Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » «Шокова терапія" завершилась безславно. Настає "клінічна смерть" нашої економіки

«Шокова терапія" завершилась безславно. Настає "клінічна смерть" нашої економіки

1945-й рік. Німеччина лежить в руїнах. Як відродити економіку? Опинившись біля керма влади, Людвіг Ерхард чітко визначив свою економічну програму і строки її виконання. З часом відродили шляхи, транспорт, зв'язок. Не забарився і економічний добробут.



У пост соціалістичній Польщі реформатор Лешек Бальцерович за кілька років вивів країну з економічного тупика. Наші "човники", проїжджаючи через села Польщі, милувалися два-, три- і чотириповерховими красенями-будинками а усіма комунальними зручностями, котрих багатьом українським селам, певне, не бачити, ніколи.

Минуло п'ять років, відколи на території СНД — в Росії, а відтак і в Україні, розпочалася "шокова терапія". 1 січня 1992 року тодішній прем'єр-міністр Росії Є. Гайдар "відпустив ціни на волю", пообіцявши народу їх незначне (на 20%-30 %) підвищення "Ціни, — як заіначак на сторінках газети "Демократична Україна" доктор економічних наук Володимир Єременко, зросли не на 20—30 %, а відразу в 200—300 разів і невдовзі у багато тисяч разів.. Дуже скоро з'ясувалося, що "шок" відбувся суцільний, а з "тарапією" на тільки не вийшло, але й стан хворого небагато погіршився".

Що ж маємо? Одиниці нояоспечеиик мільярдерів, які нажилися не слекулитивно-мафіозному бізнесі, мільйони знедолених, тисячі, що померли від голоду. Днями в засобах масової інформації прозвучало жахливе повідомлення про окремих жителів вугільної Макіївки на новорічному столі лежали продукти, принесенні з зміттєзвалища консерви, гриби тощо. Вісім чоловік померли від ботулізму

Найменш захищені верстви населення: близько половини тих, кому за 65 років, кожне третя сім'я, де двоє дітей, кожна друга, де троє - на грані виживання.

За дослідженнями спеціалістів світового банку "Бідність" в Україні сила-силенна людей потерпає від злиднів. Ціни на харчі настільки високі, що 83 відсотків населення витрачає свої прибутки саме на їжу.

За 5 років незалежності наша держава втратила майже половину свого промислового і сільськогосподарського потенціалу. Грошові и реальні доходи різко зменшилися. Дві третини населення не можуть забезпечити себе навіть найнеобхіднішим набором продуктів харчування.

В Україні середня зарплата більш ніж удвічі нижча, ніж у Росії. Пересічний український громадянин отримує 78 доларів США щомісяця, а от у Словенії — 611, в Угорщині — 328. Польщі — 308, Чехії — 303 долари.

І все ж, ще не все втрачено. Якщо нинішній владі вдасться зламати кризові тенденції — відразу різко почнуть наростати стабілізуючі фактори.

(За матеріалами газети "Демократична Україна").

"Чернігівський вісник", №4 (434) 24 січня 1997 року

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: "Чернігівський вісник"

Добавить в: