Місяць без води, два тижні без хлібу - жителі села на Чернігівщині заблоковані снігом
Среда, 17 Февраля 2021 13:35 | Просмотров: 2049
Місяць без води, два тижні без хлібу і жодного разу за зиму не чистили дорогу від снігу до села. Жителі Дробишева Новгород-Сіверського району, розташованого за десять кілометрів від райцентру, заблоковані снігом. В село не доїде ані пожежна, ані швидка, каже житель цього села Михайло Гармаш. Від села до чищеної від снігу траси людям потрібно добиратися два-три кілометри пішки півметровими сніговими заметами.
Михайло Гармаш у заплічному рюкзаку несе від траси хліб в село. Цю дорогу не чистили за зиму жодного разу. Через снігові замети до жилих хат добиратися більше кілометра.
Зі слів чоловіка, у попередні роки цю доріжку чистили трактором. Цього року – ні.
В самому селі дорога також не чищена. Є стежки, від хати до хати, які зробили самі жителі.
Жилі двори один від одного - на відстані 300-500 метрів. Інші хати скупили дачники, що приїздять сюди на літній сезон. Михайло називає себе одним з наймолодших жителів цієї частини села. Він - 1965-го року народження.
У колонках місяць нема води від середини січня. А колодязів тут ніколи не було, бо ця частина села стоїть на кручі над Десною, до ґрунтових вод не дістатись.
Брат Михайла Віктор топить сніг, який набирає у себе на городі.
«Поки піч гріється набираємо, розтоплюємо, переливаємо сюди. Відро одне стоїть на пічці, а інше - біля калорифера», - розповідає Віктор Гармаш, житель села Дробишів.
Брати доглядають свою матір після інсульту. Речі доводиться прати кілька разів на день. Віктор каже, є пральна машинка, підведена вода, але фактично її немає.
«Коли не було води, не було снігу, ходили до річки за водою. Тут метрів 30-40 вертикалі (обрив над річкою, - ред.)», - розказує Михайло Гармаш.
Добуває воду зі снігу і односельчанка Гармашів Галина Пух. Жінка каже, в колонках вода є, але не в усіх дворах.
«Снігу – скільки хочеш, а воду – це так, де хто захватить: хто знизу принесе – на низу трохи є, а наверх не підіймається. У нашій колонці нема води. Страшне, що відбувається. Гіршого не треба, як у нас відбувається. Гіршого немає… І старости ще нема. Звернутись ні до кого».
Нерозчищений сніг заблокував і доступ рятувальних служб, і поставку продуктів, каже Валерій Аксьоненко, житель села Дробишів.
«Якщо пожежа – пожежна не доїде - раз. Води нема – два. Швидка не приїде – три. Медпункт був тут – і той закрили. Магазин був – і той закрили».
Магазин, який належав райспоживспілці, закрили два тижні тому. Тепер продукти жителі села купують у райцентрі, за десять кілометрів звідси. Але добиратися до нього два-три кілометри пішки сніговими заметами. На автодорозі можна сісти в автобус до Новгорода-Сіверського, каже Валерій Аксьоненко.
«У місто їздив. Туди – на автобусі, назад – машину винаймав. Водій сказав, що гора погано почищена, назад їхати не буду. Довелось машину винаймати і їхати назад. Треба було гроші зняти з карточки… У місті купив дещо, та й швидко назад».
Село Дробишів належало до Команської сільської ради. З нового року, зі створенням ОТГ, сільрада стала старостатом. Однак, старости сюди ще не призначили. За словами Новгород-Сіверськоїміської голови Людмили Ткаченко, в старостаті є працівники, які мають повідомляти про такі ситуації в селах, є директор комунального господарства. Про те, що в селі нема води, каже Людмила Ткаченко, дізналась вчора:
«Директор комунального підприємства не повідомляла. Я не розумію для себе теж, чому місяць не озвучувалася проблема перед міською владою про відсутність водопостачання в селі».
«Що в наших силах було, ми вже все перебрали, все переробили, всю технічну, всю електричну частину. Це поки сам прорив не вийде назовні… Там 50% дачного населення – двори закриті, замкнені. Ми не можемо це побачити.. Чекати, тільки чекати», - сказала Суспільному Ольга Шинкарецька, директорка комунального підприємства Команської сільської ради.
Щодо очищення дороги до села і по селу від снігу, Людмила Ткаченко сказала, що це мало зробити агропідприємство, яке орендує землі у селян.
«На території Команської, колишньої сільради працює такий агроінвестор «Вінкор». З ним була домовленість про те, що він нам допоможе в розчищенні доріг, але то техніка зламана, то відсутність її. Ми так і не зрозуміли причину. Ми звернулися до підприємства «Новгород-Сіверські аграрні інвестиції», і нам допомогли.
Також Людмила Ткаченко сказала, знайшли приватного підприємця, який завозитиме продукти в село.
На момент випуску сюжету до села снігоочисна техніка вперше за зиму доїхала і дорогу в Дробишеві таки почистили від снігу. Води нема й досі.
UA: Чернігів
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.