Що пити на городі?

Народ вивалився на городи. Потеплішало, треба саджати картоплю. А щоб спрага під час роботи не замучила і сили прибуло, беремо з собою якесь питво. Колись на городньо-польові роботи до нас приходив дядько-помагай. І роботу починав не зразу, а після «допінгу». Трохи попрацює — і знов: «Вєра, допінг!» Мама наливала допінгу потрошку, у неї в принципі на алкоголіків алергія, але ж то для діла. На годину-другу вистачало.

А з чим вам легше працюється на городі?


«Звісно, квас»




— Квас березовий — найкраще на городі! — впевнений 16-річний Максим Ткаченко з Голінки (колишнього Бахмацького району). На підтвердження своїх слів Максим показав заготовки цього року. За хатою на дерев’яних піддонах і біля них з півсотні пластикових пляшок з напоєм золотавого, жовтого, білуватого кольорів. Від півторалітрових і більше. І ще в бідоні.

— Це сік, ще не готовий, — заглядає до бідона Максим. — На город всією сім’єю виходимо: мама, батько, старший брат Влад. Саджаємо картоплю. Та й город не один.

Соку батько навозив з ліску. Закрили з родзинками, з сушкою. Оце де світліший — там кришані та мед. Кришані — то сушені яблука, — пояснює. — Темніший — з грушею. Сік не кип’ятили, натуральний. Просто порозливали по пляшках. Цукру тут в жодній немає, в усі пляшки додавали мед. У батька пасіка, ми з ним там працюємо. Зараз вісім вуликів, деякі сім’ї не перезимували. За літо бджоли ще розведуться.

Весь цей квас на городі не поп’ємо, ще й до зими залишиться.

«Сік стерилізований або вода»



— Воду колодязну питиму, — неперебірливий 30-річний Анатолій Тимошенко з Голінки. — Або сік березовий консервований, який закривали в цьому році. В погребі банки стоять, навіть не рахував скільки. З лимоном, з апельсином, цукром, — виносить чоловік трилітрову банку.

— А пиво або горілку?


— За кермом не можна, — округлює очі Анатолій. — І взагалі, пиво в спеку на городі — не нормально. Розморить, спати хотітиметься. І горілку — ні. Це хіба для алкозалежних. Випивати треба ввечері, після роботи.

У господарстві Ткаченків є трактор «Т-40», Анатолій працює на ньому.

— Багато води чи соку за день випиваєте під час польових робіт?

— Скільки вкинув у кабіну з собою, стільки і випиваю. Два літри точно.

— Почому оранка в цьому році?

— Є по 30, є по 25. Мене ще ніхто не просив, майже в кожного у дворі свій трактор.

«Кисляк в жару — те, що треба»



— Була корова — сироватку пили. А з осені корови вже нема, — киває через загорожу на хлів і залишки сіна біля нього 48-річна Людмила Штефін з Тиниці. — Сіно нікому не треба, бо корів мало хто держить, ото так і лежить. А в нас і по дві, і по три корови було. Сироватку не виливали, поросятам на годівлю давали. Та й пиріжки на сироватці добрі, млинчики. Ще є такий рецепт давнішній: у кого тріщини після городу на руках — на сироватці примочки робити.

А кисляк в жару — взагалі те, що треба, навіть краще, ніж сироватка. І на шлунок добре і легко. От якось під спеку на городі йде саме кисляк. Спрагу тамує. І ти ситий, і сил додає. Розстройства від нього не буває, — сміється Людмила.

— Як же ви зараз на городі без кисляка?


— Міні-корова є, — усміхається Людмила. — Коза Зіта. Порода полтавська біла. Дає три з половиною літри молока за добу, для кози це добре. Робимо бринзу.
Я б угостила, але вона зараз заморожена.

Козине молоко вкисає дуже довго. Але сироватка з бринзи виходить.

А молоко на городі не п’ють, хоч козяче — корисне. Але жирне, щоб ним спрагу тамувати.

На городі питимемо сік березовий: і консервований, і квас із сирого соку. Сирий сік для квасу заправляю кришенями. А консервую з лимонами, додаю цукор, лимонну кислоту. Або з каркаде, тоді лимона не треба.

Каркаде — такий трав’яний чай, заварені сухі квітки суданської троянди. Напій має яскраво-червоний колір і кислуватий смак.

— В інші кладку гілочки смородини, малини як заправку. Три гілочки на трилітрову банку. Кислота, цукор додаються. Всюди п’ять столових ложок цукру на банку, кислоти — на кінчик чайної ложки (крім каркаде). Всіх видів напою позакривала по 10 трилітрових банок. Соку березового чоловік Олександр навозив.

Жива джерельна вода

— Найкраще пити на городі під час роботи воду з колодязя, — радить Ірина Ігнатенко, обласний дієтолог-гастроентеролог. — Звісно, якщо вода перевірена. Зараз вважається, що людина має випивати 30 мілілітрів води на кілограм своєї ваги. Тобто для дорослого — це близько двох літрів води в день. Просто воду, але хорошої якості. Сиру, не кип’ячену. Якщо колодязь чистий, колодязна вода краща. Ідеально — джерельна.

В сиру воду, щоб добре втамувати спрагу, непогано додати шматочок лимона. Зменшується сухість у роті і спрага. Але при виразковій хворобі лимон класти не потрібно. І ще: випивати не одним залпом літр води, а по кілька ковтків через 10-15 хвилин. До речі, зараз багато молодих людей так і робить: носять з собою пляшечки і п’ють по кілька ковтків.

