Морпіх Андрій Турас, який більше 2 років у полоні не знає, що став батьком
Уже більш ніж два роки для родини Турасів із Холмів, що на Корюківщині, час — це нескінченне чекання. Звістки про Андрія — бодай короткої. Нових списків на обмін військовополоненими (досі в них не було його прізвища). Довгожданої зустрічі.
На фото Андрій Турас та Олена
Дружина, батьки використовують найменшу можливість, щоб розшукати свого морпіха. Було безліч звернень у різні інстанції, в міжнародні організації, запити, зустрічі з представниками Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, СБУ, Червоного Хреста, але ситуація не прояснилася. Офіційної відповіді так і немає. Тільки телефонний дзвінок (ще на початку цьогорічного січня) від звільненого українського військового:
— Андрій живий. Ми сиділи з ним в одній камері у Мордовії.
Усього кілька фраз — і море надії. Вона допомагає чекати. А ще — спомини. Матері — Надії Олексіївні — старший син (є ще молодший і дочка) згадується переважно серйозним, наполегливим хлопчиком:
— Він з дитинства хотів бути військовим. Сам готував себе до цього. Добре вчився, займався спортом. Після школи вступив до Чернігівського військового ліцею. Закінчив його з відзнакою. Потім навчався у Львівській військовій академії Сухопутних військ.
Син втілював свою мрію, тому служба йшла успішно. За 5 років із командира взводу він виріс до начальника озброєння бригади.
Для дружини Олени Андрій — самодостатній чоловік, мужній воїн, що пройшов Широкине, Водяне, Маріуполь. І водночас — добрий, ніжний, турботливий. Доля звела їх у 36-й окремій бригаді морської піхоти, де дівчина служила старшим бойовим медиком.
Одружилися у 2019-му. їй було 24, йому 26.
На початку повномасштабного вторгнення їхній підрозділ перебував у Маріуполі. За кілька днів морпіхи передислокувалися на територію металургійного комбінату Ілліча. Припускали, що пробудуть там тиждень-другий. А довелося майже до середини квітня. Комбінат постійно обстрілювали. Було багато поранених. Спочатку їх ще можна було вивозити до шпиталів, та згодом усі шляхи перекрили. Олена надавала допомогу бійцям прямо в бункері. На щастя, медикаментів було достатньо. На відміну від продуктів. їх узяли з невеликим запасом. І він швидко танув. За щастя було знайти на розбитому складі з десяток яєць.
Закінчилися і запаси води. її набирали в криниці, поки до неї був доступ, потім шукали в кулерах у цехах комбінату і навіть зливали з батарей.
Олена згадує: бійці постійно обговорювали, як виходитимуть з оточення. Спочатку намагалися зробити це всією бригадою — вишикувалися у колону ланцюжком, кожен підрозділ окремо, зв'язок був по раціях.
Почали виходити через другий поверх — від першого залишилися тільки руїни під ногами — і зразу ж потрапили під шалений обстріл. Довелось повернутися. Було прийняте рішення переміщуватися невеликими групами.
Тій, у якій були Андрій з Оленою, прорватись не вдалося. Хоча спочатку есе складалося непогано: за допомогою завантаженої на телефон карти група вийшла до приватного сектору, знайшла будинок для перепочинку. Він був напівзруйнований, але на деякий час міг послужити укриттям. Тим більше що господар обіцяв захистити. Згодом він провів морпіхів до іншої, за його словами, більш безпечної споруди. Вони навіть встигли там попити чаю і трохи поспати. А вранці в дах будинку прилетіла граната з РПГ (ручного протитанкового гранатомета) і почався шалений обстріл по вікнах. Припинивши стріляти, рашисти наказали українцям виходити з піднятими руками і лягати на землю. Кричали, приставляли до голів автомати, били.
Востаннє Олена бачила Андрія 16 квітня — перед тим, як чоловіків і жінок розділили. Каже, не говорили ні особливих слів, ні клятв — сперечалися через куртку: він хотів віддати їй свою, бо було холодно, а вона наполягала, щоб залишив її собі...
Олену разом з іншими жінками доправили в Оленівку Там у двомісній камері було майже два десятки ув'язнених. Потім повезли в Таганрог, де постійно принижували, змушували співати російський гімн і постійно насаджували думку, що в Україні бранці нікому не потрібні.
І саме серед цього, здавалося, безпросвітного мороку Олена зрозуміла, що вагітна І хоч перевірити це в полоні не було жодної можливості, вона була впевнена, що не помиляється. У душі змішалися радість, невідомість, страх. Найбільше хотілося поділитися новиною з чоловіком, адже вони так мріяли про дитину! Вона зверталася до Андрія подумки, благала почути. Була певна, що це додасть йому сил і він витримає всі випробування. Але де він, що з ним?
Кажуть, небеса оберігають майбутніх мам. Хто знає, може, Олені саме тому й пощастило. 28 квітня — в рамках обміну — вона повернулася в Україну. Одразу зателефонувала своїм батькам в окупований Скадовськ (на Херсонщині) і чоловіковим у Холми. Стільки радості було, стільки сліз!
Під час реабілітації лікарі підтвердили: через кілька місяців Олена дійсно стане мамою.
— Їдь до нас, доню. Тут безпечніше, — наполягали свекри.
- Вона так і зробила. Відновивши документи, приїхала в селище. А 15 листопада (2022-го) народила сина.
Цієї осені Леону буде вже два роки.
— Викапаний татко, — каже Надія Олексіївна. — Один в один — що зовнішність, що характер.
— А ім'я йому батьки ще раніше обрали?
— Ні, Лена сама так назвала. Хоча й казала: «Влетить мені від Андрія». Нам спочатку було трохи незвично, бо ім’я доволі рідкісне, а тепер уже важко й уявити, що онука можна було назвати якось інакше. Ім'я Леон (від латинського Leo, що означає лев. — Авт.) дуже йому підходить.
А батько й досі не знає, що має сина. Усі спроби Олени донести до коханого цю надзвичайно важливу для нього інформацію (через знайомих, ланок, із якими полонені чоловіки виходили на зв'язок, соціальні мережі, Червоний Хрест) не мали успіху. Принаймні так сказав військовий, який телефонував: Андрію нічого не відомо про дитину.
— Залишається тільки молитися і чекати, — плаче Надія Олексіївна.
Мати уклінно просить кожного, у кого може з’явитися можливість (чого тільки в житті не трапляється) повідомити Андрієві про Леона, зробити це — заради всього святого.
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко, фото з Інстаграм-сторінки Олени Турас
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.