Загиблий солдат Василь Тимченко: «Якщо потрібно буде, я піду воювати. Нехай це буду я, а не чиясь дитина»
На могилі старшого солдата Василя Тимченка, який загинув 10 вересня цьогоріч, завжди свіжі квіти. Їх приносять рідні та друзі загиблого Героя. Рідним дуже не вистачає чоловіка та батька, а батькам - сина. Два з половиною місяця тому війна перекроїла життя родини Тимченків і змусила вчитися жити без нього - сина, брата, чоловіка і батька.
- Вася був для нас підтримкою і опорою. А зараз він не з нами. Важко..., - каже Олена Тимченко і сльози позбавляють здатності говорити. Трохи опанувавши себе, розповідає, що її Василь був надійним та найкращим у світі чоловіком. Батькам теж важко жити без їхнього Васі...
Василь більшість свого життя працював далеко від дому та ще й через війну був змушений залишити домівку. Тому його бажання були такі прості, але такі щирі та омріяні: повернутися додому, добудувати будинок, завести собаку, дати гідну старість своїм батькам та просто радіти щасливому життю із сім’єю.
Перша зустріч стала доленосною
Познайомилися Олена з Василем у Крупичполі. Там у лікарській амбулаторії, після закінчення училища, вона працювала медсестрою, а сама родом з Іржавця. Василь у той час ніс службу в Ічнянському райвідділі міліції і, трохи захворівши, приїхав лікуватися додому, у своє рідне село, де жили його батьки, Петро Іванович та Ольга Антонівна. У тій же амбулаторії 27-річний міліціонер й примітив привабливу дівчину. Їй було 22. Олені теж Василь припав до душі: високий, світловолосий, впевнений у собі, виважений. Тож почали зустрічатися, невдовзі й одружилися. Затим переїхали жити в Ічню.
- У 1992 році разом з Васею прийшли у патрульно-постову службу. Разом пройшли чотиримісячну першопочаткову професійну міліцейську підготовку, працювали в Ічні у карному розшуку доки не вийшли на пенсію. Василь був з тих, на кого завжди можна було покластись, - розповів колега, майор у відставці Сергій Хужко, - усміхнений, компанійський, життєрадісний, світлий і добрий... Таким назавжди він залишиться у моїй пам’яті.
Василь дуже любив дітей. І коли став щасливим татусем донечки - просто її обожнював. Навіть сам обрав ім’я - назвав Богданою. Не згледілися Тимченки - виросла доня і стала, як її мама, медсестрою. Нині їй вже 23 роки. Живе та працює у Чернігові.
Олена каже, що донька більше схожа на неї, проте характером вдалася у свого тата. Вони були дуже близькими і Богдана завжди дослуховувалася до батькових порад.
- Чоловік був стриманим, мав сталевий характер. Для нього сім’я була найголовнішим, - згадує Олена, і говорить, що після загибелі чоловіка втратила сім’ю. - Василь був справжнім чоловіком. Він дбав про родину, а останнє слово завжди було за ним. Щоб не сталося, ми розуміли, що він вирішить всі проблеми, які могли трапитися нам на шляху.
«До» і «після» родини Тимченків
24 лютого 2022 року повномасштабна війна прийшла до нашої країни, розділивши на «до» і «після» й життя родини Тимченків. Василь на той час вже декілька років був на заслуженому відпочинку - пішов з правоохоронних органів у званні майора міліції. Працював у Чернігові, Києві.
- Коли окупанти зайшли в нашу область, ми були розгублені, не знали як бути, що робити, - розповідає Олена. - Богдана із своїм хлопцем Владом були в Чернігові. 24 лютого в неї стояло чергування. Тож наступного дня їм виїхати не вдалося. Декілька тижнів вони жили на роботі, допомагали пораненим. При першій же змозі Василь розказав Владу про найбільш безпечний шлях і вони повернулися. Ми дуже за них переживали.
Василь з перших днів цієї війни прийшов до військкомату та приєднався до сил територіальної оборони рідного міста. Тож шлях захисту родини та рідної землі Василя Тимченка розпочався в Ічні.
- Деякий час я навіть не знала, що мій чоловік був у теробороні. У Крупичполе їздив, коли тим селом йшли колоною російські танки. Там у нього батьки живуть. Мама, знаю, сиділа в погребі. Вася дуже переймався за них і забрав в Ічню. Вони декілька днів були з нами, допоки в селі стало безпечно.
А на початку квітня минулого року нашого земляка мобілізували до війська. Ще раніше він своїй Олені говорив: «Якщо потрібно буде, я піду воювати. Нехай це буду я, а не чиясь дитина». І пішов, зробивши вибір. Не міг інакше. І не хотів.
Від Сумщини до Роботиного
Спочатку Василь Тимченко декілька місяців обороняв країну на рубежі Сумщини та рф. У жовтні під час виконання бойового завдання травмував коліно. Розрив менісків оперували у Чернігові. Опісля два місяці відновлювався, а потім знову повернувся у стрій.
- Коли Вася був на реабілітації, я помітила, що війна його змінила. Почав цінувати кожну мить з рідними. А ще він дуже хвилювався за своїх бойових товаришів: як вони там, яка там ситуація. Часто з ними говорив по телефону. Але не знаю про що, бо відходив, щоб я нічого не чула, - пригадує співрозмовниця.
Трохи побув Василь Тимченко на Черкащині, а на початку цього року його направили на Запорізький напрямок. Був стрільцем-санітаром.
