Культура у Ладані на ладан не дихає
Даруйте за каламбур, але культура у Ладані на ладан не дихає. Навпаки, ключем б’є. У єдине ціле сплелись там досвід і молодість. Оскільки про досвідчених наша газета вже не раз писала, пропоную послухати молоду паросль культури - працівників комунального закладу «Центр культури, дозвілля та спорту» Ладанської селищної ради.
КОЖНИЙ ЗНАЙДЕ ЧИМ ЗАЙНЯТИСЬ
Прилучанка Мирослава Зарєчнова методистом центру працює півтора роки. Сам центр було створено трішки більше двох років тому - 29 грудня 2020-го. І хоча раніше робота магістра видавничої справи і редагування була пов’язана з педагогікою, у культурі вона давно вже стала своєю.
За словами Мирослави Віталіївни, до структури комунального закладу, крім спеціаліста історико-краєзнавчої та туристичної діяльності, входить три відділи.
Літературою і актуальною інформацією жителів громади забезпечує відділ бібліотечної діяльності, у складі якого 5 бібліотек: Подищанська, Краслянська, Івківська, Голу- бівська та Ладанська.
І духовність людей збагачує, і нематеріальну спадщину зберігає відділ творчо-мистецької діяльності, до складу якого входять Краслянський, Подищанський, Івківський і Ладанський будинки культури. На базі відділу функціонують аматорські вокальні колективи та театральні студії для різного віку, яке забезпечують культурне дозвілля як жителів громади, так і внутрішньо переміщених осіб.
До театральних студій культпрацівники готові брати діток з 3 років, але зараз наймолодшим тут - 10. На основі роботи студій проводять різноманітні театралізовані заходи. Щедрий вечір, наприклад.
Про те, чим займається відділ фізкультурно-спортивної діяльності, зрозуміло з назви. Якщо конкретно, то юні ладанці досягають результатів у дзюдо і футболі. Раніше займались ще і волейболом.
ВІД КОРОНАВІРУСУ - ДО ВІЙНИ
«Коли був COVID, ми ще більш-менш могли організовувати культурні заходи, - розповідає Мирослава Зарєчнова. - А коли почалась повномасштабна війна, наші працівники пішли на простій. Отримували 2/3 ставки, але роботу не припинили».
Під час простою працівники всіх відділів центру займались волонтерською діяльністю. У спортзалі Ладанського ліцею плели маскувальні сітки, допомагали готувати їжу для тероборони, залучали жителів громади до збору речей для ЗСУ. У бібліотеках центру пройшли майстер-класи з виготовлення окопних свічок, готові вироби через волонтерів передали на схід.
Паралельно з волонтерською проводили й основну роботу: оформляли книжкові виставки, проводили тематичні зустрічі з місцевими мешканцями і переселенцями, благодійні концерти.
«На сьогодні просто потанцювати чи подивитись на це не є доречним, - пояснює методист. - А ще маємо рекомендації військової адміністрації щодо проведення благодійних концертів. Проводимо, збираємо і передаємо кошти для ЗСУ».
КІНО І ТУРИЗМ
Зробити дозвілля людей змістовним і цікавим допомагає кіно. Не дивуйтесь - воно у майже дев’ятитисячній громаді також є. Звісно, не таке, як у кінотеатрах великих міст... Ні, не так: таке, як у кінотеатрах великих міст було рік, два і більше тому.
На великому проекторі у фойє будинку культури демонструють художні і анімаційні фільми минулих років. Наприклад, «Пірати Карибського моря: мерці не розповідають казки», «Вольт», «Морський монстр», «Шляхетні волоцюги», «Посіпаки: Становлення лиходія», «Енканто: Світ магії».
Показувати новіші буде дорожче. Та і обладнання такого немає. Але бажаючих побувати у кінозалі все одно вистачає. «Фільми показуємо або українські, або закордонні. Однак останні виключно з українським дубляжем», - наголошує Мирослава Зарєчнова.
А ще у громаді популяризують туризм. Причому зразу кілька його видів: активний, зелений і гастрономічний. На базі центру діє туристичний маршрут «Красляни: історія, краса, апітерапія». На туристів чекають 4 локації: «Музей минувшини мого села», «Краса й історія апітерапії» на базі пасіки родини Зубків, корівник родини Травецьких та канатне містечко з різними видами доріжок.
Сергій Литвиненко з учнем Максимом Туром
На майстер-класі з виготовлення свічок
«Казковий світ Шарля Перро» у Ладанській бібліотеці
ГІТАРНИЙ БУМ
«І ще про дуже важливе хочу сказати, - додає методист. - Віднедавна у нас діє гурток гри на гітарі «Art Band», яким керує Сергій Литвиненко - співак, музикант, переможець багатьох конкурсів, людина багатостороння. Цей гурток - новинка, фішка нашого закладу. Щойно закінчуються у школі уроки, діти біжать до центру і з ганку кричать: «Де наш Сергій Сергійович?» Ходять із задоволенням, ніхто їх не змушує. А місцеві досі кажуть, що такої кількості гітар Ладан ще не бачив».