— На городі, якщо жарко, хочеться холодненького, а то й з льодом...

— Краще кімнатної температури, щоб не захворіти.

Газовані напої — не підходять категорично. Різко збільшують рівень цукру, виділяється гормон інсулін, тоді цукор падає. Ці напої, навпаки, будуть посилювати спрагу.

Як казали нам колись на кафедрі, хороше, справжнє пиво — продукт для жінок клімактеричного віку. Бо там є естрогени — жіночі статеві гормони, яких жінкам в клімаксі не вистачає. Чоловіки, які п’ють багато пива, повні, в них виростає живіт. А оце синтетичне пиво, що продається зараз, не корисне взагалі — ні чоловікам, ні жінкам (це особиста точка зору лікаря. — Ред.).

— Горілка, коньяк?


— Алкоголь, навпаки, виводить воду з організму. Випити алкоголь, та ще у спеку, та ще коли при цьому потієш (що саме по собі викликає згущення крові), це досить небезпечно, особливо для гіпертоніків, людей з хворобами серця. Можливо, спочатку трішки стимулює, але потім організм різко виснажується.

Я б рекомендувала під час роботи трав’яний чай.

Дуже корисний некип’ячений березовий сік. При мінімальній калорійності (менше тільки у води) містить органічні кислоти, вітамін С. Такі мікроелементи: марганець (для кісток), магній (це дефіцитний мікроелемент, його всім не вистачає). Залізо, мідь, фосфор. Антиоксиданти. Містить речовину бетулін, яка має протизапальні властивості. Сприяє омолодженню шкіри. Добре тамує спрагу, але має м’який сечогінний ефект. Обережно — людям з сечокам’яною хворобою і алергікам. Велике значення має, де росла ця береза. Не рекомендується збирати сік біля автомагістралей.

Але всі корисні властивості при кип’ятінні під час консервування березовий сік втрачає. Краще — заморозка. Або хоча б пастеризація при 80 градусах. Або березовий квас.

Комбуча з трилітрової банки

Пам’ятаєте, колись у багатьох вдома в трилітровій банці жив слизький і драглистий, схожий на медузу, чайний гриб? Кажете, викинули на смітник разом з банкою і забули? Даремно. Він знову популярний. Наш бридкуватий на вид чайний гриб, виявляється, китайського походження. Називається тепер модним словом комбуча. Продається в пляшках в супермаркетах як натуральний ферментований напій, популярний у прихильників здорового способу життя.

Отож викинули, а де тепер взяти? В інтернеті є інструкція, як виростити самому: цукор, проціджена крута чайна заварка і трохи оцту.

Так от, напій з такого гриба теж пили на городі. Якщо не перекислий, а злегка кислуватий — чудово тамує спрагу.

Не підходить людям з проблеми кишково-шлункового тракту.

Фельдшер рекомендує компот

43-річний Сергій Мужайло фельдшерує вже 25 років. Працював на «швидкій», що була при Бахмацькій райлікарні, у ФАПах в Часниківці, у Варварівці. Тепер працює у ФАПі села Голінка.

— Біля будинку 42 сотки. Саджаємо картоплю, сапуємо вручну сапами, — чи то хвалиться, чи скаржиться Сергій Іванович.

— Що п’є на городі фельдшер?


— Що є, те і п’ємо. Березовий сік закриваємо під металеву кришку, додаємо лимон, апельсин або м’яту. І випиваємо зразу, поки картоплю саджаємо. А чого його до зими тримати? А потім варимо компоти з клубнікою, вишнею. Компот на городі добре йде. Непоганий — із сухофруктів, дуже його на городі полюбляємо.

Солодка газована вода з магазину не корисна. На різних барвниках, з підсолоджувачами, консерванти там.

Але ми, якщо чесно, беремо на город, признається фельдшер. — Дуже не захоплюємося, але іноді п’ємо.

— Але ж мінералка краща?

— Чим? Вона теж з газом. Випив — ще хочеться. І ще треба дивитися, лікувальна вона чи столова. Лікувальна на город не годиться, такої треба пити небагато. Ми беремо «Остреч», «Миргородську», вона столова. В помірній кількості, бо як пляшку сильногазованої зразу випити, то й здоровому не дуже добре.
Квасу при захворюванні шлунково-кишкового тракту багато теж не слід пити. У багатьох гастрит, не кожен про це й знає. Квас кислий, може спричинити загострення.

А пиво я особисто пив кілька раз за все життя.

— На городі?

— Взагалі. Сам не фанат, й іншим не раджу. Тим більше що до пива додають різні консерванти, підсилювачі смаку, щоб викликало бажання пити його ще.

Так само як і солодку газовану воду, там теж підсилювачі.

Чай, каву у нас на городі не п’ють. Каву треба пити в іншому місці. Тим більше що в спеку гарячі напої не підуть.

— А якщо холодно, як зараз? (Говорили під час похолодання).

— А в холод на городі нічого й садити не треба, почекати тепла.

— Про горілку на городі що скажете? Стимулює?

— Горілка — після закінчення роботи, а не під час, — сміється фельдшер. — Може, кого і стимулює. А хтось, навпаки, спати ляже. Є ризик взагалі город не посадити.

Сироватку по жарі можна, а кисляк — напій специфічний. Його багато і не вип’єш. Це кисломолочний продукт, на любителя. Не кожному добре на шлунок піде.

Підготувала Олена Гобанова, тижневик «Вісник Ч» №18 (1825), 6 травня 2021 року

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: спрага, городи, «Вісник Ч», Олена Гобанова

Добавить в: