Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям про людей » У фермера з Менщини у господарстві 200 корів

У фермера з Менщини у господарстві 200 корів

"Ось така картопля вдалася", показує Олексій Бутенко

У фермера Олексія Бутенка з села Дягова Менського району у корівнику благодать — як коровам, так і дояркам. Докучливих комах відловлюють електричні мухоловки. Їх у корівнику цілих три. Ноу-хау для нашої області (і не тільки). Поїхали подивитися на закордонне диво.
Під огорожею господарства вишикувався ряд припаркованих машин. Люди приїхали за картоплею. А вона цього року здоровенна уродила. На ваговій лежать дві бульби розміром, як пара чоловічих черевиків. Інша картопля не набагато менша.
У хазяйстві Бутенка кипить робота. Жінки перебирають картоплю, чоловіки доробляють новий ангар. У Олексія Бутенка троє синів: 30-річний Роман, 26-річний Микола та 22-річний Іван. Усі працюють у фермерському господарстві. Проходимо повз великі ящики з тирсою.

— Це готуємо паливо для зерносушарки, — пояснює Роман Бутенко. — Викинули топки на солярці і поставили теплогенератори, що працють на відходах: тирса, щепа, зерновідходи. Все це раніше викидалось. Ящик такого палива (півтора куба) замінює 100 літрів соляри. А коштує він щонайбільше — 50 гривень, сто ж літрів соляри — 500.
Біля   стіни   стоїть   височенне, метрів зо три, бадилля, зібране в сніп.
— Це сорго, — пояснює Олексій Іванович. (Зазвичай із сорго в'яжуть хатні віники. — Авт.) — Це воно ще невисоке виросло. Дозріле — по чотири з половиною метри.

— То ви ще й віники в'яжете?
— Ні, віники в'яжуть з технічних сортів. А цей сорт спеціально для силосу (є ще й зернові сорти). Сіяли його 10 гектарів, навперемішку з кукурудзою, 50 на 50. Побачив таке у Бразилії. Кукурудза багата на білки, сорго — на цукор. Наступного року вже 40 га засіватимемо. Худобу круглий рік силосом годуємо. В господарстві      200 голів корів. Кожна корова дає більше 5 тисяч літрів молока в рік. 14-15 літрів за день.
— То корівки лугу не бачать?
— Ну чого ж, по три години в день виходять на моціон (на прогулянку).  Восени стали випускати. Влітку тварині на пасовищі — одні муки. Як обсядуть з усіх боків мухи та оводи! Бувають випадки, що і заїдають тварину до смерті. В корівнику ж мух майже нема.
— Ходімо, покажу, — пропонує Олексій Іванович.

Фермерські корови саме випасалися та вигрівалися під осіннім сонечком. У хліві залишилась одна, яка от-от мала привести телятко. У корівнику чисто, без смороду. Мух і справді не видно.
На стіні при вході світиться щось схоже на кварцовий випромінювач, який вмикають у лікарнях для дезінфекції. Або на електрообігрівач старого зразка (той, що з відкритою спіраллю). Він видає дивні звуки, ніби там постійно відбуваються короткі замикання, але без іскор.
— Оце і є електромухоловка, — показав Олексій Бутенко. — Ще одна висить далі, на середині корівника. Третя — в приміщені, де здають молоко. Є і ще одна, запасна. Увімкнені цілодобово, крім тих години-півтори, коли доярки працюють. По-перше, жінки ставляться трохи з пересторогою, самі просять відключати. По-друге, ви ж чули ці звуки? Це горять трупи комах: тріск, запах...

— Звідки у вас мухоловки?
— Вперше я побачив такі у Китаї, коли був на семінарі, у лютому цього року, — розповідає Олексій Бутенко. — Мене ще тоді здивувало, що у них на фермі немає мух. Виявилось, мух нищать електромухоловки і антимух. Це такі виведені людьми личинки-мутанти, мушині вампіри. Їх висаджують у місцях, де мухи відкладають яйця. Коли виводяться личинки, вампіри їх поїдають, а потім, без їжі, гинуть і самі. В Україну антимух завозити не дозволено.
Мухоловки відшукав по Інтернету. І в березні вже закупили.
Мухоловки китайські, ми купували їх через київську фірму, — продовжує Микола Бутенко. — Ми порахували квадратуру корівника і вибрали потрібні. В Інтернеті значилась одна ціна — 600 гривень, а нам продали по 1200. Пристрій приваблює до себе комах за допомогою спеціального спектра випромінювання. Крім мух, на нього летять і бджоли, і комарі, і хрущі. Однаково і вночі, і вдень. Комахи летять на світло і потрапляють у дворядну металеву сітку між двома полюсами, плюс і мінус. Як тільки муха доторкнеться до сітки, через неї проходить електричний заряд у три тисячі вольт. Чути характерний звук, ніби щось шкварчить. Електроенергії бере небагато.

—  А для людини вона безпечна?
— Зовні серцевину (ту, що під напругою), закриває загородка, така, що, крім комах, туди нічого не потрапить. Але для ще більшої безпеки ми їх повісили вище, рукою не дістати. Випромінювання приладу для людей і тварин нешкідливе, — говорить Олексій Іванович. — Відключаємо вранці і ввечері. В цей час мухоловки очищають від «улову».
На надої це вплинуло позитивно: мухи не бентежать тварину. Адже корова не може від них відбиватись. Іноді комахи відкладають личинки навіть в очах, корови потім хворіють. А тепер вони почувають себе добре.
У ФГ «Бутенко» працює 48 штатних працівників (з Дягови, Степанівки, Волосківців, Осьмаків). Ще на сезонні роботи набирають робітників за трудовим договором. За словами Олексія Бутенка, штатні робітники отримують близько трьох тисяч гривень зарплати, механізатори — близько чотирьох тисяч (у сезон).
Сезонні робітники, наприклад, на перебиранні картоплі заробляють до 60 грн. за тонну перебраної картоплі. 


Електромухоловка в дії

Олена Гобанова, тижневик «Вісник Ч» №40 (1220)

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: фермер, господарство, Олена Гобанова

Добавить в: