Жителі Сосниці проти існування московського патріархату у громаді. Опитування
Минуло більше року, як Україна виборює своє існування. Мужній і незламний народ віддає найвищу ціну за свою свободу - життя. У нас з’явилось багато країн друзів, які докладають великих зусиль, щоб ми перемогли це потворне зло. Але є і чимало зрадників, які досі серед нас і продовжують робити свою чорну справу на користь ворогу. Церква московського патріархату глибоко пустила своє коріння в нашій країні. Та саме через війну багато парафіян переходять до Київського патріархату, зрікшись московського. Звісно, що не всі батюшки МП підтримують «русский мир» і щиро моляться за українських воїнів і Перемогу. Жителі Сосниччини неодноразово зверталися до нас і просили висвітлити цю тему публічно. Тому ми зробили опитування, що інші думають з приводу переходу до ПЦУ.
Світлана Макаренко, сосничанка:
- Раніше ходила до церкви, хоча не так часто. Останній час перестала. Я за те, щоб в Україні церкви вийшли з-під впливу московського патріархату. Може зараз це і не на часі, та все ж якщо люди захочуть, то зможуть це змінити. Наші воїни життя віддають, скільки горя принесла ця війна, яку благословляє кирило. Щодня в інтернеті читаю, що все більше громад переходять до Київського патріархату. Було б добре, якби і в нас люди виявили волю.
Людмила Білецька, сосничанка:
- Ми всією родиною тільки за українську церкву Київського патріархату. Нас убивають, а проросійські попи продовжують правити службу і величати кирила. А тоді воїнів відспівують. Як таке можливо? Гнати їх з нашої землі, не те що з церкви. І давно пора підняти це питання.
Ніна Білодід, Хлоп’яники:
- Мій чоловік В’ячеслав воює. Нещодавно зробили ротацію і їх відправили зі Сходу в інше місце. Люди, наші чоловіки, сини, життя свої віддають за волю нашу, за існуванням нас, як народу. Вони там тримають фронт, а ми тут повинні їм допомагати. У нас, у Хлоп’яниках, вже давно церква Київського патріархату. Поїдьте і спитайте в людей, чи хочуть вони назад до московського патріархату? Я вам сміливо скажу, що почуєте відповідь «НІ». Якщо батюшка МП насправді за Україну, за Божу правду, то він сміливо переходить до Київського патріархату і веде за собою прихожан. Таких випадків під час війни сотні, що громада мирно перейшла разом з батюшкою. Якщо ж проросійські погляди в нього, то справа неодноразово доходила до сварок і бійок. Було б добре, якби люди масово виявили бажання і мирно перейшли від ворожого патріархату.
Валентина Тимченко, Сосниця:
- Я категорично проти московського патріархату. Мої чоловік і син зараз воюють. Один з них на Сході. Вони теж категорично проти. Якщо буде порушено питання переходу, то проголосую тільки за нашу, вільну від ворога, церкву. Батюшки повинні Богу служити, а не дияволу, який отаке з нами робить. Впевнена, що до ПЦУ в людей буде набагато більша довіра.
Людмила Боковенко,Сосниця:
- Що церква відділена від держави, це аксіома хибна і твердження не відповідає реальності. Релігія і віра завжди впливали хоч якимось чином на формування держави: інакше б їх не закривали в 1917 і не відкривали в 90. Історія вносила зміни в діяльність церкви і завжди буде вносить. В Україні - українська церква і це треба зробити на державному рівні, а не мучити суспільство по зміні статусу церковних громад. Питання порушується постійно і активістами, і окремими людьми, і депутатами. Деякі священики не проти переходу, але віз і нині там. Не так легко священику поступитися насидженим престолом і ставити під ризик багаторічну свою діяльність. Доступ до церковних документів: статут, право власності на церкву і земельну ділянку - все має значення. Я з усіх сторін вивчала це питання, зверталась з діалогом до посадових осіб, але відповідь була НІЯКА. Ініціативна група легко проведе збори, напише протокол зборів, а далі, якщо священик проти, то юридичних справ ого-го, батюшку нового обустроїти. Я з впевненістю скажу - або священики повинні добровільно перейти, або має бути допомога держави у вирішенні питання. Чому самі чесні і самі правильні батюшки ще не організували збори? Не переписали протокол і не перейшли до ПЦУ в Сосницькій громаді? Лише Хлоп’яники давним-давно Томос зустрічали. То я з впевненістю скажу, що повністю тягти це питання ініціативній групі без спонсорів і юридичної підтримки ой як не легко. А батюшка жоден не організував прихожан: давайте проведемо збори, перепишемо протокол, звернемося до Єпіфанія і в ЦНАП перепишемо статут. Можна подивитись відео, як деякі громади переходять дуже болісно - як священик проти. Потім судова тяганина, оскаржують протоколи зборів у суді і купа нюансів для суду - цивільні позови роками тягти можна. Якщо священик за - то згода в церковному сімействі, мир і тишина. Спокійно перейшли і моляться стосовно вимог ПЦУ. Все в їх руках.
