«Майдан нашої свободи» (відео)
Тринадцять років після Помаранчевої революції та чотири роки після Євромайдану та Революції Гідності. 21 листопада в Україні відзначається День Гідності та Свободи. «Майдан нашої свободи»: як змінилася країна після того, як українці остаточно повалили режим Януковича та зрозуміли що мають право голосу? Ці питання у Чернігові за круглим столом обговорювали громадські активісти та історики.
«Майдан нашої свободи». Майже в один день в Україні почалися дві масштабні революції — 2004 та 2013 року. Спочатку 22 листопада 2004-го через сфальсифіковані президентські вибори , а потім 21-го листопада 2013-го — Євромайдан, що переріс у Революцію Гідності. Українці вийшли на Майдан, аби показати, що саме вони є творцями своєї історії, каже історик Володимир Єрмак.
Володимир Єрмак, історик-краєзнавець: «Колишній режим Януковича відкинув всі ті європейські цінності і пішов на угоду із режимом Володимира Путіна. І саме вибух невдоволення, народного гніву спричинив до того, що якщо спочатку Майдан був вільний, не пролилася жодна крапля крові, то потім через 9 років пролилася кров і врешті-решт режим був повалений. Сьогодні ми повинні згадати уроки минулого і пам’ятати про те, що саме народ є творцем нашої історії».
Своє право бути хазяями на власній землі український народ відстоює і досі. Анексія Криму державою-агресором на початку 2014-го, потім навесні — вторгнення ворога на Схід України. Бійці Чернігівщини – на передовій. За словами заступника обласного військового комісара Вадима Лільчицького, чимало з призваних були добровольцями, що принесло новий «ковток повітря» і Збройні Сили почали «підніматися з колін».
Вадим Лільчицький, заступник військового комісара обласного військового комісаріату: «Якщо казати про 2014-й рік, військовий комісаріат тоді сформував два новітніх підрозділи, яких не було на той час (13-й та 41-й БТРО), ми доукомплектували близько 2,5 тисяч 1-шу окрему танкову бригаду в Гончарівському, 169-й навчальний центр в Десні. Було проведено 6 хвиль мобілізації, це близько 9 тисяч у Чернігівській області ми призвали. Близько 3,5 тисячі – це добровольці. За майже 4 роки війни лише по ЗСУ 150 хлопців Чернігівщини загинули. Більше 500 отримали державні нагороди. І два наших хлопці отримали вищу державну нагороду «Герой України», посмертно. Це Олег Михнюк і майор Лоскот».
Майдан змінив ставлення українців до власної історії. Україна активно почала позбуватися «радянщини» — почався непростий процес декомунізації. На теренах Чернігівщини, за словами представника Інституту національної пам’яті Сергія Бутка, перейменовано 64 населених пункти та 1 район, місто Сновськ повернуло історичну назву, що була у нього до 1935 року. 2623 перейменованих об’єктів топоніміки, зокрема вулиць. 88 пам’ятників та пам’ятних знаків. Декомунізація – не просто позбавлення символів тоталітаризму, а розчищення простору для творчості, каже представник Інституту національної пам’яті.
Сергій Бутко, представник Інституту національної пам’яті в області: «Треба нарощувати творчі сили, для того, щоб були нові красиві талановиті пам’ятники, пам’ятні знаки, щоб міста оновлювались, були такими, як ми хочемо. Щодо політики національної пам’яті, ми можемо сказати, що з 2014 року вона відповідає незалежній державі. Тобто ми повертаємо власну українську історію. Ми відкидуємо від інших держав нав’язування кого нам шанувати, хто наші герої».
«Зміни на краще є, не бачить їх хіба що дурень, або той, хто хоче збрехати», — вважає громадський активіст, учасник Революції Гідності у Чернігові, Олександр Ясенчук. Але не усі вимоги Майдану (зокрема, щодо боротьби з корупцією) виконані. Берегти здобутки цієї революції потрібно, але треба і далі рухатися вперед, і вимагати у влади рахуватися із думкою народу, каже громадський активіст.
Олександр Ясенчук, член ГО «Вільні люди»: «Зараз влада почала, точніше намагається чути громадськість. Громадськість має на владу певний вплив. Потрібно і далі рухатися вперед, потрібно усвідомлювати, просвітлювати населення. Бо народ мало розуміє, що він може впливати. Коли люди перестануть давати, брати хабарі, коли перестануть кидати сміття повз урни, певно і тоді досягнемо усіх вимог Революції Гідності».
«Сівер-центр»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.