Михайло Барабаш з Кинашівки вирощує 15 сортів кавунів на 7 гектарах землі
Колись це починалося як захоплення, сьогодні ж вирощування кавунів - основна справа кинашівця Михайла Барабаша. І хоча вона має чимало ризиків, а у сезон доводиться тижнями фактично жити на полі, проте й результат від того неабиякий: соковиті, солодкі ягоди Михайла Михайловича розкуповують, як гарячі пиріжки.
Від хобі до масштабного вирощування
Свого часу Михайло Барабаш просто возив овочі та фрукти з півдня України. А тоді помітив, що ті ж кавуни почали вирощувати, приміром, уже й на Харківщині. Майнула ідея: а що, як і самому спробувати? Адже клімат змінився, у нашому регіоні давно потеплішало, та й прорахунок усієї логістики додав упевненості - варто спробувати. Щодо технології вирощування проконсультувався з херсонцем, який займався посівним матеріалом, і шість років тому закупив першу партію насіння.
«Спочатку це були менші площі, сортів три чи чотири, - розповідає Михайло Михайлович. - Ми з Владом, моїм незмінним помічником, тоді кавуни навіть перев'язували, виміряли, на скільки вони за добу підросли. Сьогодні під баштанами маю 7 гектарів, тож зовсім немає часу на такі «дослідження».
Вирощуємо нині 15 сортів. Є круглі, продовгуваті, «чорні» - без смужок, менші й величезні... Сорти підбирали, враховуючи їхню врожайність, стійкість до хвороб, адже ми намагаємося вносити мінімум хімічних препаратів. Минулого року наші кавуни брали на перевірку, то при допустимій нормі вмісту нітратів 60 мг/кг, у наших плодах був показник 2040 мг/кг.
Дуже непогано показав себе сорт «Юммі», який став основним. У минулому році середні плоди були 8-12 кг, деякі - 17-18 кг, а найбільший - майже 19 кг. На цей рік ми й власне насіння з «Юммі» вибрали - 20 тисяч насінин (для розуміння: на гектар потрібно 80 тисяч, - Авт.). Решту посівного матеріалу закуповуємо. Херсонець, з яким ми співпрацюємо, з початком окупації переїхав до Києва, де й продовжив свою справу. Розповідав, що цьогоріч у нього насіння купили у чотири рази більше, ніж минулого року. У іншій фірмі - утричі більше. Тож, як бачите, бажаючих вирощувати кавуни, додається».
Барабаш вирощує культуру як з насінини, так і розсадним способом. Для вирощування розсади вдома побудували здоровенну теплицю. Робота тут почалася з квітня. Коли вдарили весняні морози, проблему з обігрівом вирішували за допомогою генератора та каміну. А наприкінці весни - на початку червня під Кинашівкою висадили 14 тисяч стеблин. Саме на них, до речі, й достигли перші кавуни, які зараз розкуповують бажаючі.
«Минулого року я маленьким «бусиком» повіз свій товар на столичний оптовий базар. Там стояло ще з 15 фур з кавунами. Чоловік, який збирав містове, спитав: «Звідки ваші?», «Чернігівські», - кажу. «Ой, недобрі...»
- «Обирайте будь-який!» Чоловік розрізав, скуштував. і купив кілограмів 300 собі та рідні, такі вже смачні були, - посміхається Михайло Михайлович.
- Наступну партію вже всю віз під замовлення, а тоді приїхали азербайджанці, дали завдаток і забрали все, навіть малесенькі кавунчики. Мені потім говорили, що з двох десятків машин, які привезли баштанні, мої кавуни були найсмачніші».
Сонце, дощі і непрохані гості
Щоб досягти таких результатів, треба дуже потрудитися, дотримуючись усіх технологій вирощування. Михайло Михайлович комплексні добрива вносить восени, а вже по висадженим стеблам біо-добривом обприскують вручну. Кілька разів за сезон баштанні культури потрібно просапувати, допоки вони не заплетуть собою всю площу. На таку роботу наймають кілька працівниць, які тижнів зо три не випускають сапи з рук. Якось спробували пасинкувати, але, як виявилося, на вро- жайнсть це майже не впливає. Та й на 7 гектарах видалити бокові пагони нереально. На одній із ділянок цьогоріч провели крапельний полив, машиною привозили по 10 кубів води, хоча по такій спеці, яка була, й цього було малувато. Адже кавуни потребують вологи, а ті 4-5 дощів, які добряче відлили над самим селом, до поля так і не дісталися.
«Чому я кажу, що вирощування кавунів має багато ризиків? Бо тут все дуже залежить від погоди, - далі ділиться досвідом чоловік. - За холодної погоди кавуни «стресують»: ріст завмирає, збільшується вегетаційний період, тож є ризик, що вони не встигнуть достигнути. Минулого року на початку літа трапилися приморозки, які «пройшлися» по діагоналі нашої ділянки у 4 га. Фактично, 50% площі ми втратили, зібравши з 2 гектарів 120-130 тон кавунів.
Для баштанних важливі волога й сонце. Проте коли забагато дощів у серпні - ягоди набирають воду, втрачаються смакові якості. Адже кавуни будуть солодкими, коли у період достигання сонячно.
Але й занадто спекотна погода може зашкодити. Коли цього року так нещадно пекло сонце, ми навіть накривали плоди зіллям, щоб ті не попеклися.
Також за технологією кавуни не можна вирощувати на одній ділянці два роки поспіль. Тож я з товаришем щороку міняюся площами, орендуючи ті, на яких перед цим вирощували зернові або картоплю.
Найбільше мороки - з охороною. На полі треба фактично жити півтора-два місяці, щоб відганяти непроханих гостей. Поласувати кавунами можуть і зайці, і вороння налітає. Чого ми тільки не пробували, що їх відлякувати, а вони до всього звикають й не реагують. У минулому році ділянка була 300 метрів у довжину. То вони всідалися на тому боці, а я з іншого махав, кричав - нічого. Спортсменом став, бо спочатку бігав, щоб їх сполохати. Потім машиною почав під’їжджати. Зараз ось і опудала поставили, але все одно весь час наглядаємо.
Люди за «безкоштовними» кавунами не навідуються. Хоча раніше в нас ще такої цілодобової охорони не було, а я сам тоді ще служив, то почали красти ще зеленими, вагою по 3-5 кг. Але Влад швидко взяв усе під контроль».
Михайло Михайлович говорить, що з дотриманням технологій та за сприятливої погоді можна досягти й максимальної врожайності - до 100 тонн з гектара. Свій найбільший врожай він прогнозує на цей рік. А що буде далі - ще невідомо. Розширювати площі чоловік не збирається, натомість хоче максимально вдосконалити процеси.
«Я сам - механік за спеціальністю, у сільському господарстві, добривах раніше не надто розумівся, - говорить мій співрозмовник. - Але зараз можна стільки відео у ін- тернеті знайти і хороших спеціалістів, готових поділитися власним досвідом, що за бажання можливо все». Навіть перенести частинку Херсонщини під Кинашівку.
Джерело: “Вісті Борзнянщини”, Марина Гриненко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.