Росіяни через 2 роки полону повернули тіло Сергія Дідовського, який допомогав ЗСУ
7 червня у Новгороді-Сіверському в останню путь провели 51-річного Сергія Дідовського із Кам'янської Слободи Новгород-Сіверської громади. Він не був військовим. До повномасштабного вторгнення працював кочегаром, тримав невелике хазяйство. Та коли на Чернігівщину прийшли окупанти, Сергій не зміг залишатися осторонь і, попри смертельну небезпеку, став передавати нашим військовим інформацію про рух ворожих колон. Рашисти вирахували його і наприкінці березня 2022-го насильно вивезли в росію. Там утримували майже два роки: спершу в Рязанській області, потім у Мордовії. Увесь цей час Сергія розшукувала його рідна сестра — 57-річна Любов Дєдовська (у документах‘її прізвище відрізняється від братового на одну літеру). Втім дочекатися ората живим їй не судилося.
- Сергій, як і я, народився й виріс у Кам ямській Слободі, — розказує Любов Володимирівна. — Закінчив місцеву школу. Потім вивчився у Сновську на шофера, відслужив строкову. Після армії якийсь час працював водієм у колгоспі в Іванівці під Черніговом. Потім повернувся в рідне село, влаштувався в місцеве лісництво. Щоб заробити копійку, у 90-х роках мотався на заробітки під Київ, згодом влаштувався в агрофірму. Останніми роками працював кочегаром у Новгороді-Сіверському. Поки були живі батьки, жив із ними, а коли їх не стало — сам. Тримав курей, кролів, собаку. Допомагав односельцям по хазяйству. Власної родини у Сергія не було.
Кам’янська Слобода — за 10 кілометрів від кордону з росією. Біля села проходить траса, що веде на Чернігів. Тож колони ворожої техніки пішли тудою вже 24 лютого. І Сергій, хата якого стоїть на в'їзді в село, бігав до ферми (що попід дорогою), рахував російську «броню» і передавав інформацію про її рух українським військовим. Про те, що допомагає ЗСУ, нікому не казав. Навіть сестрі (на той момент вона теж мешкала в Кам'янській Слободі, а у вересні 2022-го через ворожі обстріли разом із родиною переїхала в одне із сіл громади, що подалі від кордону).
— Я навіть не здогадувалася, що Сергій допомагав нашим військовим, — говорить Любов Володимирівна. — Лише раз він обмовився, що бачив, як окупанти повезли в бік Брянщини свої підбиті танки. І на цьому все. Востаннє ми із Сергієм бачилися днів за п’ять до того, як рашисти забрали його. Він тоді прийшов до мене додому і сказав, що хоче поїхати в місто. Я здивувалася: «Куди? Адже рашисти їздять трасою майже безупинно». Він відповів: «Мені треба купити вакцини кролям. Якщо я не повернуся — то заберіть їх собі, і собаку теж».
Мабуть, це був лише привід виїхати із села, бо Сергій уже здогадувався, що окупанти його підозрюють. Люди ж розказували, що бачили над селом російські дрони. Можливо, вони й засікли Сергія, коли той бігав до ферми. Хоча й без цього рашисти могли запросто вирахувати, хто на них наводить, адже Сергієва хата найближче до дороги. Кругом неї — самі городи й поля, а сусідній будинок аж за 200 метрів.
Виїхати із села Сергій не встиг. 23 березня 2022 року рашисти нагрянули до нього додому і забрали із собою.
— Із боку городу, і з вулиці до нього у двір заїхало зразу до десяти танків і БТРів. Це було видно по слідах, що зосталися у дворі. Окупанти забрали Сергія, його паспорт, військовий квиток, свідоцтво про народження і мобільний телефон. У квітні 2022-го, коли рашистів вибили з Чернігівщини, я звернулася на гарячу лінію Міноборони і заявила про зникнення Сергія. У подальшому вони самі зв’язалися з місцевою поліцією, а вже правоохоронці передали всідані Червоному Хресту та іншим організаціям.
У вересні 2022-го представники Червоного Хреста повідомили Любові Дєдовській, що Сергій у російському полоні.
