А ви вже заготовили дрова?
А що ви заготовили? Скільки? Самі, чи допомагав хтось?
«Заготовки — з базару»
Анатолій Скуратович, голова «Чернігівської обласної організації ветеранів України», Михайло-Коцюбинське, Чернігівський район: — Заготівлі роблю обов’язково, от тільки всі вони з базару. Закуповую чорниці, лохину, малину, чорну смородину. Попереду — вишні. Чорниці і беру найбільше — десять-дванадцять кілограмів. Усю ягоду заморожую: в окрему камеру, у морозилку холодильника. Сортую по порційних кульочках, без цукру. А тоді взимку, кому треба, посипає цукром і їсть або вкидає в компот чи йогурт. Правда, цьогорічні ціни не радували. 19 липня купив чорниці на чернігівському базарі по 95 гривень за кілограм, лохину — по 225. Та що ж, коли у самого часу збирать не вистачає, а вітаміни на зиму треба. Дров собі не заготовляю. Мені б газу заощадить. А от за нашу ветеранку їздив 20 липня на прийом до голови обласної ради. Голова пообіцяла, що питання буде вирішено, дрова будуть.
«Дрова — березові»
Михайло Громовий, директор мисливсько-рибацького підприємства «Семенівське», Семенівка: — Закриваємо овочі, зараз в основному огірки та кабачки, помідори чекаємо ще. Не забуваємо і про компоти, переважно з чорниці, яку збираємо самі, та смородини. Ягоди зазвичай заморожуємо. Також заготували березові дрова на зиму. Купуємо приблизно десять кубів кожного року в місцевому лісгоспі. Газовим опаленням користуємося лише в сильні морози. Також я займаюся бджільництвом, маю 30 вуликів.
«З силікону вони легко випадають»
Галина Іваненко, пенсіонерка, Прилуки: — У мене будинок газифікований. Коли вели газ, викинули піч. Тепер шкодуємо. Заготовки на зиму роблю, і чимало. Ніяких компотів, перців під фаршировку і тому подібне. Є морозильна камера, і я морожу.
Перці, помідори, кабачки і навіть зелень. Мию петрушку, кріп, кінзу, зелену цибульку і кришу. Розкладаю по силіконових формочках для кексів та у формочки для льоду, заливаю холодною кип’яченою водою або бульйоном, і в морозилку.
Коли замерзне, витягую. З силікону вони легко випадають, з формочки для льоду треба вибивати. Кубики, круглячки розкладаю по пакетах. І знову в морозилку.
Взимку витягла один, вкинула в суп чи борщ, ЗО секунд минуло, зелень яскрава, як свіжа. Якщо морозити не заливаючи, змінюється колір.
Запасаю заготовки овочів асорті, як ото продають заморожені в магазині.
Спочатку ріжу кубиками. Кожен овоч морожу окремо. А потім змішую, і в пакет, як на раз. Коли треба, дістав — на сковороду чи в суп, смакота. Зелений горошок теж морожу. І всі ягоди, які є. З них компот корисніший, ніж той, що у закатках. Без маринованих огірків, помідорів, томатного соку, заправки до борщу, аджики поки що обійтися не можу. Та багато їх не закриваю. Щоб за сезон поїсти. Бо торішньою консервацією і отруїтися можна. На борщ заморожую пюре зі свіжих помідорів і перцю — натур-продукт.
А ще сушу ягоди. Онуки подарували сушку. Малинку сушену як вкинеш до чаю, аромат по кухні, все своє — з саду, з городу. Якщо порахувати скільки газу, води, солі, цукру, оцту, спецій та часу витрачається на консервацію, то дешевше купити ту закрутку в супермаркеті, ніж мудохатися самому. А потім роками ще й переставляти банки в кладовці. Бо жалько ж викинути чи віддати комусь.
Життя навчило, не треба консервувати зайве. Бо не стане мене, діти і речі, і старі закрутки викинуть.
«І для себе, і для дітей, і для онуків»
Олена Курганська, безробітна, село Фаївка, Новгород-Сіверський район: — Ягоди заморожуємо, бо варення ніхто не їсть. Цілі ягоди складаю в стаканчики, і до морозилки. А взимку потім можна з ними вареники ліпити. Полуниці і з цукром перетираю, і цілі заморожую. Закриваємо все разом з донькою. Приготували компот з червоної смородини. Рецепт простий: пів літра ягід на три літри води і цукор. Варю все на газовій плиті. Газу нема, опалюємо хату дровами. Однак їх ще не встигли заготовити. Займаємось сіном. Чоловік викошує приблизно півтора гектари трави, потім згрібаємо граблями та возимо в причепі. Маємо двох корів, для них треба приблизно шість причепів сіна.
«Чистимо вишні від кісточок шпилькою»
Наталія Борисенко, медична сестра, Корюківка: — Вже встигла закрити огірки з кетчупом. На п’ять літрових банок пішло півтора літра води, пачка кетчупу, 200 грамів цукру, 200 грамів оцту, дві столові ложки солі та два з половиною кілограми огірків. Зараз з сином чистимо вишні шпилькою, бо штучка, що видаляє кісточки, зламалася. Потім приготую з них вареники. Компоти не закриваємо взагалі, бо вдома їх ніхто не п’є. Дрова також заготовляємо, але не для себе, оскільки живемо в квартирі на третьому поверсі. Але моя мама вдома має комбіноване опалення — і газом, і дровами.
• У тему:
У сільській хаті вночі лунає стук у вікно.
— Дрова потрібні?
— Ні.
Вранці прокидається — дров нема.
Валентина Остерська, «ВісникЧ» №29 (1836) від 22 липня 2021
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: дрова, опитування, Гобанова, ВісникЧ