Окупанти посилюють терор на прикордонні, аби села Чернігівщини обезлюдніли
Окупанти посилюють терор на прикордонні. Їхня мета очевидна - обезлюднити північ Чернігівщини. Для цього рашисти без розбору гатять по мирному населенню зі ствольної артилерії, з мінометів та систем залпового вогню, дедалі частіше застосовують FPV-дрони і роблять «скиди» з БпЛА. А останніми тижнями ворог особливо посилено цілить по сільгосптехніці та фермерських господарствах. Так, 25 вересня поблизу Хотіївки Семенівської громади (що за 7 км від російського кордону) рашисти вдарили безпілотником по трактору з двома причепами, який перевозив сіно. Водій, на щастя, не постраждав, а ось техніка згоріла...
Знищений трактор МТЗ та причепи належали місцевому фермеру — Михайлові Пихтарю.
— Того дня наш тракторист Василь Лаковський (йому 50 років. — Авт.) віз сіно на ферму, — говорить Михайло Петрович. — Оскільки трактор сильно гуде, то він навіть не почув, як дрон попав у причеп. Учуяв дим, обернувся - а вже все палає. Вогонь миттю перекинувся на другий причеп, а потім — і на сам трактор. Вася намагався його відчепити, але там такий жар стояв, що неможливо було підступитися. Врятувати техніку, на жаль, не вдалося.
— Збитки підраховували ?
— Трактор я ще до війни придбав за 5 тисяч доларів. А причепи своїми силами збирав. Купував окремо раму, колеса, метал.
— Велике хазяйство тримаєте?
— 50 голів дійних корів. Проблема в тому, що через обстріли люди масово виїжджають. Нестача робочих рук відчувалася ще до війни, а зараз — і поготів! Рашисти щодня гатять, не дають нормально працювати... Якщо доярки почнуть звільнятися то, мабуть, доведеться збувати корів. Бо просто нікому буде працюватиме.
Ферма Михайла Пихтаря є відокремленим підрозділом відомого в Семенівській громаді приватного сільгосппідприємства «Степанич».
— Свого часу ми захотіли, щоб у Хотіївці розвивалося тваринництво, тож підшукали там фермера, дали йому теличок, — розказує директор ПСП «Степанич» Юрій Сенько. — Михайло справно розвивав господарство, худоба підросла. Аж тут, бачите, така біда. І це, на жаль, далеко не перший такий випадок. Росіяни зараз дуже активно «працюють» дронами.
Недавно влучили по машині мого брата Миколи, коли той приїхав на ферму в Залізний Міст (село за 4 кілометри від кордону з рф. — Авт.).
- Сталося це 19 вересня, — пригадує Микола Вертебний. — У Залізному Мосту я працюю завферми. І того ранку якраз тільки-но приїхав на роботу. Зазвичай я переодягаюся в машині і йду працювати. Втім того разу забув узяти змінний одяг, тому зразу пішов на ферму. Це й врятувало мені життя. Бо я встиг відійти буквально метрів на 20 - і стався вибух. Дрон влучив прямісінько у мій «Nissan Xtrail». Також уламками посікло трактор, що стояв за два метри від машини. За щасливим збігом обставин тракторист усього за хвилину до того відійшов у справах, тому теж зостався цілий. Видно, є Господь на небі. Пошкоджений трактор ми полагодили, він на ходу, а ось моя машина ремонту не підлягає. Від вибуху й подальшої пожежі її «роздуло» немов консервну банку.
— Обстріли зараз і справді почастішали?
— Так. Раніше, було, гахне кілька разів на день — і в основному спокійно. А останніх кілька тижнів окупанти вже «набридли»: і артилерія б'є, і дрони. Помітно почастішали «скиди» з безпілотників. Ми чергуємо, намагаємося по можливості зразу гасити. Але все це дуже не просто. Люди не витримують, виїжджають із села. Раніше було 70 мешканців, а зараз майже нікого не зосталося. Возимо робітників із сусідних сіл, із Семенівки. Викручуємося як можемо.
Рашисти вистежують не лише сільгосптехніку, а й б’ють по хазяйствах. 5 вересня зі ствольної артилерії знищили мініферму приватного підприємства «Полярне» у Хотіївці.
— Це був наш сімейний бізнес, займалися ним уже 15 років. Тримали господарство на 20 корів, мали сучасний сарай із євроремонтом, заготовлені корми (100 рулонів сіна і 200 рулонів соломи, силос). А тепер усе знищено, — зітхає директор ПП «Полярне» Олег Банний.
— Того дня рашисти пів дня гатили по селу. По нашій фермі було пряме влучання. І не одне — разів 5 попали. Двоє людей зазнали осколкових поранень. Але, дякувати Богові, легких. А ферма і корми згоріли повністю. Худоба якраз була на паші, тож не постраждала, а ось із техніки вдалося врятувати лише комбайн і трактор. Генератори, холодильні та доїльні установки, сіялки, інші причіпні агрегати — все пропало. Після цього ми всерйоз думали здати худобу. Та в останній момент підвернулася пропозиція, тож зараз перевезли скот у Бігач Березнянської громади (Чернігівський район). Проте приміщення там не електрофіковане. Треба буде якось вирішувати це питання.
— Компенсація від держави є якась?
— Поки що ніякої. Ходив у місцеву адміністрацію, але там сказали, що допомогти нічим не можуть. Лише зв'язалися з Чернігівською ОВА і домовилися, щоб я приїхав у Департамент агропромрозвитку. З 'їжджу послухаю, може, щось підкажуть. Спасибі хоча б місцевим фермерам, котрі скинулися і помогли хто чим. Наприклад, Олександр Миколайович Шкурат дав машину сіна. Але ще багато чого треба. І я, чесно кажучи, не знаю, як нам перезимувати. У нас же, за великим рахунком, ні кормів, ні солярки немає По суті, починатимемо бізнес «з нуля» і без підтримки нам ніяк не обійтися.
Для тих, хто має можливість і бажання допомогти фермеру відновити господарство, залишаємо його номери телефону (068-237- 99-60) і банківської картки (5457 0825 1962 2513, Банний Олег Михайлович, Приватбанк) Він буде вдячний будь-якій підтримці.
Джерело: газета “Гарт”, Олексій Прищепа, фото ГУНП у Чернігівській області
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: фермери, прикордоння, обстріли