У Івана Тичини груба працює на воді, а електроенергія - з повітря
На перший погляд може здатися, що господа борзнянця Івана Тичини нічим не відрізняється від інших: така ж хата, літня кухня, тракторець, вірний помічник, січкарня, вітрячок на даху... Як то кажуть, все, як у людей. Проте все, що ви побачите у Івана Івановича, - справа рук господаря. І хату, й трактор, і вітрогенератор, і ще з пів сотні усілякого реманента, корисного у господарстві, він зробив власними руками.
Почав із мотоциклів...
Іван Іванович цікавився технікою змалечку. У 14 років мав здоровенного ІЖ-56, біля якого крутився більше, ніж батько, бо, зрештою, був вправнішим за нього механіком. Хлопцеві так подобалося копирсатися у залізяччі, що парубки з усього села (родом Іван Тичина - з Хов- мів) привозили своїх «залізних» коней на ремонт.
«Коли прийшов із армії, схотілося зробити аеросани, - розповідає про перший власноруч зроблений механізм Іван Іванович. - Довго вони в мене не виходили, ніяк їхати не хотіли. Витратив багато часу, перебрав стоси літератури (тоді у кіосках продавалися брошури про авіаконструювання, які дуже допомогли) поки розібрався - причина у неправильно зробленому гвинті.
Другі аеросани зібрав швидко, маючи під рукою журнал «Моделіст-конструктор» (у ньому взагалі багато цікавого можна було знайти). За основу взяв металеву раму, встановив старий двигун і власноруч зроблений здоровенний вентилятор. Зварив усе (електрозварювальний апарат теж сам зібрав, досі десь у коморі валяється) - й літав по снігу! Тоді з матеріалом проблем не було, металу та різних запчастин вистачало. Просто треба було до всього дійти власним розумом, руками попрацювати. А в мене це виходило. Не пригадаю, щоб щось із задуманого не вдавалося. Як візьмуся - то такий азарт брав, що обов'язково справу доводив до кінця».
Після аеросаней, вже переїхавши до Борзни, Іван Іванович змайстрував власний снігохід на гумових колесах, на якому навіть їздив на роботу до ПМК-116, та два трактори.
«Над складанням великого трактора я працював найдовше з усіх своїх виробів, - зізнається чоловік. - Роботу почав із осені і, вважайте, за зиму його склав. Це був початок 90-х років. Тоді ще приватних тракторів ні в кого не було, мій - перший. Тож переробив я на ньому багато: собі, всім сусідам і друзям орав, дров перевозив чимало. Трактор і сьогодні справно мені служить. До нього я зробив великого причепа, є й маленький. А є й гібрид - мотоцикл «Мінськ», перероблений на триколісну машину з причепом».
Треба сказати, що на роботі Іван Іванович хоч і був завідуючим складу, проте часто допомагав молодшим, менш досвідченим механікам із ремонтом техніки. Паралельно роботі вів гурток картингу в тодішньому ДТСААФі: вивчав із дітьми будову машин, влаштовував заїзди на центральній площі міста. А ще дуже часто юні вихованці бували вдома у Івана Тичини, і вони разом щось майстрували.
...а дійшов до власної електростанції!
І сьогодні, у свої 71 з лишком років, Іван Іванович не сидить без діла. Хоч має чимало корисного, власноруч зробленого реманенту, як-от січкарні, млини, колун для дров, інкубатор, усілякі пристрої для заточування ланцюгів до бензопил, і зараз майстер на всі руки щось удосконалює. Щоправда, чоловіка трохи підводить зір, і права рука слухатися не хоче, та він не може без того, щоби щось не полагодити або не зробити. Тим паче, стільки корисного й цікавого в Інтернеті знайти можна! Позаминулого року, наприклад, переобладнав у літній кухні звичайну грубу на водневу. Ефект від розпаду води на водень та кисень і наступне їхнє згоряння дозволяє дуже суттєво економити дрова, збільшуючи коефіцієнт корисної дії самої груби.
«А років три-чотири тому син підказав: «Міг би й вітряками зайнятися, енергію свою виробляти». Й справді, я пошукав у мережі інформацію, зробив першого невеличкого вітряка, - веде далі мій співрозмовник.
- Він був не дуже потужний, тож зробив іще одного, встановив їх на даху літньої кухні. А з іншого боку ще й дві сонячні панелі закріпив. Усе під’єднав, кинув дроти до хати, і тепер маю свою міні-електростанцію з вітровим та сонячним генератором. Тепер за будь-якої погоди, вдень і вночі отримую електроенергію. У вітряні дні, буває, вітряки навіть прив’язую, щоб не крутилися. Бо в дворі гул страшенний стоїть і лишків енергії забагато - не встигаємо використовувати!»
На створення своєї природної електростанції Івані Іванович витратив кілька тисяч гривень, але за ці роки вона себе вже точно окупила. Адже освітлення, телевізор і холодильник, тобто, практично все у будинку працює на власній електроенергії. Державною користується хіба, коли вмикає зварювальний апарат. До того ж, майстерність чоловіка стала у нагоді сусідам та знайомим цієї непростої зими, коли через бомбардування енергосистеми електропостачання у країні було погодинним. У Тичини ж можна було в будь-який час підзарядити ґаджет чи акумулятор.
«Тепер хочу третій вітряк зробити, потужніший за попередні, - планує собі Іван Іванович. - Вже й матеріали та деталі необхідні почав потроху збирати. Ось тоді точно буду енергетично автономним!»
Марина ГРИНЕНКО, “Вісті Борзнянщини”
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Тичина, Борзна, вітряк, груба, електроенергія