Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Як вчасно розпізнати інсульт та про його профілактику розповіли фахівці 3-ї міської лікарні

Як вчасно розпізнати інсульт та про його профілактику розповіли фахівці 3-ї міської лікарні

Як вчасно розпізнати інсульт? Як надати пацієнту першу медичну допомогу? Що таке вікно терапевтичних можливостей при інсульті? Про все це розказав В’ячеслав Коваленко, лікар-невропатолог, завідувач неврологічного відділення КНП «Чернігівська міська лікарня №3» та Олена Стех, лікар-анестезіолог, реаніматолог КНП «Чернігівська міська лікарня №3».

- Розкажіть простою мовою, що таке інсульт, що відбувається в нашому організмі, коли це трапляється?
- Інсульт - це катастрофа. Перш за все, страждає головний мозок. Чіткої клінічної картини може і не спостерігатися, на відміну від більшості інших захворювань. Прояви інсульту залежать від ураженої частини головного мозку. Інсульт - це є гостре порушення мозкового кровообігу, яке характеризується порушенням функцій головного мозку.

Виділяють 2 основних види інсультів - ішемічний і геморагічний. Вони відрізняються за своїми механізмами.

При ішемічному - проходи судин заповнюються тромбатичними масами, через що кров не поступає до речовини головного мозку, а потім з’являється гіпоксія. І якщо вчасно не звернутися до лікаря і не провести відповідну терапію - будемо мати в якості наслідків - незворотні процеси в організмі. Дуже велике значення має час звернення пацієнта до лікаря.
При геморагічному інсульті - порушується сама стінка судини і відбувається крововилив у півкулю головного мозку та в саму речовину головного мозку.

- Чи правда, що у світі досі лікарі не можуть назвати причини, які однозначно приводять до інсульту? Чи може є все таки конкретні групи ризику?
- Інсульт не залежить від пору року, це міф, що влітку таких випадків через спеку стає більше. Спеку скоріше важко переносять гіпертоніки, діабетики, через швидке зневоднення організму. Якщо взяти по групі ризику наших пацієнтів - то це люди, які мають гіпертонічну хворобу та ведуть малорухливий спосіб життя, ті які мають ожиріння, тютюнову та алкогольну залежність.
Також до цього списку можна внести осіб, які мають судинні захворювання, як то миготлива аритмія, порушення ритму, ті що перенесли оперативні втручання на судинах, мають венозну недостатність.

- Перші симптоми, вони які?
- Розпізнати інсульт - це мабуть найважливіше, було б дуже добре, аби будь-яка пересічна людина, вміла це зробити. Є така абревіатура, хоча, вона на російській мові, проте її легко запам’ятати: УДАР - У - заставте людину, в якої ви підозрюєте інсульт посміхнутися (улыбнуться), Д - движение - попросити порухатися, підняти 2 руки, перевірити чи є слабкість, асиметрія в руках; А - артикуляція - попросіть людину поговорити, адже порушення мови дуже часто зустрічається у хворих, що перенесли інсульт; Р - рішення прийняти. Якщо хоча б по одному з цих показників щось у вас викликає хвилювання - негайно викликайте "швидку".

- Симптоми інсульту дуже різноманітні - це і блювота і запаморочення, цілковита втрата свідомості. Якщо ви знаходите людину, особливо похилого віку у стані без свідомості, то - найчастіше це буває через інсульт або інфаркт.

- Щодо надання першої медичної допомоги. По-перше, викликайте швидку та фіксуйте час, коли помітили ознаки. По-друге, ніяких засобів, для зняття симптомів інсульту чи покращання стана людини не існує. Тож, єдине, що ви можете зробити у домашніх умовах - це зберегти прохідність дихальних шляхів. Для цього покладіть людину без свідомості на рівну поверхню, під шию підкладіть імпровізований валик (згорнений рушник, подушку). Поверніть голову набік - бо можемо не тільки втратити час, Людина може блювати, в неї може бути порушення ковтання, можливо нижню щелепу, притримайте її. Якщо людина в свідомості і може сидіти, то посадіть її.

- Чи правда що не можна давати препарати, що знижують тиск, наприклад, валідол, якщо є підозра на інсульт?
- Валідол, це взагалі ліки з недоказовою ефективністю. Це по суті цукерка з м’ятним смаком та приємним солодкуватим присмаком. Проте дієві ліки для зниження тиску я не рекомендую давати, адже при зниженні тиску знижуються перфузія головного мозку і коли ми бачимо тиск у людини з інсульт 160 і після цього запропонуємо їй ще й таблетку для його зниження, то тиск впаде і перфузія головного мозку може невиправно постраждати.
- Води також не треба давати. Просто викликайте "швидку" і фіксуйте час події, бо від цього залежать дії бригади неврологів.

- Пане В’ячеслав, розкажіть, будь ласка, про ваше відділення. На скільки ліжок розраховане, скільки фахівців працює.
- На 50 ліжок. При нашому відділенні ми створили інсультний блок для лікування хворих з гострим порушенням мозкового кровообігу, який розрахований на 12 ліжок. До складу входить дисциплінарної команди входять реаніматологи і неврологи, які несуть цілодобове чергування. Маємо в штаті нейрохірурга, кардіолога, окуліста і ЛОРа. Наш штат повністю укомплектовано, молодший та середній персонал обучено навичкам того, як наглядати за хворим з гострим порушенням мозкового кровообігу.



- Коли пацієнт прибуває до вас у відділення, то найперше, що мають встановити лікарі, це те, що це дійсно інсульт, а для цього треба зробити КТ або МРТ. Чи маєте ви для цього технічні можливості? Які ще обстеження потрібні?
- Перш за все діагноз інсульт ставлять ще медики швидкої допомоги. Швидка допомога - уже коли везе хворого, то попередньо вони телефонують нам. Якщо це хворий з інсультом, якщо це кандидат на тромболітичну терапію, то про це попереджують нас заздалегідь. Постановка діагнозу йде ще в приймальному відділенні, коли проходить огляд у невропатолога, а за необхідності ще й нейрохірурга та реаніматолога, судинного хірурга.
З приймального відділення хворий одразу направляється на КТ або МРТ, в даній ситуації наша лікарня забезпечена комп’ютерним томографом і магніторезонансним томографом (працюють цілодобово), тому в ургентні дні в нас з цим ніяких проблем чи затримок нема.

- Після проведення, КТ, МРТ, якщо хворий поступає на тромболітичну терапію, то аналізи ми берем ще в приймальному відділенні, поки проводиться нейровізуалізація. Це звичайний спектр аналізів, який включає всі основні лабораторні показники. Кардіограму, як правило, привозять в готовому вигляді медики швидкої. Тобто на неї ми вже час не витрачаємо.

- Після установленого уточненого діагнозу на КТ і МРТ хворий далі піднімається до інсультного блоку і там обирається подальша тактика лікування. Якщо терміни дозволяють, то це буде тромболітична терапія, якщо ні - то вже лікується іншими способами.

- Пані Ірино, що таке вікно терапевтичних можливостей при інсульті?

- Це мається на увазі те, що є чітко визначений час, поки ще ефективне проведення тромболітичної терапії при ішемічному інсульті. Далі ця терапія не є ефективною. Тому ми фіксуємо час і протягом 3 годин, максимум, у нас є час провести цю терапію. Вона дає шанс пацієнту на подальше повноцінне життя, навіть після перенесеного масивного ішемічного інсульту.

В’ячеслав Коваленко:
- Тут є ще така маленька поправочка. Терапевтичне вікно має межі у 3-4.5 годин і так дозволяє проводити тромболітичну терапію. І перше, за що ми боремось - за нейрон, який постраждав і на даний час знаходиться в стані гіпоксії. Без кисню тканина мозку голодує, якщо не відновити кровотоки в цей термін наступлять незворотні процеси, як правило, після 6-ти годин нейрони гинуть в організмі. До 4.5 годин ефективність тромболітичної терапі максимальна і від неї найменше побічних ефектів. Через й говориться, що дуже важливо знати час початку появи перших симптомів.

