Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям про людей » Чернігівський художник Юрій Дзюбан написав першу книгу

Чернігівський художник Юрій Дзюбан написав першу книгу

Юрій Дзюбан

За радянських часів він був забороненим художником. Тоді його твори демонструвались лише на закритих таємних виставках. Нині ж вони прикрашають приватні колекції багатьох українців та іноземців. Його картини вже побували на виставках у США, Росії, Іспанії, Англії, Фінляндії, Франції, Кореї, Італії. Та попри грандіозний творчий здобуток (написав кілька тисяч полотен) та міжнародне визнання, він продовжує дивувати своїх прихильників. На початку 2009 року відомий чернігівський художник Юрій Дзюбан взявся за перо і розпочав письменницьку сторінку свого життя. Минув майже рік. Його перша книга «Роман з океаном» вже готова до друку.

- Юрію, як Ви прийшли до мистецтва?
- Уперше почав малювати у п'ять років. Якось моя мама на стежині намалювала гілочкою коло. Я уважно спостерігав за тим, як проста лінія з'єдналась в коло. Потім вона провела радіуси і сказала: «Це колесо!». Я подивився на нього і зрозумів, що це не просто колесо. Це сонце, форма нашої землі, колесо, якась незрозуміла для мене стихія, замкнуте коло. Так я почав фантазувати. Потім зрозумів, що хочу і мушу малювати. З того часу мої очі стали для мене інструментом і засобом пізнання світу. Я захопився цією справою. Спочатку зображав сонце, людей, тварин, птахів, тобто все, що мене оточувало.

- Цей талант у Вас від батьків?
- Ні, від Бога. Мої батьки не художники.
- Улюблений предмет у школі образотворче мистецтво?
- Так. Пам'ятаю, як у сьомому класі, заради сміху намалював грошові купюри. Цей невинний жарт не зрозуміли вчителі. У моєму житті це був перший і останній випадок, коли мій талант завдав мені неприємностей. Загалом же від мистецтва я отримую лише позитивні емоції.

-  Першу персональну виставку пам'ятаєте?
-  Вона відбулася 1978 року в Чернігові. Це була таємна виставка. Адже тоді суспільство не сприймало авангард,  а  художників-авангардистів вважали диваками. Моя виставка пройшла на «ура». На ній було представлено понад 20 картин.
- Що Вас надихає?
-  Древні вважали, що людей надихають на творчість добрі генії і музи. Мене ж надихає все: історія, оточуючий світ, люди… Світ - це найбільше диво. Кожна людина - унікальність. А художник - не просто майстер, який малює картини, це людина, яка фіксує епоху, час, смаки та почуття людей. Його твори - це своєрідні двері чи вікна, відкривши які, майбутні покоління можуть відчути дух певної епохи.

-  Чи є у Вас улюблений, особливий час  для творчості?
- Люблю, щоб було багато світла і тиші. Щоправда, працюю лише тоді, коли є натхнення.
-  Ви малюєте на замовлення?
-   Навіть  якщо  я  роблю річ на замовлення, то вкладаю у неї душу. Люблю працювати тоді, коли замовник   мені  повністю довіряє.  Починаючи  малювати, я не можу точно сказати, якою буде картина. Бо заздалегідь не знаю, які відтінки кольорів мене чекають, які виникнуть додаткові лінії і форми. Картина народжується в процесі роботи.

-   Скільки  коштують Ваші полотна?
-   Ціна  залежить  від самої картини. Мінімальна - від 500 доларів. Найвища ціна, за яку я продав картину, - п'ять тисяч доларів.
-  Даруєте свої картини?
-  Лише близьким та рідним людям.

