Вадим Борщ загинув за те, щоб наше небо і наша земля залишалися нашими
Уродженець Заудайки 46-річний Вадим Борщ ще до початку великої війни знав: як ворог ступить на нашу землю, піде боронити Україну. Він був патріотом своєї країни і так виховував своїх двох дітей. А його таким виростили батьки - ічнянці Любов та Валентин Борщі.
Щоразу, як ми пишемо про наших героїв, запитуємо у співбесідників: якими вони були. Валентин Борщ на моє таке запитання коротко відповів:
- Ви, як прочитаєте його вітання, зрозумієте, яким був наш Вадим. Він писав: «Тату, мамо, всі мої рідні! Вітаю вас усіх з наступаючим Новим роком! Здоров’я Вам, миру й перемоги! Вдячний Вам за те, що виростили мене таким який я є і що розумієте моє рішення стати в лави ЗСУ. Це Наше небо, Наша земля і я тут для того, щоб вони і залишалися Нашими! Люблю Вас, скучив».
Я уявила дуже цілісну, вмотивовану і віддану честі людину, яка попри власне благополуччя (бо чуємо ж, що воювати йдуть за гроші) вчинила гідний чоловіка поступок - стала на захист України. І стало дуже гірко, бо такі люди повинні жити, а ми сьогодні говоримо про втрату кращого із кращих. На жаль...
- Я й у страшному сні не міг уявити, що буду хоронити свою дитину, - тяжко даються слова зломленому тяжким горем батьку. - Я за все своє життя практично не плакав. Це було як хоронив батьків, хоча розумів, що вони своє життя віджили і це нормально, що діти ховають батьків. За Вадимом я уперше заплакав, як мені сказали, що у мене народився син. Ми на той час жили у Заудайці, звідки родом обоє. Я дуже хотів сина і як посильна із сільради сказала, що народився хлопчик, я заплакав від щастя. А тепер щодня плачу від горя.
Гордість батьків
Вадим Борщ народився 16 березня 1977 року. У 1982 році сім’я переїхала в Ічню, але у селі й досі доглянутий батьківський будинок, де приписаний Вадим.
Із 1984 до 1994 року хлопець навчався у гімназії ім. Васильченка, яку закінчив із золотою медаллю. Був здібним до наук, цілеспрямованим. Батько згадує, як він всього досягав своєю наполегливістю. Не було такого, щоб він списав у когось чи не розв’язав якусь задачу: часами сидів над розв’язком, але рішення знаходив обов’язково.
Після школи вступив у Національну аграрну академію на спеціальність «фінанси і кредит», а після закінчення навчання скрізь, де працював, займав керівні посади: у центральних офісах банку «Україна», Акціонерного комерційного банку «Альянс» та Українського промислового банку. Останнє місце роботи - Аграрна технологічна компанія - заступник начальника фінансового відділу.
І прийшла війна...
Що війна неминуча, Вадим Борщ розумів ще до повномасштабного вторгнення. Він бачив розвиток подій і, маючи блискучі аналітичні здібності, спрогно- зував майбутнє України. Тому родину готував до можливої війни. Обговорював із дітьми різні випадки, готував до найгіршого, щоб не так боліло. Якщо він загине, то загине за свою країну і їхнє майбутнє. За місяць до війни у них уже все було зібране і все підготовлене.
Як тільки росія почала бомбити Україну, Вадим зібрав родину і привіз в Ічню, де живуть батьки обох - його і дружини. На ранок пішов в ічнянський РТЦК та СП, де стояв на обліку як військовозобов’язаний. А до того мав дуже важку розмову і з батьками, і з дружиною, які переконували його не йти на війну, адже був «обмежено придатним» до військової служби після операції.
- Він сказав: «Мамо й тату, хто буде захищати моїх дітей, хто буде вас захищати? Якщо ви будете наполягати, я поїду і більше не приїду. Це моє рішення». І нам нічого не залишилося, як його прийняти, - говорить пан Валентин.
Через місяць чи півтора його мобілізували. Направили у Львівську академію сухопутних військ на навчання, а звідти на службу у Президентську бригаду охорони, де він очолив один із взводів. Охороняли урядовий квартал.
