«Чернігівгаз» проводить підготовку газорозподільних мереж до опалювального сезону, але розмір боргів за розподіл газу перевищує розмір програми розвитку.
АКТУАЛЬНО Наразі фахівці Оператора ГРМ вже здійснили заміну 40 ШГРП (шафових газорегулюючих пунктів, що приводять тиск газу до рівня, на якому працюють побутові газові прилади, та здійснюють його очищення від механічних часток, - ред.), та продовжують роботи зі встановлення нових газорегулюючих шаф по всій області. Також відбувається встановлення 16 ШГРП замість тих, які були пошкоджені чи повністю знищені внаслідок бойових дій. Приміром, у Ніжинському районі газовики вже встановили 16 нових ШГРП, відбуваються роботи з установки ще 15. Провели капітальний ремонт на 4-х газорегулюючих пунктах з повною заміною технологічного обладнання – регуляторів тиску, автоматики безпеки, на черзі ремонт ще одного ГРП.
Замінили 1228 комбінованих будинкових регуляторів тиску в оселях споживачів на італійські Pietro Fiorentini. Ці КБРТ сучасного зразка здатні втримувати стабільний тиск газу у будинках навіть за його зміни в загальній мережі через несприятливі зовнішні чинники, а також завдяки технологічній конструкції не вимагають ремонтів чи заміни комплектуючих, а лише періодичного обслуговування. Загалом по області таких КБРТ газовики встановили вже 2145, і продовжують ці та інші роботи з заміни те ремонтів обладнання.
Фахівці з комплексно-приладового обстеження перевірили 2 тисячі кілометрів газопроводів на предмет пошкоджень та витоків для їх вчасного усунення, відремонтовано 582 метри ізоляції підземних сталевих газопроводів. Також уже проведено ремонт 415 станцій катодного захисту, які використовуються для електрохімічного захисту газопроводів. Крім того, спеціалісти здійснюють всі поточні регламентні роботи з обслуговування мереж та газорегулюючого обладнання і підготовки до роботи в умовах опалювального сезону.
Відновлення мереж після пошкоджень внаслідок бойових дій, а також планові ремонти та заміна обладнання здійснюються за рахунок оплат за розподіл газу, за програмою розвитку, яка є складовою затвердженого Нацрегулятором тарифу на розподіл газу. На 2022 рік сума інвестиційної програми складає 61,2 мільйони гривень. А загальна сума заборгованості за розподіл газу в області - майже 90 мільйонів гривень.
Наразі Оператор ГРМ вже здійснив перерахунки по 20 тисячах особових рахунків на 3,8 мільйони гривень – тим споживачам, у яких газ був відсутній певний період через пошкодження внаслідок бойових дій. 1111 споживачам, у яких помешкання та системи газопостачання зазнали незворотних руйнувань, нарахування за розподіл газу припинено до відновлення об’єктів газопостачання та можливості користуватися газом. Разом з тим, станом на 1 вересня населення заборгувало за розподіл газу 32 мільйони гривень, і половина з цих боргів – так звані «хронічні». Тобто це та категорія споживачів, які не сплачували за послуги ще до введення воєнного стану.
«Є споживачі, яким газ було відключено методом пломбування ще декілька років тому. Але згідно з затвердженим державними нормативними актами порядком нарахувань за розподіл газу, такі нарахування здійснюються всім споживачам, які є механічно приєднаними до загальної мережі. Ці нарахування проводяться або за обсягами споживання в попередньому газовому році, або за затвердженими постановою НКРЕКП мінімальними обсягами споживання для різних категорій споживачів. Тобто, якщо у споживача система опломбована, але фактично він приєднаний до мережі, йому нараховуються платежі за розподіл газу, і при їх несплаті накопичуються борги. Щоб такі платежі не нараховувалися, необхідно розірвати договір на розподіл газу і від’єднатися від мережі», - пояснює комерційний директор АТ «Чернігівгаз» Володимир Хилько.
Боржникам компанія надсилає інформаційні повідомлення, матеріали по злісних передає до суду для примусового стягнення заборгованості. Під час воєнного стану компанія не проводить відключення за борги, і виконавча служба примусові стягнення за рішенням суду не здійснює. Однак такі судові рішення будуть виконуватися після відміни воєнного стану, якщо до того часу споживач не розрахується з боргами.
Ще 47 мільйонів за розподіл газу боргують підприємства з теплопостачання. «Облтеплокомененерго» наразі виплачує раніше утворені борги частинами. Стосовно ж іншого боржника, Чернігівської ТЕЦ, ситуація наразі незрозуміла, і остаточної інформації з питань розрахунків та готовності до початку опалювального періоду Оператор ГРМ не має, хоча до нього залишився місяць. Серед промислових підприємств загальна заборгованість – 7,3 млн грн, найбільший неплатник – «Синергія Оіл» з Прилук, має борг 1,6 млн грн. А от ТОВ «Земля і Воля», яке раніше мало одні з найбільших боргів за розподіл газу, розрахувалося з ними.
Крім того, у промисловому секторі є підприємства, які нині не функціонують чи не використовують газ, але не розрахувалися зі старими боргами. По 189 промислових точках обліку газу «Чернігівгазу» також провів перерахунок чи призупинення нарахувань за розподіл газу через пошкодження систем газопостачання внаслідок бойових дій. В бюджетній сфері загальний розмір неплатежів складає 2,1 млн грн – приміром, Крутівська сільська рада не розраховується за послуги вже півроку і накопичила 56 тис. боргів, таку ж суму заборгованості має і Талалаївська селищна рада (Прилуцький район). Бобровицький коледж економіки та менеджменту боргує 78 тисяч гривень.
Оплати за послуги з розподілу газу є критично важливими для проведення технічних робіт на газорозподільних мережах та їх підготовки до опалювального сезону, тому в «Чернігівгазі» просять боржників вжити всіх можливих заходів для погашення заборгованостей.
АТ "Чернігівгаз"
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.