Унікальна картина «Передчуття Голгофи» в Чернігові!
Презентація художнього полотна, площа якого 30 квадратних метрів, – знакова подія для Чернігова. За словами фахівців, у світовому образотворчому мистецтві немає аналогів цій експозиції.
12 листопада у Борисоглібському соборі відкрилася виставка унікальної картини «Передчуття Голгофи», автором якої є народний художник України, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка, Микола Стороженко.
На відкриття виставки цього духовного твору приїхали фахівці Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, учні Миколи Стороженко, дружина художника.
Над цією картиною митець працював п’ять років. Йому була властива широта мистецького кругозору, багатоплановість осмислення та образного втілення теми. У полотні «Передчуття Голгофи» закодовані глибинні філософські смисли та мораль майбутньої еліти нації.
– Це не просто твір – це духовність всіх нас і митця, що створив цю роботу. Цей твір буде завжди нагадувати нам – хто ми є. Я дуже вдячний, що ми маємо таку можливість, побачити, відчути і навіть доторкнутись духовно до такої величної роботи. Це передчуття Голгофи є в кожного із нас, в серці кожної людини. І навіть сьогодні така ситуація, що наш народ є на Голгофі, і ми проходимо цей шлях, який пройшов Христос. Але після розп’яття прийшло Воскресіння! Тому, Воскресіння обов’язково прийде, і на нашій землі буде мир, і ми будемо нести любов в світ, як її несе цей твір, – каже настоятель храму Святої Катерини отець Роман
Особливу атмосферу на відкритті експозиції створив Чернігівський камерний хор імені Дмитра Бортнянського.
– Я бачила презентацію цієї роботи в нашій Академії, і мені здавалось, що чогось не вистачає. І раптом, тут у старовинному соборі, такий чудовий хор! І ця робота зажила новим життям. Микола Андрійович хотів, щоб душа кожного із нас була чистою, щоб люди любили і шанували один одного, і робив цю роботу з натхненням. Він вірив, що Україна стене кращою, – каже Раїса Олександрівна, дружина художника
Микола Стороженко малював твір, керуючись манерою Леонардо да Вінчі, з якою експериментував понад тридцять років, – не змішуючи кольорів, а накладаючи їх чистими мазками один на одного.
Картина з величезним успіхом експонувалася в Івано-Франківську та Львові, тепер вона представлена в стародавньому Чернігові.
Також, у приміщенні Колегіуму відкрилася виставка «Від школи до храму», яка представляє твори талановитих учнів видатного українського художника Миколи Андрійовича Стороженка.
Організатори виставок: Міністерство культури України, Національна академія мистецтв України, Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній», Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури.
Довідка
Микола Стороженко – академік Національної академії мистецтв України, народний художник України, професор, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка. Був засновником і багаторічним керівником Майстерні живопису та храмової культури в Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури (м. Київ). Створив мистецьку школу світового масштабу, яка на довгі роки буде утверджувати українське образотворче мистецтво.
Народився 24 вересня 1928 року в селі В’язове Конотопського району Сумської області. У 1956 році закінчив Київський художній інститут, де навчався на живописному факультеті у С. Григорєва, М. Шаронова, Т. Яблонської. Упродовж 1958—1973 рр. перебував на творчій роботі. Працював у галузі станкового та монументально-декоративного живопису, книжкової графіки. На педагогічній роботі у Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури – з 1973 року, з 1989 – професор на кафедрі живопису і композиції; у 1993 році очолив новоутворену навчально-творчу майстерню живопису та храмової культури при академії. Закладення цієї майстерні стало важливою подією, адже багато храмів відновлюються, відбудовуються, реставруються сьогодні вчорашніми учнями Миколи Стороженка.
Помер художник 15 квітня 2015 року на 87 році життя.
Більш фотографій можна побачити тут
Володимир Коваль
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: виставка, Голгофа, картина, Стороженко, Коваль