На Сеймі оселилась лебедина зграя
Фото ілюстративне
Після серпневого забруднення стічними водами з тьоткінського російського цукрозаводу Сейм — колись найчистіша річка в Україні — омертвів. На території Чернігівщини у Сеймі, а згодом і в Десні, в яку він впадає, через нестачу у воді кисню загинуло практично все живе.
Якою ж була радість місцевих мешканців на Борзнянщині, коли на водному плесі вони побачили цілу зграю граційних птахів...
— У нас кілометрів за два від села є така мальовнича місцина Дзюбино. Там круча і Сейм тече зигзагом, — розказує Жанна Чечель із Головеньок Ніжинського району. — Я люблю там бувати, просто сидіти і спостерігати за природою. Там іще до забруднення річки вперше побачила чорного лелеку. Знаю, що в цьому місці жили видри, а що з ними стало після екологічного лиха — хто знає.
Минулими вихідними сиджу на березі, милуюся нарешті чистою водою — і раптом із-за повороту випливають лебеді. Нарахувала аж 11! Пливли вони проти течії. Раз по раз пірнали. Що вони там діставали? Після забруднення ніякої риби, навіть мальків, ми в річці не бачили. А може, вона все ж таки є?..
Видно було, що лебеді нашорохані. Щоб їх не наполохати, я не наближалася. Намагаючись не робити різких рухів, дістала телефон, навела камеру, здалеку познімала. Заворожуюче видовище! Я навіть подих затамувала, щоб не зрушити цього світу витонченої краси... Я ніколи раніше не бачила лебедів на Сеймі. Коли-не-коли пара пролітала. Ще якось дорогою із Високого на Головеньки бачила двох, які сиділи на воді в меліоративному каналі. А ось на Сеймі бачила лебедів уперше.
Цим відео я потім поділилася з односельцями в нашій групі у фейсбуці. У коментарях. мені написали, що не раз бачили лебедів і в Кербутівці — якось аж 16-х одразу.
Цього року біля села Велике Устя на Сосниччині була незліченна кількість лелек і чапель. Місцеві казали: це вони мігрували із Сумської області подалі від вибухів. Може й лебеді так само?.. Думаю, у нас вони транзитом. Бо жити саме в тій місцині вони не зможуть — немає кормової бази. І так хочеться, щоб вони осіли там, де їх не погубить ні голод, ні холод, ні чиясь підла рука.
Жанна говорить: для неї поява лебедів на Сеймі — ознака того, що річка оживає.
— Як згадаю, яке жахіття було!.. Коли в річку пішла та мерзота і на дні утворилась чорна жижа, то із живності зникло все і зразу. Не лишилося ні мальків, ні жаб, ні навіть птахів поряд. Я тоді переживала, що в річку скинули щось радіоактивне. Навіть заміряла (в мене є дозиметр) — на щастя, показники були в межах норми.
Зараз же вода в Сеймі чиста і прозора. Прибула. Може, десь на глибині і в ямах, залишилася та чорна жижа, але принаймні під берегом її немає. Сподіваємося, що наступний купальний сезон відбудеться.
25 листопада на сайті Департаменту екології' та природних ресурсів Чернігівської облдержадміністрації повідомили: «Дослідження поверхневих, вод у жовтні показало, що в р. Десна на кінець місяця подекуди підтверджується незначне перевищення вмісту забруднюючих, речовин — заліза загального та марганцю. Показники розчиненого кисню — в межах норми. Перевищень за вмістом азоту загального, нітритів, фосфатів, хлоридів у річці не фіксувалося. На сьогодні робота раніше встановлених, аераційних установок (для насичення води киснем. — Авт.) призупинена, триває природне відновлення екологічного стану річок Сейм і Десна».
Однак, додамо, офіційної заборони на вилов риби, купання в річках та використання води з них не знімали.
Джерело: газета “Гарт”, Аліна Ковальова
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.