Людмила Озеред розповіла секрети догляду за трояндами в саду
У червні на українськиї обійстях масово зацвітають троянди - від мініатюрних до в’юнких, що сягають будівель, та ще й різного кольору - від темної бордових до вишуканих, ніби з краплинами роси. І тільки байдужі не помічають такої неперевершеної краси.
У колекції Людмили Озеред із Спаського яких тільки нема троянд! Щойно заходиш до обійстя, попід верандою тебе зустрічають витки рожеві, коралові, темно-бордові, малинові троянди - всього 5 витких кущів. Та ще більше 20 розкішних кущів. Колекція хоч і не велика, але завжди доглянута. Про догляд за трояндами із власного досвіду нам розповіла Людмила Володимирівна.
- Троянди не вибагливі у догляді. Головне все робити вчасно і з любов’ю. Підеш у двір якесь діло робити і не минеш троянд, завернеш до них полюбуватися і настрій покращиться, - захоплено каже Людмила Володимирівна.
Років 10 тому мама Людмили Озеред захопилася трояндами. Як на базар - значить кущик троянд везе, а то і не один. По-різному приживалися квіти, бувало, пагони шипшини вибивали, або купувала червоні, а квітли рожеві. Мама агроном і до рослинності - особливий підхід. А тим більш, коли на пенсії, то часу вистачає для улюблених троянд.
Мамине захоплення підхопила дочка Людмила. Вже не купували на базарі, почали по інтернету замовляти із сайту «Інтерфлора». Завжди приходили гарні кущики, добре приживалися і ось вже багато років не перероджуються, а навпаки міцніють, стають розкішними - місця їм достатньо.
Щоб трояндами милуватись, потрібно на зиму їх трішки утеплити. Раніше господині прикривали землею. Але такий метод не виправдав себе - троянди під землею не дихають і пропадають. Тому для себе вирішили підсипати тирсою. Весною розгорнули і підживили. Навколо куща жінки роблять кола і під корінь поливають настояним коров’яком. Крім цього, перед першим цвітінням обприскують препаратом «Рятувальник троянд», щоб не заводились жучки і не виїдали майбутні бутони, щоб троянда рясно цвіла. Надалі теж підживлюють кущі, але вже стимулятором росту.
Після цвітіння господині обламують цвіт, так, кажуть, троянди квітнуть частіше, за літо 3-4 рази, аж до морозів.
Ніякі квіти так не радують, як королева троянда. Хоч на клумбі у Озередів безліч їх. Старша господиня завжди збирає насіння майорів, чорнобривців і весною рясно насіває. Ще сходять петунії.
Значно поменшало кущів лілій бордових. Їх Людмила Володимирівна розвела стільки, що і продавала у попередні роки, а минулого роздавала цибулинки всім бажаючим.
Площа під квітами не велика, здебільшого квітники у дворі. З весни на передньому плані тюльпани, далі троянди і лілії. А пізніше на місці тюльпанів ростуть чорнобривці, майори.
Людмила Володимирівна з мамою не забувають і про городину. Ранньою весною висівають на розсаду помідори, пізніше капусту. Цього року для власних потреб висадили більше 150 кущів помідорів. Ними займається і сестра, яка проживає у Сосниці. Обмінюються. Цьогоріч висаджували капусту сортів «Українська осінь», «Білосніжка», «Агресор».
Дочка з сім’єю живе у Риботині, там сваха теж займається розсадою, тому беруть мало, - розповідає Людмила Володимирівна.
А нині у селі - заготівля сіна. Озереди теж тримають корівку і велике господарство. Роботи вистачає. У селі косять по 30 грн за сотку, гребуть вручну. А повернувшись із сінозаготівлі, любуються трояндами, біля них і перепочинуть. Королева квітів додасть нового натхнення.
Олена КУЗЬМЕНКО, «Вісті Сосниччини»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.