Підсумки 2020-го року. КУЛЬТУРА

Підбиваємо підсумки культурного життя Чернігова та області. Як пандемія позначилась на культурному житті регіону? Як керівники театрів міста та області, директори музеїв та організатори концертів були змушені змінити умови роботи через карантин? Від яких проектів довелося відмовитися? І що планують в новому 2021 році – про це далі.



Театри

Непростим та сповненим викликів був 2020 рік для театрів, стверджують керівники цих установ. Так Сергій Мойсієнко, директор Чернігівського обласного академічного музично-драматичного театру імені Тараса Шевченка, розповів Суспільному, що протягом року довелося неодноразово змінювати свої плани та відміняти гастролі та вистави.

«Перенесені були, але підтверджую, що перенесені, а не скасовані проведення фестивалів «Слов’янські театральні зустрічі», дитячої творчості театральний «На крилах мрій», фестиваль моновистав «Чернігівське відлуння». Ми плануємо їх провести навесні 21 року. Були як моральні втрати, так і матеріальні, фінансові, було надзвичайно важко зрозуміти, як працювати і цих умовах».

«Недостатність фінансування у кінці року, і довелося вже в ручному режимі ОДА, департаменту культури просто втручатися в цю тему для того, щоб завершити рік і щоб зрештою виплатити заробітну платню і завершити цей фінансовий рік. Ми не звільнили жодної людини, ми не відправили жодної людини на біржу, хоча така загроза була».



За словами Мойсієнка, хоча останні 1,5 місяці театр працював у режимі простою, репетиції проводились. У грудні навіть випустили прем’єру - «Саронська квітка, або інша сторона гріха».

Чернігівському театру ляльок імені Олександра Довженка також довелося змінити умови роботи з огляду на карантин. Про це Суспільному розповів Володимир Приходько, директор та художній керівник театру ляльок імені Олександра Довженка.

«З 12 березня ми пішли на карантин і фактично мало працювали, влітку місяць попрацювали, більше – ні. Але є й приємні новини – Український культурний фонд, інституційна підтримка під час коронавірусу – нам виділили грант, досить великі кошти, і на цей грант ми будемо ставити нові вистави».

Протягом року театр поставив одну виставу, зараз працюють ще над чотирма.

«Працюємо в онлайн-режимі, на зумі, актори постійно зайняті, їм платиться заробітна плата. Було в повному обсязі, а останні два місяці – дві третини».

Карантин завадив колективу лялькового театру реалізувати проекти з партнерами з закордону, говорить Володимир Приходько.

«Ми планували співпрацювати з французьким режисером, продовжити співпрацю, з чехами підписано договір, зі шведами, фактично дуже серйозна робота була проведена, але у зв’язку з карантином… Проекти залишаються, ми переписуємся, і після завершення карантину будемо ці проекти робити три з нашими колегами зі Швеції, Чехії і французами».

2020 рік виявився непростим і для обласного філармонійного центру, говорить його керівник Микола Теребун. Практично з березня, як настали карантинні заходи, артисти працювали в карантинному режимі. Репетиції практично не проводились, адже колективи – чисельні, і під час репетицій не вдалося б дотримуватись санітарних норм. Глядацька зала пустує з березня. За цей час випустили близько 20 онлайн-проектів.

«Ми в дворику Філармонійного центру, там в нас джаз-бенд "BISSQUIT" проводить свої заходи, так і колектив концертних виконавців були в нас феєричні концерти в дворику філармонійного центру в літній час».


Дворик обласного філармонійного центру

Скрутною була ситуація із фінансами. За підрахунками директора установи Миколи Теребуна, через неможливість ставити концерти перед глядачами, філармонійний центр втратив 4 мільйони доходу.

«З фінансової точки зору рік був складним, дуже складним. Адже ми – підприємство, усі концертні заходи передбачають фінансову підтримку, квитки, оплата концертних програм, тому з доходами у нас складнувато. Ми фінансуємось з бюджету – це зарплата, всі поточні витрати – за власний рахунок. Мільйонів до 4 ми втратили надходжень».

За словами Теребуна, найскрутнішим був листопад 2020-го – колектив отримав 2/3 заробітної плати. Потім ситуація вирівнялась.

Музеї

Довелося змінювати умови роботи і музеям області - художньому та історичному.

Чернігівський художній музей не мав можливості приймати відвідувачів, і тому зосередився цього року на ремонті залів. Про це розповів директор музею Юрій Ткач.

«Ми трохи перепланували свою діяльність з тим, щоб більше зосередитися саме на ремонтних роботах, на тому, щоб облаштувати зали, переглянути нашу експозицію, підготувати нові музейні проекти. Нам вдалося практично повністю завершити внутрішній ремонт чотирьох експозиційних залів. Також за 2020 рік нам вдалося виграти грант підтримки інфраструктурний від «House of Europe», завдяки якому ми змогли збільшити і збільшили присутність онлайн, більше робити проектів».



«Робота в надзвичайних умовах» - так говорить про цей рік для обласного історичного музею його директор Сергій Лаєвський.

«Зрозуміло, що всі наші плани пішли шкереберть, але нам, на мій погляд, вдалося чимало. Головне – ми отримали неоціненний досвід роботи в надзвичайних умовах. По-друге, ми запровадили низку програм для того, щоб виходити онлайн-режим. Нам вдалося в ті короткі проміжки роботи відкрити кілька надзвичайно цікавих виставок».

Зарплатня працівників музеїв не постраждала, каже Лаєвський. Протягом осені, грудня, зекономили понад 350 тисяч, які повернули до бюджету на перерозподіл для того, щоб можна було підтримати театрально-видовищні підприємства.

На діяльності Чернігівського обласного художнього музею позначилася відсутність відвідувачів. Наслідок - нестача фінансування, сказав його директор Юрій Ткач. Каже, вдалося реалізувати 80% із запланованого.

«Минулого року ми отримали 170 з хвостиком тисяч власних надходжень. Цього року, зрозуміло, що за квитки і за послуги: екскурсії, експертизи й таке інше, ми отримаємо набагато менше, але компенсували тим, що отримали два гранти, один – 200 тисяч, один – 300 тисяч. Нереалізовані залишилися пару проектів, але вони не настільки важливі – стосувалися організації семінарів, офлайн заходів».

Розчарування року

Директор Чернігівського обласного історичного музею зазначив, що головним викликом для нього як для керівника стала не відсутність відвідувачів або нестача фінансування, а те, що у вирішенні багатьох питань доводилось розраховувати лише на власні сили, а не рекомендації влади.

«Головним розчаруванням стала наша влада, система управління, і не тільки в області, але й в Україні. Фактично, у вирішенні багатьох питань ми мусили покладатися самі на себе. І в чималій кількості тих проблем, які не тільки на нас звалювалися, ми вимушені були навіть шукати якийсь вихід, якийсь варіант, і ми б мали б запропонувати. Так, ми мали фінансове якесь забезпечення, на відміну від багатьох, але навіть у тих умовах його практично неможливо було використати».

Колектив Чернігівського обласного філармонійного центру у цьому році зазнав втрат. Про це сказав директор Микола Теребун.

«З найбільш негативних – пішли з життя наші провідні артисти. Це Юрій Слободенюк, керівник оркестрової групи, ансамблю пісні і танцю «Сіверські клейноди», заслужений працівник культури України, і Олена Беліванцева, після ковіду, на жаль, це найстрашніші речі».

Концерти та туризм

Незважаючи на те, що через карантин в місті не проводились фестивалі та концерти, “Зелена сцена” все-таки відбулась. Як вдалося облаштувати літній фестиваль “Зелена сцена” в Чернігові, Суспільному розповіла його організаторка Леся Федоренко.


Фестиваль "Зелена сцена"


«Я не знаю, як нам пощастило із «Зеленою сценою» і ми просто, що називається, стрибнули в останній вагон. І встигли зробити не просто фестиваль, а зробити його дуже класним. Якщо говорити про наш проект, то нам пощастило і майже все вдалося. У нас була фінансова підтримка, тому що ми виграли бюджет участі минулого року, у нас були домовленості з декількома посольствами і підтримка Посольства США в Україні, у нас було декілька виграних грантів, один з них – це Український культурний фонд. І єдине, що не вдалося нам здійснити, у нас були домовленості ще з двома посольствами. Повинні були виступати ще групи з Польщі і один гурт з Відня. Але нам вдалося підтягнути реально дуже класний пласт нових українських дуже класних гуртів. Плюс нам вдалося всі наші 5 вікендів реалізувати».