-  Що, на Вашу думку, потрібно художнику, аби стати успішним?
-  Він має бути чесною, щирою та відвертою людиною і жити в гармонії із собою. А ще ніколи не варто зупинятися на досягнутому. Все життя людина має пізнавати себе та світ. Не чекайте, як манни небесної, слави, грошей та визнання. Досягти бажаного, можна лише працею. Зрештою, я вважаю, що популярність і слава - це речі, до яких слід ставитися з іронією. Порядність у стосунках та особиста гідність - ось що має прославляти людину. Всесвітньовідомі художники, поети, композитори здобули славу не лише собі, а й тому краєві, звідки походили їхні предки. Добробут же - це показник того, наскільки світобачення художника співпало з бажаннями людей. Митець, який має підтримку і розуміння в суспільстві, є затребуваним. Отже, фінансово успішним.

- Ви фінансово успішний художник?
-  На сьогодні похвалитись власним добробутом не можу - бували й кращі часи. Майже цілий рік я присвятив написанню роману, тому на малювання не вистачало часу. От, коли я жив у Києві, то був справді  затребуваним.  Я займався дизайном, графікою, а ще - викладав, брав участь у ток-шоу, знімався в рекламі.

-   Написанню  вашого твору передувала подорож на Кариби. Чому Ви подалися так далеко?
-  Це незвичайна історія. На початку 2004 року я за кілька тисяч доларів продав серію картин, придбав квитки в обидва кінці й полетів на острів Гаїті. Вирушив, незважаючи на те, що нещодавно переніс мікроінсульт. Але я захотів втекти від реальності, з головою поринути у подорож і насолодитися спілкуванням з природою. Моя мрія здійснилася. Я прожив у Домініканській республіці три місяці, хоча зовсім не володів англійською мовою. Оселився на віллі на березі Атлантичного океану. Кариби - це рай. Щоправда, вологий і спекотний. Пристосуватися до такого клімату досить складно, але мені було там добре. Щоб краще пізнати тамтешній побут, культуру, звичаї, історію, я постійно подорожував. А ще багато малював та робив нариси.

-  Книжку вже написали?
-  Так. Вона вийде під назвою «Роман з океаном». Вже й дизайн обкладинки готовий.  У надрукованому    варіанті буде близько двох сотень сторінок. Роман  складається із 45 новел. При його написанні я використав нариси, які зробив на Карибах. Ґрунтовно ж приступив до роботи вже в Чернігові після проведення  виставки, на якій були представлені картини, так званої, «Карибської  колекції».  Працював над романом майже рік. Спочатку це був рукописний текст. Потім я його кілька разів перечитав, щось змінив, десь доповнив. І лише після цього почав набирати текст на комп'ютері. Вже надрукований роман дав почитати «майстрам пера». Їхній висновок: «все добре», - мене обнадіяв.

-  Про  що  йдеться  в романі?
- Можу сказати напевно, ніхто нічого подібного не писав. Роман і автобіографічний, і романтичний, і філософський, й історичний, але водночас легкий та оптимістичний. У ньому я описав свій період життя, починаючи від від'їзду з Києва і аж до повернення з Карибів. Але в романі я не просто виклав події в хронологічному порядку, а переплів реальність з моїми роздумами, почуттями, враженнями та фантазіями. Тут чітко прослідковуються дві паралелі - часи Христофора Колумба і сьогодення. Тобто, «Роман з океаном» - це результат глибокого філософського переосмислення побаченого мною на Карибах. Адже цей край побував під гнітом багатьох країн (Англія, Португалія, Іспанія, Франція). Саме на цьому острові сплелися культури багатьох народів. У результаті виник зовсім новий і неповторний пласт цивілізації. Я мав щастя дослідити історію цього краю, пройнятися його духом, а потім відтворити все побачене і почуте у своїх роботах. Сподіваюся, люди читатимуть «Роман з океаном» з таким же задоволенням, з яким я його писав.

Валентина Федусь, тижневик «Деснянська Правда - вільна» №38 (27977)

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: художник, письменник, книга, Юрій Дзюбан, Валентина Федусь

Добавить в: