85-річний Борис Комаров з Чернігова уже майже рік плете шкарпетки для захисників
28 листопада Борису Комарову з Чернігова буде 85. Слух його підводить, а ось розум ясний і руки вправні. Уже майже рік Борис Іванович плете шкарпетки для наших захисників.
- Проходьте, це моя майстерня, — запрошує Борис Іванович до кімнати. — Правда, шкарпеток готових усього дві пари, бо недавно відніс черговий десяток волонтерам.
У сумці й у великій мисці клубки ниток чекають своєї черги. На столі — чотири початих шкарпетки на п’яти шпицях і ноутбук.
— Дивитесь по ньому новини?
— Еге ж. І в ігри граю, — усміхається Борис Іванович.
— А хто Вам купив і грати навчив?
— Колись давно син Сашко купив (він на заробітках в Італії). А навчився я сам. Хіба ж не научишся, як сидиш удома один як палець...
Також на столі — саморобна настільна лампа з підручних матеріалів.
— Це щоб мені видно було плести. Я сам її зробив. Адже все життя пропрацював електриком. Опанував цю справу ще в Казахстані, де народився і прожив до неповних 22 років. Починав на будівництві різноробочим. Потім пристав до бригади електриків, яка по селах тягла дроти лінії електропередач. Влаштувався учнем, вчився і працював.
У Казахстані трудився в різних місцях, та мене завжди тягло в Україну. І я в 1960 році приїхав у Чернігів. Моя мати була з Чернігівщини — з Бобровицького району, села Нова Басань чи Стара Басань (я вже не пам'ятаю). Ще при Сталіні їхню родину заслали в Казахстан. Там мати познайомилась із моїм батьком, якого туди заслали із Саратова. Нас у них було троє. Моя старша сестра ще жива, молодший брат уже помер. Батька я майже не пам’ятаю, бо його в 41-му на війну як забрали, так і все... Я малим бігав по кукурудзі, шукав: «Де тато? Де тато?» Він загинув у Смоленській області, там його й поховали.
І мати, й особливо дід увесь час мені розповідали про Україну. Дід корзини плів, то розказував, як їздив на Десну лозу різати. І мені з їхніх розповідей настільки Україна припала до душі! Та й самі українці подобалися найбільше з усіх національностей, що жили в Казахстані.
«ЯКІ УКРАЇНЦІ ДОБРІ!»
Одна зустріч з українцями стала доленосною.
- До мене в бригаду прислали практикантів. Двоє були з Чернігівщини, із Семенівського району. З одним - із Костобоброва - я розговорився, поділився планами поїхати в Україну. Він запропонував: “Їдь до моїх батьків, я дам адресу Погостюєш”.
Я, зібравсь, виписався, нікому нічого но сказав, навіть матері. Та й поїхав. Добрався до Костобоброва. Батьки мого нового знайомого-практиканта прийняли мене дуже гостинно!. Я там пожив із тиждень.
Потім залишив у них речі й подався в Чернігів шукати роботу. Думаю: знайду, то дадуть гуртожиток або квартиру винайму. Взагалі, на що я розраховував, вирушаючи в Україну тепер і сам не знаю. Їхав майже без колійки, грошей було тільки на квиток. У Чернігові ночував на вокзалі їсти купити ні за що. Одна жінка питає: “Ви голодний?” - "Так”. Дала
чогось поїсти. Я вкотре переконався, які українці дійсно добрі та щедрі!
«ЇЇ ЗВАЛИ ГАЛЯ»
У Чернігові добрі люди допомогли Борису Комарову з роботою та гуртожитком. А скоро зустрілась і друга половинка.
- Її звали Галя, мені якраз це ім'я подобалося. Прийшли ми з хлопцями якось на танці. Бачу всі танцюють, а вона стоїть у стороні. Я підійшов: “Можна Вас запросити на танець?”
- “Із задоволенням”. Вона пішла зі мною танцювати - і на все життя...
Борис Іванович з журливою усмішкою згадує як приїхав до своєї Галі в село Смичин Городнянського району, де вони вирішили розписатися (вона саме була там у відпустці).
- В автобусі показали, де зійти. Підійшов до двору - стоїть Галина мати. А я в білому піджаку, фотоапарат через плече (для солідності, там, здається, і плівки не було). Майбутня теща гукає: “Галю, тут приїхав якийсь кореспондент...” Не впізнала мене, такого прибраного, бо перед тим бачила всього раз і недовго.