- Чи правда, що тромболітична терапія на сьогодні єдиний доказовий метод у лікуванні інсульту?

- На даний час, це - один із самих успішних і доказових, ефективних методів на даний час, згідно з практикою європейських країн та США. В них це називається системний тромболізис. Суть тромболітичної терапії полягає в тому, що в організм вводяться тромболітик, який розчиняє тромб, що утворився в судині. Після введенні цього препарату, тромб розчиняється, кровоток відновлюється і головний мозок функціонує так, як і потрібно.

- Чи правда, що тромболітична терапія здатна творити дива? Люди поступають з інсультом, а після лікування через день-два вже можуть нормально ходити та спілкуватися?
- Так, це дійсно так. Ми бачимо результати ще на етапі введення тромболітика. Деякі пацієнти, навіть, відмічають, що в них покращуються рухи і уходить регрес симптоматики. До закінчення проведення тромболітичної терапії хворий повинен відновитися практично повністю.

- Чи є якісь побічні реакції?

- Існують, як і для кожного препарату. Перед тим, як проводити тромболітичну терапію ми беремо у пацієнта згоду, тому що навіть в інструкції про побічні дії написано, що може виникнути геморагічна трансформація. Це, коли в місці ішемії можуть бути крововиливи. Тож хворим, яким робили внутрішньовенні переливання, або був перед цим похід до стоматолога чи оперативне втручання - їм така терапія не показана.

- Лікування інсульту входить у пакет послуг, що сплачує НСЗУ і тромболітична терапія?
- Так, це є один із самих пріоритетних пакетів нашої країни - пакет гострого порушення мозкового кровообігу, який входить на безкоштовне лікування. Всі обстеження і лабораторна діагностика і лікування згідно протоколу, який прописано у Наказі №602 МОЗ України - проводиться безкоштовно.

- За що потрібно доплачувати?
- Все що входить до пакету - на безоплатній основі. Якщо у пацієнта є ще якесь захворювання і він хоче від нього підлікуватися - то він може сплатити кошти додатково, чи у якості благодійної допомоги, але захворювання це не повинно бути пов’язано з інсультом, гастрит, тощо.

- Давайте поговоримо про профілактику проти інсульту. Є така категорія людей, як гіпертоніки. Їм постійно потрібно контролювати тиск, пити препарати, що його знижуєте. Яку ви дасте пораду чернігівцям, з приводу того, як можна скоригувати свій спосіб життя, щоб уникнути інсульту?

- Якщо брати хворих з гіпертонічною хворобою, то вони постійно повинні приймати терапію, тому що перепади тиску - є одним з провокаційних факторів виникнення інсульту. Тож якщо їм сімейний лікар, чи інший спеціаліст прописав постійний прийом гіпотензивних препаратів, вони повинні прийматися стабільно. Дуже добре для профілактики - вести здоровий спосіб життя.


Олена Стех:
- Коли я стою в черзі в супермаркеті і бачу на стрічці продуктовий набір пересічного чоловіка за 50 років з надлишковою масою тіла, я бачу що там є продукти, які можна назвати такими, що швидко рухають людину до інсульту, інфаркту, чи навіть онкологічних захворювань. Серед таких: низькосортні ковбаси, продукти переробки м’ясного походження, кондитерські вироби з трансжирами, відсутність овочів та фруктів, пиво та інший алкоголь. А потрібно вживати замість трансжирів - ліпіди високої якості, тобто жири правильні, вони корисні організму, але не ті, які входять до багатьох продуктів з магазинів. Тобто на мою думку - головна профілактика інсульту: побільше рухатись, правильне харчування, по менше стресів та більше посміхатися.


Джерело: телеканал "Новий Чернігів", програма "Ескулап", ведуча Ольга Заковрашна

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: інсульт, лікарі, Коваленко, невропатолог, Стех, анестезіолог, реаніматолог, "Ескулап", Заковрашна

Добавить в: