30-річна Марія Кобець стала ковалем заради чоловіка
30-річна Марія Кобець (на знімку) із Брусилова Киселівської громади — одна з небагатьох жінок-ковалів не лише на Чернігівщині, а й в усій Україні. За молоток і ковадло вона взялася дев’ять місяців тому — коли до війська мобілізували її чоловіка Андрія (йому 35). Жінка хоче, щоби кузня коханого не занепала, поки він на фронті, тому в короткі строки опанувала його ремесло.
Марія родом з Донецької області. На Чернігівщину перебралася ще в далекому 2008-му - разом із мамою і вітчимом.
— Ми оселилися на Менщині. Після школи я вивчилася на історика в Чернігівському національному педуніверситеті імені Т. Шевченка. Тоді ж познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком Андрієм (він за фахом теж історик). Ми почали зустрічатися. Після одруження стали мешкати в його батьків у Брусилові, — розказує Марія. — Ковальською справою Андрій загорівся ще до нашого знайомства. Зробив собі горно, придбав ковадло, зварювальний апарат, болгарку, молотки. Перше, що власноручно роблять ковалі, - це інструменти для себе. Андрій теж передусім викував кочергу, клішні і лопатку для роботи з горном. Згодом у вільний від роботи час (він працював постачальником на заводі з виробництва спортобладнання) почав кувати різні предмети домашнього вжитку. Але довго це було для нього як хобі.
Зайнятися ковальством всерйоз Андрій вирішив у 2018 році, порадившись перед цим із дружиною.
— Ми зважили всі «за» і «проти» цієї професії. Оскільки у мене був постійний дохід (я тоді працювала в Обласному історичному музеї), то зрештою вирішили, що чоловікові варто спробувати, — продовжує Марія. — Звісно, починати свою справу було дуже непросто. Замовлень спершу надходило мінімум. До того ж наприкінці 2018-го я пішла в декрет. Але підтримала Андрія, щоб він і далі займався улюбленою справою і таки зайняв свою нішу серед інших ковалів.
У 2019-му ми орендували в Брусилові окреме приміщення для кузні. Туди перевезли все обладнання, облаштували нове горно. Згодом докупили пневмомолот і решту необхідних верстатів.
Марія мало не щодня навідувалася до чоловіка в кузню, дивилася, як він працює, а заодно виконувала і роль піар-менеджера: знімала на відео процес кування, а також робила фото Андрієвих робіт. Потім усе це викладала у соцмережах.
— Ходити до чоловіка в майстерню я не припинила навіть після народження сина (зараз Олегові 4 роки). Брала візочок і привозила малого із собою.
Якось мені й самій захотілося попрацювати в кузні. Андрій порадив спробувати свої сили з міддю, бо це найм’якший метал. Тоді-то я впершей попрактикувалася в роботі з молотком і ковадлом Зробила кілька мідних браслетів. Та до більш складної роботи чоловік мене не підпускав.
Пізніше подружжя розробило логотип власного ковальського бренда — «KOBETS- forge» і вже збиралося його зареєструвати. Та плани порушило російське вторгнення.
— Ми весь час були в Брусилові. нікуди не виїжджали. Окупанти в селі не стояли, лише одного разу заїхали. Але були прильоти Син і досі їх згадує: «Мамо, а пам’ятаєш, як ми ховалися в погребі від росіян? Ти плакала, а я тебе заспокоював».
У червні минулого року Андрія мобілізували до ЗСУ. А вже за два тижні Марія вирішила продовжити справу чоловіка.
— Якраз у липні я мала виходити з декрету на роботу, та натомість вирішила, що займатимусь ковальством. Бо для Андрія це не просто робота - він цим живе. І я хочу, щоб він повернувся не в порожню, холодну кузню, а в таку, де кипить робота, є замовлення Дізнавшись про моє рішення, чоловік сказав: «Ключі від кузні у тебе. Якщо вийде - добре, якщо ні - не переймайся».
Учитися розпалювати горно, працювати з машиною-молотом, зварювальним апаратом, шліфувальним та іншими верстатами Марії довелося з нуля. Пригодилися відеозаписи, які вона робила для соцмереж. Вони стали для неї своєрідними відеоінструкціями.
- Якщо зі зварювальним апаратом я зразу «подружилася», то до молота не підходила десь із місяць. Побоювалася. Як не крути, а падаюча маса у 85 кілограмів дуже лякає. Та все ж таки переборола свій страх.
Першою роботою Марії стали шампури. На їх виготовлення вона витратила 4 дні.
— Згодом у мене замовляли ковані столові прибори, набори для каміна, мангали, шампури, різні браслети, гравіювання. Були й замовлення від бійців ЗСУ. Я робила їм з арматури скоби для бліндажів, а також триногу для казана. Останнім часом замовлення йдуть переважно від косплейни- ків (фанатів комп'ютерних ігор, які замовляють аксесуари, як у своїх ігрових персонажів. — Авт.). Просять виготовити стилізовані тризубці, мечі. Наприклад, зараз я працюю над мечем для фаната комп'ютерної гри Warcraft. Один такий уже зробила. А другий ще в процесі. Уже готові лезо майбутнього меча і ручка (показує. — Авт.). Утім їх іще треба буде зварити. А також приварити до ручки кілька викуваних шипів.
- Чим більший виріб, тим довше доводиться над ним працювати. Найбільше я возилася з тризубцем розміром із людський зріст - близько двох тижнів. А взагалі мені ще багато чого треба навчитися. Наприклад, Андрій на багатьох мангалах, шампурах і столових приборах робить ручки у вигляді голів буйволів, драконів та інших тварин. Я ж поки що навчилася робити лише ковані голови баранчиків.
— Який етап роботи для Вас найважчий?
— Та всі важкі, бо я маленька і слабенька, — сміється Марія. — А якщо серйозно, то це лише збоку здається, що все так просто, а насправді треба докласти чимало зусиль.
— Але Ви спростовуєте твердження, що ковальство - суто чоловіче ремесло...
— Так, хоча деякі люди й не вірять, що я все роблю сама. Пишуть у коментарях: «Такого не може бути!» А в мене, до речі, навіть манікюр є. Бо жінка завжди має залишатися жінкою. І знаєте, попри всі складнощі, мені дуже подобається нинішня робота. Вона творча і цікава. Крім того, для мене важливо, що я таким чином підтримую чоловіка. До обіду я в кузні, опісля - готую щось смачненьке для Андрія (він служить в одному з підрозділів ОК «Північ») і його побратимів. А ще ж є мала дитина. Треба відвести її в садок, забрати звідти, нагодувати. Все встигнути непросто, але якось справляюся. Нічого, головне - щоб рашистів тут не було. Все решта — дрібниці.
Джерело: газета “Гарт” від 09.03.2023, Олексій ПРИЩЕПА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.