Андрій Портний, голова Сосницької громади:
- У нас на Сосниччині зареєстровано більше двадцяти різних релігійних громад, і для усіх прихожан цих громад, я є головою громади. Тому самостійно чи сесією не маю права їх забороняти. Таке рішення не матиме юридичної сили. Кожна церковна парафія (прихід) зареєстрована окремо, як юридична особа. Якщо люди виявлять бажання про перехід з московського патріархату до Київського, то вони в праві ініціювати проведення загальних зборів релігійної громади і проголосувати до якої конкретно парафії має належати їхній храм чи церква. Але тут слід розуміти: якщо оголосять збори, то люди повинні проявити свідомість і прийти, і взяти активну участь у визначенні подальшої долі приналежності храму. Адже на зборах будуть присутні прихожани, які постійно відвідують церкву МП, і вони теж будуть голосувати або проти, або за перехід. За результатами голосування буде оформлено протокол. Але навіть після голосування ситуація може бути різною. Наприклад: батюшка відмовився перейти до Православної церкви України (Київського патріархату) і каже, що я залишаю церкву і йду. Якщо не виявиться батюшки ПЦУ, то хто буде в церкві правити, померлих відспівувати, вінчати, хрестити, причащати, сповідувати? Думаю, що в самих батюшок на загальних зборах релігійної громади треба спитати, що вони думають з цього приводу. Адже вони можуть спокійно повести за собою прихожан і спокійно перейти за результатами рішення зборів громади. Якщо ні, то хай вирішує громада.
Особисто я, як громадянин та прихожанин, за перехід релігійних громад Сосниччини до ПЦУ. Про це я неодноразово заявляв публічно. Але не хотів би, щоб наші храми стояли пусткою у разі відмови батюшок зробити такий крок.
Варто додати, що прихожани МП в багатьох випадках називають ПЦУ розкольниками і самозванцями. Що ж до справжніх фактів, то ПЦУ існує з 15 грудня 2018 року і є найчисель- нішою православною юрисдикцією в Україні за кількістю вірян. ПЦУ - одна з 16 автокефальних православних церков, п’ятнадцята в диптиху. Для того, щоб церква стала незалежною, вона має отримати томос із визнанням своєї автокефальності. Такий томос Православна церква України (ПЦУ) отримала від Вселенського патріарха Варфоломія. Але він дав то- мос не якійсь окремій православній конфесії, а всій спільноті українського православ’я. Більшість духовенства та єпископату УПЦ (МП), однак, не погодилася брати участь в об’єднавчому соборі у святій Софії 2018 року. Українська православна церква (МП) була не згодна не лише з то- мосом. Вона не сприйняла рішення Константинопольського патріарха, який оголосив Україну власною канонічною територією.
А між тим - війна триває. В церквах Сосниччини МП моляться за воїнів і за те, щоб закінчилася війна. А в одному з храмів Києво-Печерської Лаври, який належить УПЦ МП, тихцем величали росію. Ми запитали чимало людей про те, що вони думають з приводу МП. Почули і тих, хто сказав: а ви взагалі ходите до церкви? Якби ходили, то не думали б, що наші церкви служать росії. У кожного правда своя. Та є і той факт, що в одній зі святинь МП Сосниччини батюшка з прихожанами вже практикує проповіді і молитви українською мовою. А чи позбудеться наше суспільство московського патріархату - вирішувати вам!
Джерело: газета “Вісті Сосниччини” від 02.03.2023, Наталія МАТВІЄНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Сосниця, церква, опитування, патріархат