За сумлінне виконання обов’язків його підвищили у званні до старшого лейтенанта, а 15 березня цього року міністр оборони нагородив Вадима Борща нагрудним знаком «За зразкову службу».
З нагоди Дня незалежності та звитягу і професіоналізм, проявлені під час захисту національної безпеки та оборони України, нашого земляка нагородили Почесною грамотою, яку вручив бригадний генерал, командир оперативно-тактичного угруповання «Соледар» Артем Богомолов. Було це 24 серпня, за тиждень до смерті.
Загинув від танкового снаряду
У серпні Вадим Борщ із побратимами під Кліщіївкою змінили своїх товаришів із бригади охорони. Так склалося, що на ротацію з передової їхав двоюрідний брат Вадима - Володимир Борщ. Ще до ротації він просив Вадима всіма способами уникнути відправки у це пекло. Розповідав, що насправді там діється. Що із 84 їхніх хлопців залишилися живими 13. Але Вадим на це відповідав: «Ти ж залишився живим і я постараюся залишитися».
Володимир поступився ліжком, залишив ще деякі необхідні речі, а після ротації потрапив у шпиталь, де лікував наслідки тяжких контузій.
Брат застерігав про артобстріли: постійні і що найжахливіше, снаряди, як летять, то їх не чути і від них не сховаєшся. Надія була лише на везіння, та щастить не всім.
29 серпня взвод Вадима Борща зайшов на нуль виконувати поставлені бойові задачі. Орки перли усіма силами, але й наші захисники давали їм по зубах. Вадим поділився відео, де видно, як вони взяли у полон декількох вражин.
31 серпня ворог ще до світання почав обстрілювати наші позиції. Від масованого танкового обстрілу земля аж двигтіла, а повітря було важким від диму і пилу. Укриття деякий час рятувало наших воїнів, аж доки один із смертоносних снарядів знайшов ціль у бліндажі.
«Вогнепальна проникаюча наскрізна рана голови» - напише у висновку про причину смерті Вадима Борща військовий лікар. Снаряд убив нашого земляка, а трьох його підлеглих, які були з ним, вибухом контузив. У бліндажі розпочалася пожежа. Поспіхом вибиралися на верх, взявши із собою і скривавлене тіло командира. Фактично вони не дали згоріти командиру. Його любили і шанували за прямоту, відкритість і мужність.
Збираючись на війну, Вадим Борщ забрав свою автомашину: знав, що транспорт тут - для порятунку воїнів. А потім на передову купив за власні кошти ще одне авто із причепом.
Уже після смерті Вадима побратими хотіли пригнати його у Гоголів та віддати родині, але Аліна залишила авто воїнам, щоб воно і далі рятувало життя побратимам її коханого.
Навіки у лавах захисників
6 вересня старшого лейтенанта, командира 1 механізованого взводу 1 механізованої роти 1 механізованого батальйону в/ч А 0222 Вадима Борща поховали з усіма військовими почестями на кладовищі у селі Гоголеві Броварського району. Віднині його життя буде служити прикладом жертовності та відданості Україні, прикладом для наслідування та гордості наступних поколінь.
Посмертна присвята
«Сьогодні ми часто чуємо, що зараз в Україні під час повномасштабної війни гине цвіт нації. І це справді так. Адже найпершими пішли нас захищати найвідданіші і найсміливіші чоловіки, сини, батьки, люди, в яких любов до своїх рідних і свого краю є сильнішими за будь-який страх. Одним з таких захисників став і мій коханий чоловік, мій герой, а тепер Ан
гел, - написала Аліна Борщ.
- У мене не вистачить слів, щоб передати який дивовижний, неймовірний він був для мене, наших діток, батьків, своїх знайомих. Колеги з роботи говорили, що він ЛЮДИНА, де кожна літера велика. Побратими дякували, що він був добрим другом, прикладом мужності і незламності. Для дітей - найкращим, найтурботливішим, люблячим татусем, для батьків - гордістю. А для мене мій Вадя був найбільшим і найпрекраснішим подарунком долі, рідною душею, половиною мене самої і найтяжчою втратою.
Військова кафедра при - оце і весь досвід роботи зі зброєю. Двадцять років його життя пройшли у банківській сфері - звідси і позивний «Банкір». Останні роки Вадим працював в Аграрній технологічній компанії, яка багата на добрих і чуйних людей. Його колеги завжди підтримували його особисто і нашу родину. Він завжди захоплювався ними, їхньою людяністю, щедрістю, турботою. А вони мені під час похорону говорили, що він був найкращим серед них. Неймовірно вдячна всім цим людям, що є у нашому житті й надалі.
Ми почали зустрічатися як мені було сімнадцять років. Одразу закохалися і наступних сімнадцять років були разом. Ця частина мого життя була наповнена ніжністю, турботою, радістю і неймовірною любов !ю, про яку можна було тільки мріяти. Бували труднощі, як і в будь-кого, але почуття завжди були з нами. Мій справжній, мужній, надійний, вірний, найкращий, найрідніший, найдорожчий! Чоловік, який завжди наполегливо працював, щоб я могла бути поруч із нашими дітьми, який оберігав від будь-яких негараздів, чарівник, який завжди любив робити нам сюрпризи і кожні вихідні готував для нас щось смачненьке. Наш герой, який мріяв, щоб наші діти жили у мирній країні. Про себе говорив, що він щаслива людина, бо в нього є сім’я, райський куточок землі, навіть кіт і собака.
Старший лейтенант Вадим Борщ, командир механізованого взводу, спершу проходив службу поблизу білоруського кордону, потім у лавах президентської бригади, де був командиром взводу. Молодші його називали «Батею» (для нього вони усі були, як свої діти - з бойовим досвідом і щойно мобілізовані). З усіма знаходив спільну мову і намагався підтримати.
Влітку його при командирували до 80-ої окремої ДШБ. Перші дні після виходу із завдання він ледве говорив. А я дивилася на нього по відеозв’язку і благала у Бога неймовірну силу і здоров’я, везіння. Бо звичайні люди так не можуть, а хлопці, що знаходяться там, це - Атланти, які нас тримають і докладають надлюдських зусиль. Я так хотіла вірити, що моє кохання і молитви зможуть його врятувати...
... Вдячна Богу, що у мене був такий чоловік, який зміг замінити всіх і все. Найбільше свято у нашій родині було, як він був з нами. Кожна зустріч була наповнена неймовірним щастям і важким болем, що знову розставання, ніби злет і падіння одночасно. Емоційні гойдалки, що тривали більше року. А далі просто мушу зробити все, щоб не підвести мого коханого, який завжди в мене вірив і говорив, що з усім впораюся. Такхочеться і самій у це повірити».
Важко до горя звикати. Як би не готував Вадим Борщ дітей до трагедій війни, для них втрата батька стала величезним потрясінням. Особливо важко нині горює за татом десятирічний Дениско. Він замкнувся у собі, а найдорожчою річчю, окрім камуфляжної форми, як у справжнього військового, тепер для нього стала військова сорочка, яку тато подарував си- ну-патріоту. Для нього вона ніби татове рідне плече, до якого можна прихилити голову.
- Кажуть, час лікує рани, але я поки що цього не відчув, - гіркі слова згорьованого батька.
- Я ніби відчував біду. Як сказали, що Вадим їде під Бахмут, так серце тривожно билося, таке погане відчуття було. Таки батьківське серце чуло біду. Не можна повірити, що Вадима уже немає. Такого золотого сина втратили. Він був дуже хорошим сином. До війни щодня після роботи дзвонив і цікавився станом здоров’я мами, який цукор, тиск, як я. Це був найкращий тато і чоловік. І нам нині дуже важко без нього, без нашої опори.
Історія цієї родини - це маленька часточка трагедії нашого народу, вільнолюбної нації, яка будувала своє майбутнє, відроджувала забуті корені. За це ми й розплачуємося. Україна знову веде лік своїм загиблим героям, які визволяють рідну землю від російських загарбників. І одним із них є наш земляк Вадим Борщ.
Слава нашим героям, що віддали своє життя за майбутнє наступних поколінь! Навіки слава!
Джерело: газета “Трудова слава”, Ніна Наливайко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.