— Однак де саме — не сказали. Як з’ясувалося згодом, брата тоді утримували в СІЗО міста Ряжськ Брянської області. Та я про це дізналася тільки влітку 2023 року, коли під час обміну з полону звільнили чоловіка, який був із ним в одній камері. І то — дізналася не напряму, а через волонтерів, бо поговорити з братовим співкамерником мені не вдалося.
Наступна інформація про Сергія надійшла в січні цього року. Тоді з полону звільнили бійця, який сидів у сусідній із братовою камері і після звільнення він зідзвонився зі мною. Розповів, що в Рязанській області вони були з квітня 2022 року до лютого 2023-го, а потім їх перевезли в Мордовію. На новому місці умови були значно гірші. Адміністрація ставилася до українців дуже погано, їжі давали обмаль, нікуди не виводили. Військових і цивільних утримували разом. Що стосується фізичних знущань, то він сказав таке: "Тих, кому за 50, — майже не чіпали. Тиснули здебільшого морально».
Безпосередньо про Сергія розказав, що брат почувався більш-менш нормально. Єдине, на що нарікав, — болі в ногах. А ще, за його словами, брат був у курсі, що я його розшукую, і з нетерпінням чекав, що його обміняють.
Та своєї черги Сергій, на жаль, так і не дочекався. 15 лютого 2024 року він помер у мордовській колонії. Принаймні саме ця дата смерті була вказана на бирці санітарного мішка, в якому на початку квітня його тіло доставили в Україну.
— Тоді якраз відбувся черговий обмін загиблих. В Україні тіла тих, кого повернули, розвезли по різних моргах. Брат опинився в Полтаві. У середині квітня мені звідти зателефонували і повідомили, що Сергій у них. Новина про його смерть для мене стала шоком. Хоча, зізнаюся чесно, ще у 2022-му, коли брат тільки-но зник, у мене було передчуття, що я більше не побачу його живим. Втім, попри це, я все одно надіялася на краще.
І коли у 2023 році мені повідомили, що маю право на виплату в 100 тисяч гривень (оскільки Сергій уже рік перебував у полоні, а я його єдина родичка), я відмовилася від цих грошей на користь брата. Сказала: »Хай усі виплати дістануться йому, коли повернеться з полону». Та, на жаль, мої тривожні передчуття справдилися. У Полтаві тіло Сергія віддавати зразу не стали — відправили на експертизу. І тривала вона аж до кінця травня. Тільки тоді дали дозвіл забрати і поховати брата.
— Яку причину смерті встановили експерти?
— Згідно з їхніми висновками, у Сергія відірвався тромб. До речі, в полтавському морзі мені сказали, що від початку війни це в них перший випадок (!), коли з росії) повернули тіло цивільного бранця. До того привозили лише загиблих воїнів. Знаю, що й цього разу разом із Сергієм у Полтаву доставили тіла трьох наших військовополонених. Причиною їхніх смертей стали тяжкі хвороби: онкологія, туберкульоз. Нелюдські умови сильно позначилися на здоров'ї бранців, адже їх не те що ніхто не лікував — їм навіть їжі не вистачало. Весь час були голодні, сильно схудли.
Попрощалися із Сергієм у Новгороді-Сіверському. Ховали його в закритій труні Приїхало чимало односельців, друзів, знайомих.
— Я вирішила, що краще поховати брата в місті. З одного боку, не хотіла нікого наражати на небезпеку, адже в прикордонні рашисти часто обстрілюють скупчення людей, — пояснює Любов Володимирівна. - А з іншого — мені зручніше буде добиратися до брата на могилу в Новгород-Сіверський, аніж у Кам'янську Слободу. Особливо зараз, поки триває війна.
P.S. Сестра покійного висловлює подяку Новгород-Сіверській РВА і міськраді, які допомогли доставити тіло Сергія з Полтави, а також своїй троюрідній сестрі — Раї Ковзеленко, котра взяла на себе організацію похорону. Окрему вдячність Любов Володимирівна висловлює всім, хто прийшов провести її брата в останню путь.
Джерело: газета “Гарт”, Олексій Прищепа
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Дідовський, полон, Новгород-Сіверський