Чернігівщина в лідерах із захворюваності на інсульт
Про інсульти вже сказано й написано багато, зокрема і в чернігівських виданнях, але, на жаль, проблема не втрачав своєї актуальності, що підтверджує статистика. Тож повертатися до цієї тематики потрібно.
Адже щороку інсульти переносять близько трьох тисяч жителів Чернігівщини - 332,6 випадки на сто тисяч населення. Це більше, ніж у середньому по Україні. Показник смертності від цієї хвороби теж вищий від загальноукраїнського. У нашій області він становить 98,0 випадків на сто тисяч населення, тоді як по Україні - 78,9. Хоча в регіоні спостерігається позитивна динаміка щодо зменшення показника смертності від інсультів. Скажімо, у 2007 році таких випадків було 149,7 на сто тисяч населення.
Медики переконані: наводячи статистичні дані, варто зважати на демографічну ситуацію в області, адже за 30 років кількість жителів скоротилася більш ніж на 300 тисяч. А будь-який показник вираховують на сто тисяч населення. Якби воно залишилось на рівні 30-річної давності, то нинішні показники були б набагато кращими. Та лікарі не тішаться ілюзіями і виправдань не шукають.
Є багато причин, чому підступний недуг часто перетворює дієздатну людину на немічного, прикутого до ліжка чи візка інваліда. Серед них - якість і доступність медичних послуг, екологія, стреси, матеріальне забезпечення людей. Адже не секрет, що через дорожнечу медпрепаратів чимало пересічних українців змушені заощаджувати на власному здоров’ї. І, на жаль, така економія з часом повертається інсультами й інфарктами.
Та все ж не варто забувати про ще один, здавалося б, парадоксальний чинник. За словами мого співрозмовника, завідувача неврологічним відділенням для хворих із порушенням мозкового кровообігу Чернігівської обласної лікарні, кандидата медичних наук Олександра Марцинкевича, велику роль у зростанні кількості захворювань відіграє саме людський фактор.
- Із людей, які хворіють на гіпертонію (зазвичай інсульт провокує саме ця хвороба - Авт.) порад медиків дотримуються всього близько 20% пацієнтів. Натомість відповідно до статистичних даних 80% хворих не хочуть лікуватися згідно з рекомендаціями лікарів. Якщо пацієнт не зацікавлений у збереженні свого здоров’я, то ні лікар, ні медична сестра не змусять його контролювати тиск. Також, щоб дотримуватися фахових порад, хворим потрібно докладати чимало старань, але не кожен хоче це робити. І навіть після інсульту не всі пацієнти вважають за потрібне вживати пігулки від тиску. І пояснення цьому знайти важко, - сказав лікар.
Тож виходить, що багато чого залежить від самого хворого. Але не хочу, щоб у читачів склалося враження, що не дисципліновані лише жителі Чернігівщини. З такою проблемою стикаються і українські медики, і закордонні. Щоправда, в Європі знайшли дієві способи впливу на неслухняних пацієнтів.
- За кордоном, якщо хворий не виконує рекомендації лікаря, то такого пацієнта можуть позбавити медичної страховки. А в західних країнах цього дуже бояться. І сімейні лікарі там зацікавлені працювати ліпше, бо за хорошу роботу отримують високі зарплати й надбавки, - зауважив кандидат медичних наук.
На думку медика, людей потрібно привчати більше дбати про своє здоров’я. З цим могла б допомогти соціальна реклама, якої наразі не вистачає, але аж ніяк не рекламування медпрепаратів. Також треба вдосконалювати надання медичної допомоги хворим із інсультом. Саме про це і йшлося на останній медичній конференції, що відбулася в Чернігові за участю головного позаштатного спеціаліста МОЗ України зі спеціальності «неврологія» професора Т. Міщенко.
