Мама у декреті викувала сокиру для Залужного
Усім відомо, що Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний має непохитний авторитет серед військових. Тож не дивно, що на знак пошани йому часто щось дарують. Ось і чернігівські бійці, котрим випала нагода зустрітися із «залізним генералом», вирішили порадувати його оригінальним подарунком — ексклюзивною сокирою з гравіюванням. Замовили її у 30-річної Марії Кобець із Брусилова Чернігівського району.
Марія - одна з небагатьох жінок-ковалів не лише на Чернігівщині, а й в Україні. Народилася на Донеччині, а 2008 року разом із мамою і вітчимом переїхала на Менщину. Після школи вивчилася на історика в Чернігівському педуніверситеті. Там же познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком Андрієм. Одружившись, молодята оселилися в його батьків — у Брусилові. За фахом Андрій теж історик, однак іще до знайомства з Марією захопився ковальством, а в 2018 році вирішив зробити це справою свого життя.
Дружина підтримала його вибір, тож вони орендували в селі стареньке приміщення під кузню. Привівши його до ладу, облаштували там горно, купили пневмомолот, необхідні інструменти й верстати. Марія часто навідувалася до чоловіка в кузню, дивилася, як він працює, а заодно і виконувала роль його піарменеджерки: знімала процес кування на відео, робила фото Андрієвих робіт і викладала їх у соцмережі. Займалася цим навіть після народження сина Олега (зараз йому 4 роки) — брала його із собою.
Пізніше зняті Марією відеозаписи дуже стали їй у пригоді. Бо після того, як у червні 2022-го Андрія мобілізували до ЗСУ, саме за цими відео Марія вчилася ковальського ремесла. Собі за мету вона поставила продовжити справу чоловіка — «щоби він повернувся не в порожню холодну кузню, а в таку, де кипить робота, є замовлення». Марія швидко приловчилася розпалювати горно, освоїла молоток, пневмомолот, зварювальний, шліфувальний та інші апарати. І вже невдовзі почала виготовляти більшу частину речей, які робив її чоловік: шампури, ковані столові прибори, камінні набори, мангали, браслети. Згодом почала приймати замовлення ще й від фанатів відеоігор. Ті просили викувати їм стилізовані тризубці, ігрові мечі. Бралася й за замовлення від наших захисників — робила з арматури скоби для бліндажів, а також триноги для армійських казанів. А якось знайомі військові звернулися до Марії з незвичним проханням — виготовити унікальну сокиру.
— Це було ще в травні. Хлопці замовили в мене сокиру на подарунок, вказали розміри, намалювали ескіз від руки, - розповідає Марія. - Я зробила все як просили. А коли вони приїхали забирати роботу, то сказали: «Знаєш, кому подаруємо? Генералу Залужному!» Я подумала, що жартують. Аж недавно, у липні, присилають мені фотографії — Головнокомандувач ЗСУ з моєю сокирою в руках! Я була в шоці. Звісно, я пишаюся, що мою роботу отримала така, без перебільшення, історична постать і що генералові вона сподобалася.
— Розкажіть трохи про процес виготовлення...
— Як заготовку я взяла готову сувенірну сокиру і переробила її. Голові сокири я надала нової форми, відшліфувала і відполірувала її. Руків'я я замінила на нове. Потім обпалила його газовою горілкою, “пошпурила” дрібною наждачкою і відполірувала лляною олією. Робота зайняла кілька днів, бо паралельно я займалася й іншими замовленнями.
Коли сокира була готова, бійці замовили ще й гравіювання в іншого майстра. Він з правого боку леза наніс дві схрещені булави (символізують нарукавний знак Головнокомандувача) і напис «З нами Бог і отаман Залужний», а з лівого — Герб України і фразу «Надія в Бозі, а сила в руці!» (як на шаблі гетьмана Івана Мазепи).
Після того як в Інтернет потрапили знімки генерала з його подарунком, до Марії вже звернулися кілька людей із проханням виготовити таку ж. Та вона їм відмовила.
— Таку сокиру я більше не планую робити, бо хочеться зберегти її унікальність, — каже ковалька. — Це єдина сокира в своєму роді. Ексклюзивна. Вона є лише в генерала Залужного, тож у нього і має залишитися. Та й взагалі я не дуже полюбляю робити ножі, сокири. Просто знайомі попросили, тому й узялася. У мене онде довго лежала заготовка шаблі. Руки все ніяк до неї не доходили, але недавно таки доробила.
Лезо — з нержавіючої сталі, гарда і закладки - із бронзи, а накладки на рукоятку з мореного дуба. Подарувала її друзям.
Зараз майже до всіх професій прийнято застосовувати фемінітиви (слова жіночого роду на позначення професій, посад тощо). Втім героїня нашого матеріалу зовсім не ображається, коли її називають жінкою-ковалем.
— Як на мене, так звучить навіть краще, аніж ковалька чи ковальчиня. Але найбільше мені подобається, коли хтось кличе мене ковалівна. Уперше мене так назвав директор історичного музею, в якому я свого часу працювала. Я й досі підтримую з ним дружні стосунки. І хоча ковалівною зазвичай називають дочку коваля (а я — дружина коваля, та іще й сама опанувала це ремесло), але ковалівна звучить якось душевно і дуже тепло.
Недавно Марія розширила асортимент кузні й, окрім уже звичних шампурів, мангалів і столових приборів, почала кувати фігурні шпильки для волосся, кільця для серветок та авторські ложки-пір'їнки (у яких держало, як ви вже здогадалися, має вигляд пір’їни). Крім того, продовжує виготовляти будівельні скоби для наших військових. Недавно передала зразу понад тисячу штук! Швидко впоратися із замовленням для ЗСУ їй допомогли односельці.
Джерело: газета “Гарт” від 10.08.2023, Олексій Прищепа, відео ШоТам
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.