На Чернігівщині розвелися бобри
Фото ілюстративне
Через заборону полювання стало більше не тільки лісових, а й річкових мешканців. Зокрема бобрів.
— Недавно бобра бачили навіть не на березі, а на дорозі між Кнутами і Костиревом. Переходив її перед самою машиною, — розказала староста Пекарівського старостинського округу Сосницької громади Тамара Степаненко. — У сутінках спочатку не розгледіли, що за звір. Присвітили фарами — бобер. Із Десни мандрував чи із Сейму — хтозна. У нас їх немало. Це видно за кількістю погризених дерев.
Про збільшення популяції цих гризунів зі схожими на весла хвостами розповіли і в Мезинсько- му національному природному парку.
— Бобри облюбували в нас невеликі водойми (самих тільки озер-стариць на території парку, що сягає 30 тис. га, — близько 20.
— Авт.), притоки Десни, зокрема річечки (Хвостинку, Головесню), — уточнює провідний спеціаліст з екологічної освіти Лариса Подоляко. — Там, де береги достатньо високі й міцні, бобри облаштовують нори. Також у заболочених місцях будують міцні хатки з гілок І мулу Ці будиночки можуть мати кілька «приміщень» —для житла, для зберігання їжі (особливо бобрам смакують вільха, осика, верба) і додаткові виходи на випадок небезпеки.
Хатки будують усередині ставка, який ці пухнасті інженери створюють за допомогою греблі. Основний матеріал для неї - стовбури дерев. їх бобри підгризають ночами. Верхні різці встромляють у деревину, а нижня щелепа ходить вліво-вправо зі швидкістю 5-6 рухів за секунду. Зуби від роботи лише гостряться.
Бобри та їхні греблі, на думку фахівців, відіграють важливу роль у підтримці здоров’я екосистем. Зокрема завдяки тому, що греблі уповільнюють потік води і довше утримують її в ландшафті, з'являються нові запруджені території, навколо яких із часом розростається рослинність, необхідна птахам.
Гризуни також очищують водойми від бруду, поглиблюють дно, докопуючись до джерел.
На підтвердження користі бобрів часто наводять приклад про те, як у 1948 році вони відновили природний баланс на заході американського штату Айдахо, де була порушена екосистема прісних водойм. Для розв’язання проблеми фахівці запропонували заселити територію бобрами. Вона була важкодоступною, тож тваринок доставляли літаками і скидали на парашутах у коробках, які відкривалися при приземленні. Новоселами тоді стали 78 бобрів. Із завданням вони впоралися. До того ж їм там було комфортно, адже гризуни люблять тишу і зазвичай уникають сусідства з людьми.
Хоча у Крисках Понорницької громади на КоропщинІ бобри оселилися майже в самому центрі села — поблизу колишнього спиртозаводу. Він не працює вже близько 20 років. Ставки, що використовувалися як охолоджувальні резервуари, і територія довкола них заросли деревами та чагарниками. Бобри там розкошують.
Запитую старосту Володимира Ящанка, чи не шкодять вони людям.
— Ні, ніхто не скаржився.
— А браконьєри їх не винищують?
— Це було раніше, коли вважалося модним «одягатися в бобра». У мого батька, пам'ятаю, теж була така шапка. Тепер це неактуально. Може, хтось, попри заборони, полює заради м'яса. Але це не масово.
М’ясо дієтичне, бо бобри — вегетаріанці. Особливим делікатесом вважається хвіст.
— Крім Крисок, бобри є в Радичеві, ІваньковІ та інших селах, — додає староста.
Для декого спостерігати за цими гризунами — своєрідна віддушина, адже тваринки навіть в умовах війни невтомно і безупинно будують.
Джерело: газета "Гарт", Марія ІСАЧЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: бобри, Десна, Сейм, Чернігівщина