Про відділення
Свого часу в неврологічному відділенні обласної лікарні працювали доктор медичних наук, професор Анатолій Груша, заслужений лікар України Андрій Махно. Вже п’ятнадцять років його очолює Олександр Марцинкевич. Тут є всі можливості, щоб діагностувати інсульт, встановити його тип і провести якісне лікування. До того ж цей підрозділ спеціалізується не лише на інсультах. Наприклад, у відділенні щорічно проходять курс лікування 50% жителів області, котрі хворіють на розсіяний склероз. А в поліклініці пацієнтів із хворобою Паркінсона приймає спеціально підготовлений невропатолог. Лікують тут і інше - від гострих інфекційних захворювань нервової системи до хвороб хребта.
- У нас працює досить потужний і кваліфікований штат спеціалістів. Більшість лікарів мають вищі категорії, наукові ступені. Але на досягнутому не зупиняються, постійно вчаться, беруть участь у різних медичних конференціях. І до нас часто приїжджають провідні фахівці з Києва, Харкова та інших міст. Також на нашій базі проводимо велику кількість міжнародних досліджень. Намагаємося відповідати третьому рівню надання медичної допомоги, яка має бути високоякісною і професійною, - розповів лікар.
Та все ж співрозмовник визнає, що в роботі відділення є напрямки, які б хотілося поліпшити. І це природно, адже медицина не стоїть на місці. До речі, Олександр Марцинкевич неодноразово повторив, що в цьому питанні неврологи мають порозуміння з лікарняною адміністрацією.
- Інсульт тяжкий тим, що людина перестає говорити, ковтати, рухатися. І починати відновлювати ту чи іншу функцію організму потрібно вже в перший день перебування пацієнта в лікарні. Також варто пам’ятати, що це процес непростий і тривалий, розтягується на місяці й роки. А в більшості випадків, на жаль, настає інвалідність, - повідомив завідувач відділення. - Допомагати хворому треба не тільки пігулками і крапельницями, а й застосовувати масаж, лікувальну фізкультуру і ще багато чого. Маємо плани стосовно закупівлі потрібної для цього апаратури. У лікарні вже є спеціаліст із лікувальної фізкультури. Можливо, колись буде і відділення відновної реабілітації.
Як розпізнати інсульт
Лікар наголосив, що успіх у лікуванні захворювання безпосередньо залежить від того, як швидко пацієнт звернеться по допомогу.
- Бажано це зробити впродовж трьох годин, як стався напад. За таких умов часто вдається мінімізувати наслідки інсульту. А зволікання, мовляв, відлежусь, картоплю треба досадити або докопати, зазвичай призводить до глибокої інвалідності чи смерті, - розповів лікар.
За словами фахівця, викликати «швидку» потрібно, якщо раптово виникає різкий головний біль, запаморочення, коли людину ніби водить і хитає, є слабкість у руці або рука затерпає, спостерігається порушення мови, втрата зору чи різке його зниження. Усе це - симптоми гострої судинної мозкової катастрофи.
Дбати про здоров’я треба всім
Медик вважає, що особливо пильними треба бути тим, у кого підвищений артеріальний тиск. І це проблема не лише літніх людей. Гіпертонію діагностують у багатьох чоловіків і жінок працездатного віку.
- Не має значення, скільки людині років, бо про здоров’я потрібно дбати з дитячого садочка. Треба правильно харчуватися, сидіти, займатися фізкультурою, не курити, зменшити вживання алкоголю, тим, у кого є проблеми із зайвою вагою, попрацювати над зменшенням маси тіла, збільшити рухову активність. А коли у людини болить голова чи серце, вона погано себе почуває, треба виміряти артеріальний тиск і звернутися до лікаря, а потім чітко виконувати його поради. Лише за таких умов кількість інсультів у нашій області суттєво зменшиться, - переконаний Олександр Марцинкевич.
Сподіваюся, нам все ж вдалося достукатися до свідомості хоча б кількох читачів. Адже поради лікаря, як завжди залишатись у формі, - прості й нехитрі. Дотримуватися їх не складно. Головне - не лінуватися і взяти на озброєння всім відомий вислів: наше здоров’я - у наших руках.
Ірина Осташко, "Деснянка" №26 (606) від 23 червня 2016
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: інсульт, Ірина Осташко, "Деснянка"