76-річний тренер із лижного спорту Олексій Погуляй дав поради, як лишатися здоровим і бадьорим
Цьогорічного вересня Олексій Погуляй із Наумівки на Корюківщині вперше за свої 76 років побував за кордоном. Син Олександр запросив — він їхав у Польщу на змагання з конкуру (вид кінного спорту — з подоланням різного виду перешкод) як представник Міністерства молоді і спорту.
Олексій Антонович ревно вболівав за молоду українську команду (вона посіла третє місце), придивлявся, як живуть поляки, та найбільше враження, зізнається, справило інше: перше, що зробив син на ранок після приїзду у Варшаву, — вийшов на пробіжку.
— Це для мене було як бальзам на душу. Кажу Саші: «Значить правильно я тебе виховував». Він засміявся: «Правильно. Тільки іноді перегинав палку».
— Будень чи вихідний, а о сьомій ранку — фізичні вправи, біг. Варіантів не було, — згадує і старша дочка Олексія Антоновича Світлана. Зараз їй 52, молодшій Наталії 50, Олександру 40.
— Хотів, щоб діти були щасливими. А щастя без здоров'я не буває, - пояснює свою вимогливість батько.
Він уже звик, що його називають фанатом здоров’я, бо й сам так вважає: зміцнює його щодня. Тут йому в поміч — фізкультура і спорт. Почувається добре і не поспішає на пенсію. Коли кажуть: уже 54 роки стажу, скільки ще працюватимеш, він відповідає: «До 90». Жартує. Але чому б і ні?
— Насправді задля стажу я не працював і дня. Тільки для задоволення. Бо робив те, що подобалось.
Нині Олексій Погуляй — старший тренер із лижного спорту Наумівської філії Чернігівської дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву. Каже: займався велоспортом, бігом, штовханням ядра, штангою, але лижі завжди були на першому місці.
— Це ще з дитинства. У моїй рідній Прибині (на Корюківщині) всі діти марили лижами. Час післявоєнний — про фабричні й не мріяли. Самі робили з акації. Тоді замість смартфонів був спорт. Кожному хотілося бути першим серед товаришів. Слабші тягнулися до сильніших.
Учителем фізкультури в нас був колишній військовий — льотчик. Суворий, вимогливий — авторитет для всіх хлопців. Багатьох заразив спортом. І мене в тому числі.
Й Олексій теж став учителем фізкультури — закінчив Чернігівський педінститут. Працював на Корюківщині. У Наумівці — з 1973 року.
— Там був колгосп-мільйонер. Голова Микола Бородавко будував село майбутнього — з розвинутою інфраструктурою, із сучасною школою. Я був щасливий, коли мене запросили туди на роботу. Лижний спорт у Наумівці на той час не був популярним. Та мало-помалу ситуація змінювалася. Почалося з придбання лиж (старшокласники самі заробили на них у спортивно-трудовому таборі - виготовляли підпірки для винограду на замовлення з Криму), а закінчилося насипанням штучних гірок для тренувань пісок возили колгоспні машини. Тоді таке було нечуваним. З Києва приїжджали переймати досвід.
Невдовзі стало зрозуміло, що гра була варта свічок. На районних змаганнях наумівські лижники з першого разу посіли 4-те місце. Потім були обласні, всеукраїнські, і всюди — якщо не перемоги, то призові місця.
У 1980-му в Наумівці відкрився філіал Корюківської ДЮСШ. Олексій Антонович перейшов туди зі школи — тренером. У 1982-му його вихованка — десятикласниця Ніна Сіра — стала першим в історії філіалу майстром спорту. Кількість охочих займатися лижами зростала — на тренування їздили з Корюківки й із сусідніх сіл.
— У секції було 80 дітей, — не без гордості каже тренер. Зараз немає й половини.
У 1985-му Миколи Бородавка не стало. Підтримка від колгоспу пішла на спад. Та лижна школа вже взяла розгін. Прикладом для вихованців був тренер. Крім лиж, він займався бігом, плаванням, обливався холодною водою за системою Порфирія Іванова. Згодом у Наумівці відкрилася ще одна філія — Чернігівської ДЮСШ олімпійського резерву, і тренером у ній (разом із батьком) почала працювати й Світлана (зараз — Симончук. Це прізвище її чоловіка). За фахом вона — вчителька української мови.
— Потім здобула ще одну спеціальність, — посміхається.
— Недавно стала спортивним суддею Національної категорії, — повідомив новину Олексій Антонович. — А Наташа — лікар. Школяркою займалася лижами, була призером обласних змагань. Зараз пропагує пігулки. А я проти них — був у лікарні, тільки коли робили операцію на ногах (на венах). Зате Наташина старша дочка Таня професіонально займається танцями. Це була ще одна моя дитяча мрія. Але спорт переміг.
Олександр — кандидат у майстри спорту, був тренером Київської школи вищої спортивної майстерності, тепер очолює відділ кінного спорту і фехтування в міністерстві.
— Виходить, неспортивна в сім’ї тільки Ваша дружина?
— Тетяна Софронівна замолоду підірвала здоров’я на фермі. Та донедавна (зараз їй 74) ще робила вправи і присідала до 200 раз.
— Вимогливим Ви були не тільки до своїх дітей, а й до вихованців.
— Сподіваюсь, що недарма. Є чемпіони області, України, переможці і призери всеукраїнських і світових змагань. Серед майстрів спорту - Дмитро Драгун. Своє цьогорічне «золото» він здобув на континентальному кубку «Slavic сир» — обігнав 75 суперників у спринті на 1,4 км. Ще один Діма майстер спорту - Хуртик - нині є старшим викладачем у Київському університеті фізкультури і спорту. Даша Чалик стала майстром спорту у 2020-му перемігши на дорослому чемпіонаті з біатлону. Тоді їй було 19. Нинішнього року виборола бронзу на юніорському Кубку IBU. Серед наших вихованців також шість кандидатів у майстри спорту. Один із них - Дмитро Пухов — срібний призер Чемпіонату світу з лижних гонок. Зараз він - тренер-масажист збірної України з біатлону. Список величенький вийде, якщо всіх перелічити (недарма голова Корюківської громади Ратан Ахмедов називає Олексія Погуляя батьком чемпіонів).
— А як склалася доля Ніни Сірої?
— Вона стала вчителькою фізкультури. Дуже професіональна наставниця і порядна людина. Не обов'язково всім бути чемпіонами в спорті. Важливо бути чемпіоном ужитті.
Зараз в Олексія Погуляя і Світлани Симончук тренується нове покоління наумівців. Поки нема снігу — на лижоролерах (це такі платформи на колесах). Заняття 5 разів на тиждень. Молодші — починаючи від першокласників — тренуються по півтори години, старші — по дві.
— Навантаження е, та вони посильні. Головне — у дітей є інтерес, прагнення перемогти. На дальні змагання (переважно в Карпати) діти їздять коштом батьків. Із транспортом на ближні допомагає міськрада. Без нагород ніколи не повертаються. Та основна фішка — ростуть здоровими і не бояться труднощів.
А для зміцнення власного здоров’я в Олексія Антоновича, крім фізичних вправ, — плавання (норма — 800 м), скандинавська ходьба і щоденні (у будь-яку погоду і пору року) двоє відер холодної води — виливає на коліна, плечі і голову. Усе це він радить робити всім (якщо дозволяє здоров’я). Або хоча б основне — віджимання від підлоги, вправи для преса, присідання. І стежити за вагою — щоб не було зайвих кілограмів.
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.