Фестиваль "Зелена сцена"

Окремо Леся Федоренко розповіла, що, не зважаючи на відсутність концертів, закриті театри та музеї й нестачу фінансування закладів культури, туристів у Чернігові цього року побільшало.

«Я як екскурсовод можу сказати, що в плані туризму, складовою якого є і Зелена сцена, Чернігову дуже пощастило. Пандемія створила дуже особливі умови не просто для внутрішнього туризму, а відвертого поширення й популяризації саме міста Чернігова. Підтягнувся такий пласт гостей і туристів, який до нас просто не доїжджав. Це люди, які звикли відпочивати в європейських містах, курортах, і ось вони підтягнулися до Чернігова».

Плани на 2021 рік

Сергій Мойсієнко, директор Чернігівського облмуздрамтеатру імені Шевченка, сподівається, що у наступному 2021 році театр працюватиме повноцінно. Планують, як мінімум, шість прем’єр. Також - відновити гастрольну діяльність та покращити фінансовий стан.

«На березень плануємо «Слов’янські театральні зустрічі», на квітень – дитячої театральної творчості «На крилах мрій», на червень ми плануємо «Чернігівське відлуння». У травні у нас традиційно участь у фестивалі, який, мабуть, у наступному році відбудеться – «Мельпомена Таврії», це найбільший театральний фестиваль в наші країні».


Фестиваль "Слов'янські театральні зустрічі"

Директор Чернігівського театру ляльок імені Олександра Довженка Володимир Приходько розповів, що в 2021 році готують для свого глядача он-лайн вистави. І також сказав, що до локдауну, який розпочинається 8 січня 2021 року, ще встигнуть порадувати своїх глядачів традиційними виставами у залі театру.

«Нова вистава – це золоте курчатко, яка була нещодавно поставлена, досить цікава для маленьких глядачів, її будемо показувати з 2 по 6-те число, і дві онлайн вистави – зараз йде репетиція, онлайн хочемо викласти дві ще вистави, це по українських казках. Вони будуть безкоштовними».

Для цього у театрі облаштували глядацьку залу – з 200 місць залишили 50. Закупили дезінфектори, маски.

Які плани на 2021 рік має колектив філармонійного центру, нам розказав його директор Микола Теребун.

«Наш масштабний проект під робочою назвою «2033» за мотивами рок-опери «Ісус Христос – суперзірка». Декорації готові, музичний матеріал готовий».

Також планують закінчити ремонт будівлі за фінансування ДФРР.

Говорячи про плани на 2021 рік, Юрій Ткач, директор Чернігівського художнього музею, зазначив, що в закладі розуміють - деякий час доведеться жити в умовах карантину. Тому працюватимуть з відвідувачами он-лайн. Водночас готуватимуть зали для традиційних виставок.

У художньому музеї планують готувати до відкриття нові експозиційні зали. А Чернігівський обласний історичний музей імені Тарновського у наступному році буде відзначати 125-річчя з дня заснування. Відтак, всі заходи з початку 2021 року будуть присвячені підготовці до святкування цього ювілею, каже директор установи Сергій Лаєвський.

«Це будуть музейні зустрічі і виставки, головна виставка, звісно, буде присвячена історії музею. Побачать світ декілька надзвичайно цікавих видань. По-перше, це каталог нашої музейної колекції Євангелій в коштовних окладах, каталог предметів дослідження Шестовицького могильника, надзвичайно добре знаного не тільки в Україні, а й в світі. І серед міжнародних проектів, сподіваюся, що він вдасться, ми отримали запрошення від датського музею для участі у спільній виставці, присвяченій вікінгам, зараз триває відбір музейних предметів».

Дивіться також:



UA: Чернігів

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: культура, підсумки року, 2020 рік

Добавить в: