Зламана гілка в саду Яблоновських. Історія родини захисника
Кажуть, що таке прізвище у Мені має лише одна родина. Прізвище сюди на початку 90-х з Дніпропетровщини привіз Віктор Яблоновський, коли залишився тут, бо полюбив і одружився на менянці Маргариті. Невдовзі у них один за одним з’явилися три синочки: Ігор, Костя та Максим. Ця історія - в пам’ять про найстаршого сина, Ігоря. Яблуня - таким було його бойове псевдо. Ігор помер у військовому госпіталі 18 жовтня після триденної боротьби за життя.
Фото з минулого, ще мирного життя. Уся родина Яблоновських у повному складі
САД МАРГАРИТИ ТА ВІКТОРА ЯБЛОНОВСЬКИХ
В її очах - туга і біль, на обличчі - невимовний смутокта тривога. Хоча такою її звикли бачити давно. Відтоді, коли троє з її мужчин - чоловік Віктор, сини Ігор та Максим - взявши до рук зброю, пішли захищати Україну. З тих пір тривога і переживання за кожного супроводжують її повсякчас. Одна розрада - середульший, Костя. За станом здоров’я він знятий з військового обліку. З родиною мешкає у Феськівці. Ото вже мамі та бабусі радість, коли Костя з дружиною Діаною та онучатами приїжджають! Може, саме в ті хвилини й відволікається вона від сумних думок.
- Сини у нас народилися один за одним, - розказує Маргарита Яблоновська.
- У 1992 році - Ігор, трохи більше, ніж через рік - Костя, а ще через три роки - Максим. Ми з чоловіком виховували їх так, щоб хлопці трималися один одного. Так і було. Ігор та Костянтин взагалі були нерозлийвода, бо ж погодки. А Максим потім скрізь ходив «хвостиком»: куди вони - туди і він. Клопітно було лише, коли до них трьох додавався хтось четвертий: старші починали затівати якусь свою забавку і намагалися позбутися малого Макса. Але все-одно, коли сини підросли, то вже скрізь були разом: і в домашній роботі, і в розвагах, і постояти могли один за одного.
НЕ РОЗУМІЮТЬ, ЩО СТАЛОСЯ
Хоча й були розмови, що росія щось замислює, але в родині Яблоновських не вірили, що почнеться страшна війна. Бо ж і часи зараз інші - не середньовіччя ж! Та й стільки родичів у них живе в роси.
- Мої родичі по батьковій лінії звідти, - ділиться Маргарита. - Бабуся - родом з Покровського. Але у війну поїхала до росії, там і вийшла заміж за росіянина. Це вже потім повернулася додому з моїм татом. З родичами ми підтримували стосунки: вони бували у нас, ми їздили у гості до них. Зараз хтось телефонує і розпачливо знизує плечима, бо не розуміє того, що сталося між нашими народами. Кажуть: «Якби можна було, то розвели б цю ворожнечу руками. Ми не можемо сприйняти її, бо ж кожного літа приїжджали в Україну на відпочинок, а тепер не можемо зрозуміти, що сталося. Однак з колишніх рідних знайшлися і ті, які одразу сказали, що прийшли нас визволяти. На щастя, їх вже немає у наших телефонних списках. Сини одразу наказали послати їх «услід за руським кораблем».
КОЛИ ЧЕРНІГІВЩИНА ВЖЕ ПАЛАЛА
Першим, хто пішов воювати, був наймолодший, Максим. Тоді, 24 лютого 2022 року, він якраз був в Чернігові і, розуміючи, що на військовому обліку перебуває в Мені, одразу ж приїхав додому. Як виявилося, військкомат тут тоді вже не працював. Він повернувся до Чернігова, щоб долучитися до оборонців.
А Віктор та Ігор Яблоновські у ті дні, коли ворожі танки вже кружляли дорогами Менщини, теж не сиділи даремно і думали, чим бути корисними.
Невдовзі після того, як ворога прогнали з Чернігівщини, Віктор та Ігор Яблоновські записалися до лав ЗСУ. Якщо Ігор деякий час служив у роті охорони 1 відділу Корюківського РТЦК та СП, то Віктора одразу направили на Сумщину. Потім у нього були Житомирщина, Київщина, Полтавщина...
Що ж до Максима, то Маргарита каже, що той місяць, коли він перебував під Черніговом, поки ніде не зафіксовано у його послужному списку. Невдовзі після батька та старшого брата його також мобілізували і направили на Запорізький напрямок. Адже із усіх трьох Максим мав «найсвіжіший» військовий досвід, здобутий не лише під Черніговом.
- Після строкової служби він продовжував службу в ЗСУ за контрактом, - розповідає пані Маргарита. - Служив у зоні АТО/ООС. Термін контракту сплив у серпні 2021 року. Вдома був лише пів року, війна змусила повернутися до служби знову.
СКАРЖИВСЯ, ЩО ВІДМОВИЛИ
Усі троє синів виховувалися разом, але мали різні характери. Костя і Максим - завжди життєрадісні, можливо, легковажніші. Ігор - виважений і серйозний.
Два захисники. Максим та Ігор зустрілися якось вдома
- Коли телефонувала їм, Максим міг щось розказати, над чимсь пожартувати. А Ігор обмежувався словами: «У мене все добре». У деталі не вдавався, - каже жінка. - Він ніколи ні на що не скаржився. Це вже потім дізналася від сторонніх людей, наскільки йому було «добре»: як рятувалися від обстрілів, як йому доводилося рятувати побратимів. Таким небагатослівним він був і вдома. Але ще в школі прозвали Професором, бо достатньо було зачепити політичну чи історичну тему - одразу вступав у дискусію. Дуже любив військову історію. А ще був подільчивим - міг віддати останнє, що мав.