Весілля не гуляли. Викликали додому голову сільради, нас розписали. Ми посиділи за столом, відзначили. Та й поїхали жити в Чернігів, і прожили ми з Галею 61 з половиною рік... Тулилися по гуртожитках, поки в 1972-му не отримали власної квартири.
Борис Іванович трудився електромонтажником на будівництвах чернігівських заводів. 16 років працював механіком з ліфтів на радіозаводі, а вже на пенсії електриком - на хлібокомбінаті.
- Я і дружину з дитсадка, де вона була прачкою, переманив на радіозавод. Галя працювала на складі готової продукції до самої пенсії.
Разом вони пережили не одну важку недугу, а остання розлучила навіки 21 грудня 2021 року...
- У Галі заболів зуб. Ми з'їздили в лікарню, там його вирвали. Вона аж заспівала - так, їй полегшало. Але, видно, в лікарні підхопила коронавірус.
Прийшла до нас додому лікарка, перевірила Галю, а заодно й мене - «корона» в обох! Викликала Галі «швидку», питає: «А ви поїдете?» Я відмовився, мовляв, мені треба тут лад навести. Провів Галю до машини в останню путь... Більше я її не бачив.
Назавтра й мені стало гірше викликав “швидку”. Але мене відвезли не в третю лікарню, куди Галю, а в другу. Через два дні мене дзвонять: “Ваша дружина померла...” А я й поховати не міг, бо лежачий, ще й із коронавірусом, ніхто б мене не випустив.
Я повідомив сину в Італію, він подзвонив своєму другові Юрі, який тут на 4-му поверсі живе. Юра поховав мою Галю як положено. Він же мене потім і на кладовище до неї звозив...
«САМ, ЯК ВОВК»
- Вийшов я з лікарні 18 січня 2022-го і відтоді тут сам, як вовк.. Із сином по комп'ютеру та телефоном спілкуємося. Внучка і правнучки в Луганській області Раніше ми переписувались по фейсбуку, а потім зв'язок утратився...
Коли бомбили Чернігів, я не ховався. Стріляють у Бобровиці, а я йду до Десни по воду. Принесу двоє відер, якщо треба - ще раз сходжу...
Хазяйную, як можу. Готувати вмію. Син дуже любить мій червоний борщ і котлети. Тільки ноги вже ледве носять. У магазин чи на базар схожу - назад уже не йду, а плетуся, по сходах на свій третій поверх — по-пластунськи. Але тут усе своє, поки справляюся, буду вдома.
Плете шкарпетки захисникам Борис Іванович із минулої осені.
- Якраз була повітряна тривога. Спустився, щоб іти в укриття. Біля під'їзду сусідка з другого поверху Свєта клубочки мотає. Питаю: “Носочки плетеш?” - ”Плету. І ви плетете?” Відказую: “Може, і тобі сплести?”
А я дійсно все життя плету. Придивлявся, як це робить мати, і навчився. Он собі жилетку сплів, - показує. - Плів і покійній дружині. І її двоюрідній сестрі, й тещі.
Світлана мені підказала: “Я плету шкарпетки для бійців і віддаю волонтерам. Долучайтесь і ви”. Дала ниток, а я - з радістю” Тим паче для солдатиків — вони ж нас захищають. Я бачив, як вони в окопах ходять бруд місять. Страхота! Я їм хоч чимось користь приносу.
Коли нитки скінчилися, Свєта повела мене до волонтерів. Там Оксана (Оксана Дорошенко, голова правління громадської організації “Голос батьків”. Авт.) сфотографувала мене, записала, дала ниток.
За місяць у мене виходить 10 пар. Попервах, було, Свєті віддам, вона віднесе. Тепер сам туди ношу. Кричу: “Ахалар-махалар, ахадур-махадур” і дістаю десяток, ніби наворожив. Вони всі зберуться, роздивляються мої шкарпетки: “Які гарні теплі, а узори які!”
- Мені б хотілося дізнатися, чи самим солдатам вони подобаються, чи, може, щось не так...
Недавно в “Голосі батьків” підрахували, що Борис Іванович передав їм уже 110 пар. І на цьому він не спиняється.
- А ми плетем, а нитка тягнеться, і нам робота дуже нравиться, - перефразовує пісню.
Джерело: газета “Гарт”, Аліна Ковальова
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.