У Чернігові встановили рекорд: тисяча порцій козацького кулешу з таємним інгредієнтом
Тисячу порцій козацького кулешу готували 8 січня на Красній площі у Чернігові. Варили кашу за рецептом та обрядовою традицією Великодирчинського старостату, що на Седнівщині. За дідівською традицією готують куліш там виключно чоловіки під співи жінок. Таємний інгредієнт – особливий збір трав, повний склад якого досі тримають у секреті.
8 січня на Красній площі куліш готував староста Микола Лапа. Його прізвище корінням тягнеться до козацького роду. Говорить, куліш був найпопулярнішою стравою в регіоні, його готували на всі свята.
Пшоно для кулешу у селах Великий Дирчин та Лашуки обов’язково товкли у ножній ступі, так воно ставало м’якшим.
Інгредієнти в кулеші класичні усі, говорить Микола Лапа, окрім одного – в нього додають трави, які місцеві збирають о 4:00 на Івана Купала. Зокрема: м’яту, чорнобривці, чебрець та полин, однак повний склад досі тримають в секреті.
Ще одна обов’язкова традиція: поки чоловіки варять кашу, жінки співають пісні, щоб куліш був веселим та з душею. Обрядові пісні передавали матері своїм дітям, згадує Любов Буднік.
На Красній площі 8 січня співав Лашуківський аматорсько-фолькльорний колектив "Криниченька". Найстаршій його учасниці Марії Свириденко – 77 років. Однак відчуває себе жінка набагато молодшою.
Кулешу зварили 1000 порцій, – так встановили другий великий Різдвяний рекорд, говорить заступниця керівника управління культури міської ради Катерина Литвин. Книгу рекордів Чернігова заснували при управлінні культури у січні 2020 році, тоді на Різдво приготували 200 літрів борщу.
Джерело: "Суспільне Чернігів"
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.