Менську гімназію Ігор Яблоновський закінчив у 2010 році. Вступив до Сумського центру професійно-технічної освіти харчових технологій, торгівлі та ресторанного сервісу, який закінчив з відзнакою, отримавши кваліфікацію кухаря-кондитера. Потім збирався до армії на строкову службу. Мама пригадує, з якою образою Ігор телефонував їй до Польщі, де вона в той час була на заробітках, і скаржився, що у військкоматі відмовили йому у призові за станом здоров’я.
Любив готувати. І не лише тому, що мав фахову підготовку, а й просто так. Прагнув влаштуватися на роботу кухарем, але без досвіду нікуди його не брали. Довелося попрацювати барменом-офіціантом в одному із закладів Мени, продавцем у київському магазині «Сільпо».
Ніхто не міг нашинкувати овочі на олів’є так, як робив це Ігор. Та ніхто і не прагнув його перевершити. Мама пригадує, що коли Ігорю довелося поїхати з братом Костею та батьком на заробітки до Польщі, то за кухню там відповідав він.
Після повернення з Польщі Ігор працював спочатку на чіпсовому заводі, а потім - дорожнім робітником у Менському ШРБУ-82.
У травні 2021 року Ігор брав участь у навчальних зборах резервістів та військовозобов’язаних 167 окремого батальйону територіальної оборони. Після цих навчань на попереднє місце роботи він вже не повернувся, а до самого початку війни перебував на обліку в центрі зайнятості.
ЗАЛИШИЛАСЯ ЛИШЕ ЗАЧІСКА
- У червні 2022 року Ігоря направили до бойової частини, - розповідає Маргарита. - Спочатку був помічником кулеметника. Два місяці, з жовтня по грудень минулого року, їхній підрозділ воював під Бахмутом. Після нетривалого перепочинку у Львівській області Ігоря направили спочатку на Запорізький (брав участь у боях під Гуляйполем), а потім - на Куп’янсько-Лиманському напрямку.
Те, що Ігор не виходив декілька днів на зв’язок, тривожило Маргариту Яблоновську, але вона і сама себе заспокоювала, і чоловік з синами говорили що таке буває. Нічого не запідозрила і тоді, коли надвечір 18 жовтня їй зателефонувала сестра Алла. Сказала, що погано почувається, просила, щоб Маргарита приїхала до неї на роботу і провела додому.
Аллі дійсно було недобре. Недобре через новину. Сестрин чоловік Віктор зателефонував та повідомив, що Ігор помер в госпіталі. Сам сказати не зміг. Попросив Аллу.
- Близько 18-ї години ми з Аллою прийшли до неї додому, - пригадує жінка. - Вона всадила мене на стілець, дала заспокійливих пігулок і сказала: «Ігоря більше немає. Він помер сьогодні після чотирнадцятої в госпіталі”...
Ту ніч сестри провели разом і майже не зімкнули очей. Алла як могла втішала Маргариту. А до Мени вже поспішали два захисники - чоловік Віктор і син Максим, яких відпустили на поховання Ігоря. Потім всі разом чекали, коли його тіло привезуть з Харкова. Чекання тривало цілий тиждень.
Максим не дозволив батькам заходити до моргу, коли просили для формальної процедури опізнання. Пішов сам.
- Коли вийшов звідти, сказав «Це наш... Але залишилася лише наша зачіска», - пригадує ту мить Маргарита Яблоновська. - Потім я дізналася більше. І те, що 15 жовтня машина, в якій був Ігор з побратимами, потрапила під обстріл та загорілася. І те, що Ігор отримав 80 відсотків опіків тіла, а його побратим обгорів на 60%. На синові цілими залишилися лише частини тіла, що були під каскою та бронежилетом. Перебуваючи при свідомості Ігор просив, щоб не телефонували мамі.
Майже три доби харківські лікарі військово-медичного клінічного центру Північного регіону боролися за життя захисника. Але...
Ігор Яблоновський разом з мамою
Як і просив Ігор, тоді ніхто не подзвонив мамі. Коли він помер, першим з рідних, кого сповістили про це, був Віктор.
Ігор Яблоновський повертався «на щиті» до рідної Мени 25 жовтня. Наступного дня, коли його проводжали в останню путь, небо плакало тихим осіннім дощем.
СЕРЦЕ МАТЕРІ
- Ось так і не стало нашого Ігорька, - витирає сльози пані Маргарита. - У нього було стільки планів. Мріяв про власний будинок, родину, дітей. Хоча про те, що мав дівчину, я дізналася лише ось-ось.
Навряд чи коли заспокоїться материнське серце Маргарити Яблоновської: в її очах - туга, біль і невимовний смуток. Вона не знімає з голови скорботну хустину. А десь глибоко в душі, неначе пазурами, вчепилася гнітюча тривога. Тривога за двох захисників - чоловіка Віктора і найменшенького, але вже такого дорослого синочка Максима. Вони після прощання з Ігорем вирушили туди, де сьогодні найбільше потрібні.
А Маргарита знову сама. Вона щодень зводить погляд до неба і молить Бога за спасіння душі свого Ігорька та просить захисту і опіки за чоловіків та синів. Своїх і чужих - усіх тих, кому сьогодні найтяжче, бо саме вони тримають те небо над Україною.
Джерело: газета “Наше слово”, Віталій Сергійко. Фото з архіву Яблоновських
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Яблоновський, загинув, захисник