Інструменти батьки своїм малим гітаристам купують через інтернет.
Перед тим повикупляли всі гітари у прилуцькому магазині «Олімп».
Наприкінці 2022-го вихованці Сергія Литвиненка вже давали звітний концерт для батьків. За словами Мирослави Віталіївни, виступи всіх приємно вразили, хоча перед тим діти всього пару місяців займались.
З МУЗИКОЮ НА «ТИ»
Наставник юних гітаристів з музикою зріднився давно. Сергій Литвиненко закінчив вокально-хорове відділення Чернігівського музичного училища, 10 років працював у Ла- данській музичній школі. Співав в академічному камерному хорі імені Д. Бортнянського, Харківському камерному хорі, був хормейстером у заслуженому народному хорі «Десна».
У музичному училищі майбутній диригент оволодів фортепіано, хоча першим його інструментом був акордеон. Батьки віддали його до музичної школи у 6 років, щойно пішов до першого класу. За 4 роки він вже гарно знав інструмент.
Зараз йому 35. Про акордеон згадує без ентузіазму. Каже, довелось опановувати, бо так хотіли батьки. А от на гітарі грати вчився дуже охоче. Так, як його вихованці зараз. А починалось все з друзів-гітаристів.
«Мені вона довго не давалась, - згадує. - Згодом купив гітару, щоб співати свої пісні». На сцені рідного будинку культури Сергій Сергійович співає з 7 років. Зрозуміло, що починалось все з пісень інших авторів. Зараз у його доробку пісні про кохання і рідний дім. І, куди ж подітись, про війну. Його «Молитву за земляків» можна почути на YouTube. Пісня про війну «Не пробачу» звучить на концертах. Але більшість своїх творів, зізнається поет і композитор, він пише для себе.
У доньки Сергія Сергійовича також є музичний слух. Йому ж він передався від мами, вона теж співала.
Вчити діток грати на гітарі Сергій Литвиненко почав у По- дищі, куди його запросив директор тамтешнього будинку культури. До села добирався мотоциклом. З кожним учнем, як і має бути, займався індивідуально. Згодом вже грали тріо і квартетами.
Потім після деяких життєвих негараздів музикант виїжджав до Польщі, де застряг на цілий рік. А коли повернувся, його хороша знайома Людмила Вікторівна Одарич, директор КЗ «Центр культури, дозвілля та спорту» Ладанської селищної ради, запросила на роботу до себе.
Оскільки у Ладані вже знали, що чоловік вчив дітей у По- дищі, батьки юних ладанців почали його просити навчити й своїх. Зараз у нього - майже 40 вихованців. Наймолодшій - 7 років.
Як не дивно, але для того, аби починати грати на гітарі, важливий не вік, а зріст. «Буває, що дитина така маленька, що її за інструментом і не видно, - розповідає Сергій Литвиненко. - Тоді батьки купують їй меншу гітару. А ще серед моїх вихованців була дівчинка, що не діставала до підлоги ногами».
Навчання ладанські гітаристи розпочали у листопаді, а у кінці грудня, як написано вище, давали перший звітний концерт з 14 номерів.
«Діти себе непогано проявили, - розповідає педагог. - Виступали і дуетами, і загальним складом, були елементи соло. В кінці вони грали мою пісню «Україна», а я співав».
ЗНАЮТЬ НЕ ЛИШЕ ВДОМА
І якщо ладанські гітаристи роблять лише перші кроки, їх земляків знають за межами громади.
«Кто сказал, что надо бросить песни на войне?» - говорив герой українця Леоніда Бикова у фільмі «В бой идут одни «старики». От і ладанці не кидають. Звісно, що через неї кляту стали менше їздити по конкурсах і фестивалях, але за два роки, доки діє центр, заслуги таки мають.
Колектив вокального гуртка «Натхнення» з Подища брав участь у всеукраїнських конкурсі творчих проектів «Код нації. Українська сніжниця» та у другому онлайн-конкурсі мистецтв «Колядочка». Ладанське тріо «Барви» були учасниками Міжнародного конкурсу мистецтв «Art Портал». Вокальний ансамбль «Вербиченька» з Івківців брав участь у фестивалі народної творчості «Бода Фест-2022» та Всеукраїнському фестивалі мистецтв «Козацькому роду нема
переводу», де стали лауреатами першої премії.
А скільки перемог попереду! І серед них наша найголовніша. Та, що одна на всіх...
Джерело: газета “Прилуччина” та “Прилучаночка” від 02.03.2023, Андрій БЕЙНИК
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.