Максим Блакитний розповів, як возив Олександру Усику шаблю та дивився бій разом з шейхами
Максим Блакитний побував у столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді. 21 грудня дивився бій-реванш боксерів Олександра Усика та Тайсона Ф’юрі. Перемогу здобув Усик, після чого він підняв над головою оригінальну шаблю Івана Мазепи XVII століття. Цю шаблю привіз Максим Блакитний. Власне, так він і опинився в Ер-Ріяді. Шабля гетьмана Івана Мазепи вже повернулася до чернігівського історичного музею.
— На початку листопада мені зателефонували представники проєкту «Ukraine WOW», які й раніше проводили з Олександром Усиком різні проєкти. Спитали, які у нас є предмети, пов’язані з добою Козацтва. Думав, що вони будуть представлені як виставка, у вітрині за склом. Торкатися них не будуть. Лише дивитися перед і після поєдинку. Бо брати в руки музейний експонат неприпустимо, — пояснює 43-річний Максим БЛАКИТНИЙ, виконуючий обов’язки директора Чернігівського історичного музею.— Чогось на початку подумав, що навряд чи цей проєкт відбудеться. Нікого з організаторів раніше не знав. Багато ризиків. Немає жодного рішення та дозволів на вивезення. А це стоси документів.
За домовленістю шаблю Усик підіймав лише у випадку перемоги.
За тиждень до бою все було готово і шабля вирушила за кордон. З Чернігова її забирала спеціальна транспортна компанія, що має дозволи на перевезення музейних предметів. Супроводжувала їх охорона.
Бачив Усика перед боєм. Годин за шість. Привітався. Попросив сам-на-сам подивитися на шаблю. Дозволили лише з охороною. Шабля була у прозорому чохлі. Так і піднімав її над головою після перемоги.
— З чого зроблена?
— Сталь. На візерунках – золочіння (позолота). Довжина – 96 см. Не важка.
— Хто ще їхав з Чернігова до Саудівської Аравії?
— Тільки я. Пробув там майже два дні. Моє відрядження повністю оплачували організатори. Добирався в одну сторону майже дві доби – на автобусі, потязі, літаком.
Це вже друге моє закордонне відрядження. Теж оплачували організатори. В лютому 2024 року їздив у Швецію. Там діє виставка з 35 предметами нашого музею, присвячена подіям україно-шведської історії. До речі, на цій виставці експонується друга шабля Мазепи. Більше шабель відомих гетьманів у музеї немає.
— Де дивилися бій?
— В залі, наживо. Ряди не рахував. Але був у другому секторі, відразу за шейхами. Метрів за 20 від рингу. Битву було видно погано. Якщо на початку, перші пару раундів було в залі чути: «Фьюрі, Фьюрі», то потім все затихло. Українці весь час голосно кричали: «Усик! Усик!». Наших було в залі багато.
— Після бою проєкт Ukraine WOW разом із «Аврора Мультимаркет» сказали, що виділяють 1 мільйон гривень на розвиток Чернігівського обласного історичного музею. Куди плануєте їх витратити?
— Хочемо купити вживаний вантажо-пасажирський автобус за 200-250 тисяч. Потрібен для вирішення господарських питань. Маємо музеї в області. Старенькому нашому УАЗіку вже близько 40 років. Часто ламається.
Також хотілося б зробити ремонт і закупити нове обладнання. Виставкові вітрини не дешеві. Купувалися десятки років тому.
— Чернігівці та гості міста зможуть побачити шаблю, яку тримав Усик?
— Так. У січні зробимо анонс. Треба підготувати зал і місце.
Шабля виставлялася і до вторгнення. Але ж, звісно, тоді не була така цікава.
— Яка вартість квитків у музей?
— Учні — 15 гривень, студенти та пенсіонери – 20 гривень, дорослі – 30 гривень. Дітям до 7 років, людям з інвалідністю та військовим безкоштовно.
Колеги пропонували підняти ціну квитків. Можливо, так і зробимо. Є прохання від колег зі столиці, щоб шаблю виставити і там.
Плануємо зв’язатися ще з Олександром Усиком. Запросити його в Чернігів на відкриття виставки, чи просто відвідати наш музей.
— Відзнака «Місто-герой України Чернігів» повернулася до музею?
— Ні. Як забрали представники міської військової адміністрації (16 серпня 2023 року. – Авт.), так і не було.
* * *
Подробиці розповіла на своїй сторінці в соцмережах Ярослава ГРЕСЬ, співзасновниця PR-агенції Gres Todorchuk:
«Уже добу гуде медіапростір: всюди шабля Мазепи ХVІІ століття, піднята Усиком після перемоги над Ф’юрі. Як тільки чемпіон підняв її над головою, мій телефон ожив від повідомлень. Найближчі друзі писали: «Це ж точно ви придумали». Вочевидь наша команда міцно асоціюється з такими ідеями, й це дуже приємно. Так, це ми придумали.
За добу запити в гуглі про те, хто такий Мазепа, збільшились у тисячі разів. Ми вийшли у найпопулярніших американських, британських та арабських медіа, а також у медіа з усього світу, які аплодували Усику, Мазепі та шаблі на пресконференції.
Джерело: сайт газети "Вість", Ольга Самсоненко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.