хто крутив дома заготовки для окопних свічок. Спочатку заливала їх я просто у квартирі, та згодом зрозуміла, що треба шукати більш підходяще місце - розтоплений віск і парафін дають специфічний запах і чадять. Отож разом ми знайшли підвал і продовжили виробництво уже там. За день гуртом могли залити до тисячі окопних свічок, - згадує Ольга. - Паралельно виготовляли обереги-вервиці, організовували збори на потреби різних бригад. Звісно, весь цей час цікавились у військових, що їм іще потрібно. І ось нам вперше замовили... димові шашки. Ми розуміли, що на фронті ця річ дуже потрібна, адже з їхньою допомогою можна дезорієнтувати ворога, прикрити відхід групи після завдання чи вивезення поранених, але готового рецепта виготовлення справді дієво ї димово ї шашки в Інтернеті не знайдеш. Довелося нашим активістам розробляти її практично самотужки. Активно зайнявся цим Саша Черненко. Хоч працює він на залізниці, та з дитинства любить фізику і хімію, ось і почав експериментувати, пробувати різні варіанти. Вперше димову шашку власного виробництва ми випробували у березні 2023-го.
Вона дала непоганий результат - густу димову завісу на півтори хвилини, тож 24 березня ми відправили на передову першу партію таких піротехнічних засобів -131 штуку. А влітку до нас доєднався Геннадій Єсипенко - батько загиблого Героя Олександра Єсипенка. 25-річний Сашко у перші дні повномасштабного вторгнення добровольцем прибув до військкомату, 12 березня уклав контракт із ЗСУ, а 30 березня загинув поблизу села Велика Дорога. Що
там казати, цю втрату батьки пережили дуже важко. Спочатку родина Єсипенків дуже допомагала нам донатами, а згодом почала працювати і на самому виробництві, причому Геннадій активно вдосконалює і виготовляє наші дими, каже, що, якби у його сина були такі,
можливо, він залишився б живим, як і чимало наших хлопців на передовій. Разом ми робимо вже не лише звичайні димові шашки, а й кольорові димовухи. Вони мають бути токсичнішими (щодо цього ще чекаємо відгуків від військових). Далі ж перед нами стоїть іще низка викликів - наші захисники просять чорні димові та сльозогінні шашки. На жаль, поки що зробити таких ми не можемо, не маємо потрібних інгредієнтів.
Якщо пояснювати примітивно, стандартна димова шашка складається із міцного картонного тубуса, в який поміщається суміш із парафіну, селітри, цукру та гліцерину, опускається піротехнічний дріт і потім вся ця конструкція щільненько склеюється. Здавалось би, все просто, та лише над складом суміші чоловіки чаклували не один тиждень.
- Останнім часом підготовкою тубусів та заглушок для них у нас займається ТОВ «Дамінер» під керівництвом Миколи Кондратюка. Тубусів у нас поки що достатньо, а ось ДВП (деревоволокниста плита. - Авт.) триміліметрової товщини на заглушки треба, - каже Ольга.
- Далі Гена Єсипенко пробиває тубуси скобами, щоб ці заглушки трималися. Коли потрібно забивати димовухи сумішшю, ми збираємось гуртом. Потім у кожну шашку вставляється піротехнічний запал (зазвичай його робить Саша Черненко, а Олег Дем’яненко та Оксана Бесараб накручують). Кожну димову шашку ми пакуємо у стрейч-плівку і розкладаємо їх у ящики по 34 штуки. Передаємо у різні підрозділи за запитами, та в запасі димів у нас ніколи не залишається. Крім того, останнім часом ми почали співпрацювати ще й із навчальними центрами.
Щомісяця передаємо їм по 200300 димових шашок для навчання. Спочатку сумнівалися - на передовій вони точно більше потрібні, але після спілкування з інструкторами зрозуміли - навчитися ними користуватися заздалегідь теж важливо. Хлопці часто передають нам вітання, подяки за нашу піротехніку, навіть солодкі подарунки, та найбільшою нагородою завжди є їхні розповіді про те, як ці дими допомогли врятувати життя комусь із побратимів. Кращої винагороди годі й чекати!
Днями ГО «Ніжинські вогники Перемоги» (його Ольга Лисивець зареєструвала у жовтні 2023-го, щоб мати змогу офіційно оголошувати збори на потреби військових) відправила нашим хлопцям уже 99-ту партію димових шашок - 510 штук. Усього ж за цей час ніжинські активісти виробили їх понад двадцять дві з половиною тисячі! І цим їхня діяльність не обмежується.
- Не забуваємо про окопні свічки, хоч зараз і робимо їх небагато, плетіння сіток (до речі, для полегшення цього процесу Гена Єсипенко зробив кілька додаткових. пристроїв), багаторазові грілки (їх у нас виготовляє дружина Гени Юлія), ну і, звісно ж, оголошуємо різні супутні збори - наприклад на принтери, протимінні чоботи «Павуки», вологі серветки тощо. Велика дяка всім, хто долучається до цієї діяльності! Багатьох наших помічників я сьогодні не назвала, але кожного ми дуже-дуже цінуємо. Серед нас є люди різного віку
- від школярів до пенсіонерів, різних професій - лікарі, вчителі, продавці. На мою думку, кожна людина може знайти бодай день чи годинку, щоб зробити щось корисне для допомоги військовим. Якщо говорити про себе, то я давно помітила - коли почала займатися волонтерством, просто навчилася краще планувати час і швидше виконувати роботу. Тепер встигаю і працювати, і робити хатні справи, і приділяти увагу дітям (а їх у Ольги троє - синочки 7, 11 та 18 років. - Авт.), і допомагати нашим захисникам. Саме вони зараз виборюють наше спільне майбутнє і часто виборюють ціною свого життя, тож ми маємо стати для них надійним тилом.
Отож доєднуйтесь до «Ніжинських вогників Перемоги» або до будь-якої іншої волонтерської організації, або хоча б донатьте на потреби військових тим, кому довіряєте. Вибороти Перемогу ми зможемо лише разом!
Джерело: газета «Гарт», Катерина Дроздова
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.