У серпні тяжко захворіла мама. Довелося у столичній лікарні робити операцію. Тільки тоді, вперше з часу мобілізації, Василю Тимченку дали відпустку. Йому дозволили за сімейними обставинами на 10 днів приїхати додому. Зміг трохи побути з рідними, обійняти маму, якій довелося понад місяць пробути у лікарні.
А наприкінці серпня ічнянець повернувся на фронт. І для рідних це була мука, бо не знали через скільки днів-місяців знову побачаться з Васею. Й материнське серце ледь витримувало: два сини на війні - Василь та Віктор. Ольга Антонівна мусила триматися та жити, бо так Вася, старший, велів. Й просив рідних зробити все можливе аби тільки ненька жила.
Коли чоловік був на фронті, Олена дуже за нього переживала, їй боліла розлука з чоловіком. Майже щовечора, почувши рідний голос у слухавці, вона полегшено видихала: все добре.
Чоловік завжди попереджав, що йшов на бойові завдання - і дружина просила його, щоб він беріг себе. А Василь ніколи не скаржився та казав, що може якийсь час не бути зв’язку.
- Було, що не телефонував три дні, а найбільше - це шість. Це коли ходив на штурми, - пригадує Олена Тимченко.
Останній штурм
... 10 вересня ввечері Василь зателефонував Олені та сказав, що знову йде на завдання. У голосі відчувалася втома, тому що від попереднього виходу минуло декілька діб, він просто не встиг відпочити. А ще просив дружину не панікувати та чекати його дзвінка. Переконливо завірив, що обов’язково зателефонує їй як тільки буде така можливість. І Олена навіть подумати не могла про погане.
- Мене тримали його слова: «Я тобі зателефоную». Він попередив, що кілька днів не буде там зв’язку. Тож приводу панікувати в мене не було, - розповідає пані Олена. - Адже Вася сказав, що все буде добре - значить так і буде.
Але, на жаль, того дня, близько опівночі, її Василь загинув. Звістку про втрату чоловіка повідомили дружині наступного дня, ввечері. Хоча це була неофіційна інформація. Не повіривши в це, вона спершу хотіла поділитися з Василевим братом Віктором, він теж воював на фронті. Зв’язку з ним не було. Олена почала телефонувати побратимові, щоб знати про Василя точно.
- Ніхто мені не відповідав. Розпач стискав серце, а мовчанка все тривала, - ділиться Олена. - Я знову продовжувала телефонувати то до одного, то до іншого. Запевнили, що це ще не точна інформація, потрібно ще її перевірити.
Офіційне сповіщення про загибель Василя Тимченка дружина отримала вранці 12 вересня. Олена ніяк не могла сказати Богдані про те, що татко загинув, було це тяжко зробити. Все не наважувалася: набере її номер телефону і одразу скидає. Як тільки-но донька дізналася про погану звістку - одразу ж приїхала додому. Й до останньо го говорила мамі, що тут щось наплутали: «Ось побачиш - він живий». А коли перед похороном віддали родині Василеві речі, й із-поміж них був його ланцюжок, Богдана тоді зрозуміла, що її тато вже на небі. І світ, наповнений присутністю рідної людини, перестав існувати. Бо тато був для Богдани добрим, розумним та чесним. А ще авторитетом, й донька прислухалася до його слів.
- Він любив порядок, щоб все лежало на своїх місцях. А я й досі не можу розпакувати його речі. Ніяк не наважуся, - з болем каже Олена. Їй складно усвідомити, що горе це сталося в їхній родині, що вона втратила чоловіка, що в Богдани тепер немає батька...
- Просто не віриться і все, - каже Олена Тимченко, бо навіть мозок інколи відмовляється сприймати страшну реальність. - Таке відчуття, що мій чоловік десь тут, поряд. Що він в будь-який момент прийде чи зателефонує.
Час іде, але біль не стихає, рве на шмаття душу. Оленине серце було розділене на дві частини: донька та чоловік. Зараз жінка намагається жити без однієї половини. І має одне бажання: щоб донька була щасливою. Зараз роль чоловіка в сім’ї перейняв Влад - хлопець Богдани, який для Василя був як син. Він завжди говорив: «Я їх з Богданою люблю однаково, вони ж мої діти».
Заради дітей та онуків живуть із розкраяним навпіл серцем і Ольга Антонівна та Петро Іванович Тимченки. «Ви єдине, що у нас залишилося від Васі», - так кажуть вони невістці Олені та онуці Богдані. І моляться за меншого сина-воїна, Віктора, аби повернувся живим. Й, звісно, чекають перемоги, щоб усі діти, дружини, матері жили у мирі. І хочуть, аби ми не забували, якою ціною дається свобода.
Спогадами про свого товариша Василя Тимченка поділився Андрій Бунін:
«Навіть не знаю, як розповісти про таку людину як Вася трьома реченнями, про людину, яка складала частину твого всесвіту, незмінно була присутня в ньому останніх 15 чи може й 20 років? Як охарактеризувати таку людину, щоб це не виглядало банально? Які підібрати слова? Спогади про мого друга постійно кружляють в моєму мозку. Змушують розмірковувати. Згадую, як влучно про Васю сказала його товаришка Анжела,коли ми всі зібралися аби попрощатися з ним. А вона сказала, що він був різним, але ніколи не був малодушним.
Дійсно це так. Вася не був малодушним. Проте він ніколи не вважав себе величним... Просто був чудовим другом».
Співробітники карного розшуку, які вже на заслуженому відпочинку, упродовж багатьох років бережуть традицію: у своє професійне свято збираються разом та вшановують пам’ять своїх колег, котрих вже немає, відвідують їхні могили. Цьогоріч додалася ще одна - захисника Василя Тимченка.
Джерело: газета “Трудова слава”, Світлана Череп
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.