Губернатора вік недовгий

Зустрічаються два куми і один другому каже: «Голова ОДА нічого не вирішує, а керує лише своїми підлеглими у стінах адміністрації». Інший кум сміється: «Ага, розкажи. Губернатор має право підпису. І часом ставить його на дуже важливих документах. Які дозволяють отримати то землю, то ліс, то озеро. І ще ж є дорожний фонд. А кожен підпис, як відомо, коштує грошей. Або не підпис, а просто не втручатися. Щоб ніякої поліції, перевірок, щоб в ІТТ не закрили. У верхах такі суми ходять! Навіть я чув про мільйон доларів для губернатора, у 2013 році, коли в область прорвалася потужна агрокомпанія К, прізвище власника починається на В. У цьому році говорили про 40 мільйонів гривень. Два-три вдалих підписи або закрити на щось очі, або погодитись на запропоновану кандидатуру, — і от уже є квартира на Печерську з видом на собор. Ну, або в центрі Чернігова, як Хоменко купив, а потім за 500 тисяч доларів продав. Або джипяра чорний. Або і те, і те, і ще частка в доходах цілком привабливої фірми». «А якщо людина ставить підпис безкоштовно?» «А що такі бувають?» І почали куми лаятись та чубитись.

А ми тим часом давайте пригадаємо, які губернатори були у Чернігівській області за роки незалежності, скільки протримались на посаді і яка в них освіта. Сині лінії не просто так. Кожен сантиметр довжини — це 67 днів на посаді. Кожна зелена цифра позначає черговість перебування на посаді.



6 років, 4 місяці, 19 днів

8. Володимир Хоменко, 61 рік.

Протримався на посаді найдовше: шість років, чотири місяці, 19 днів, при двох президентах: Ющенку та Януковичу. Три місяці був в. о.

З липня 2007 року Хоменко був призначений тимчасово виконуючим обов’язків голови ОДА. 12 жовтня 2007 року став головою. 20 квітня 2010 року перепризначений на посаду. 22 лютого 2014 року, як утік Янукович, подав заяву про відставку.

Освіта: закінчив Білоцерківський сільськогосподарський інститут за спеціальністю агрономія.

Плюси: створив образ господарника. Умів підкреслити свою значущість.

Мінуси: працював при Януковичу, і цим все сказано. За часів Хоменка китайці збиралися побудувати під Новгород-Сіверським цементний завод. Одні кажуть, вимагав дорогої та ефективної системи очищення викидів, інші — заломив за «вхід» надто високу ціну. Проєкт не відбувся.

Де Хоменко зараз?!!! Дивіться список... ВО «Батьківщина», вибори до Київоблради 2020. №31. Хоменко Володимир Миколайович, безпартійний, ТОВ «Агропромислова група Верес ЛТД», фінансовий директор, місце проживання: м. Київ, судимість відсутня. (Це він і є).



4 роки, 3 місяці, 26 днів


1,5. Валентин Мельничук, 73 роки.

Керував чотири роки, три місяці і 26 днів.

Був представником президента (посада, аналогічна голові ОДА) з березня 1992 по липень 1994, головою Чернігівської обласної державної адміністрації з 2002-го по 2005 рік.

Освіта: за фахом інженер-механік. Закінчив ПТУ-4 у Бердичеві. У 1971 році — Чернігівський філіал Київського політехнічного інституту, у 1987 році — Інститут управління народним господарством; у 1999 — Міжнародну кадрову академію.

Плюси: відчуває момент. Зібрав в ОДА сильну управлінську команду, подбав про житло для них.

Мінуси: дуже любить владу і своє високе становище. Після державної служби Валентин Васильович встановив рекорд: десять спокійних і безбідних років підряд просидів у місцевому самоврядуванні.

З 2010-го по 2015 рік — заступник голови Чернігівської обласної ради.

З 23 листопада 2015 року і по цей день — перший заступник голови Чернігівської обласної ради.

Квартира в центрі, заміський будинок під Черніговом. В області вже мала б з’явитися приказка-тост: бажаю, щоб ти жив, як Мельничук!



3 роки, 3 місяці, 30 днів

10. Валерій Куліч, 47 років.

На посаді був три роки, три місяці, 30 днів.

3 березня 2015 до липня 2018 року.

Освіта: з 1991 по 1993 рік навчався в Чернігівському вищому військовому авіаційному училищі льотчиків. У 1997 році закінчив Чернігівський державний інститут економіки і управління за спеціальністю «Менеджмент у виробничій сфері».

Плюси: правильно вибрав партнера по бізнесу. У владу Куліча привів Владислав Атрошенко. Куліч — власник аграрних підприємств. Мільйонер. Улюбленець жіноцтва. Тому що симпатичний і приємний у спілкуванні. Їздить на оливковому «Бентлі», на чорному «Лексурі». Був нардепом. Депутатом обласної ради попереднього скликання. На нинішні вибори забив.

Мінуси: помітно було: на посаду потрапив не зовсім з власної волі. Відкрито заявляв: «Воно мені не треба, більше на держслужбу не заманять» і т. д.



3 роки, 3 місяці, 1 день

4. Микола Бутко, 72 роки.

На посаді голови ОДА Бутко був три роки, три місяці, один день.

Головою Чернігівської облдержадміністрації працював з серпня 1999 по листопад 2002. Кажуть, зняв його всесильний тоді фаворит президента Кучми Віктор Медведчук. Не вгодив.

Освіта: Чернівецький фінансовий технікум (1965), фінансист; Київський інститут народного господарства (1971), економіст.

Плюси: наполегливий. Микола Петрович народився у селі Крути Ніжинського району, тому жартома називав себе героєм Крут. Він справді зробив чимало. Зокрема, без нього, не було б «Вісника Ч» у нинішньому вигляді.

У 1990 році виграв вибори на посаду генерального директора чернігівського радіозаводу, на той час одного з найпотужніших підприємств області з колективом 15 тисяч чоловік. «Приходив такий, у картузі, — досі пригадують у гуртожитках агітаційні походи Бутка. — Говорив по ділу. От і проголосували».

Мінуси: Микола Томенко звинувачував у махінаціях з коштами при відновленні гетьманської столиці Батурина.

З 2004 року Бутко очолює кафедру менеджменту та державного управління університету «Чернігівська політехніка».



2 роки, 9 місяців, 17 днів

2. Петро Шаповал, 72 роки.

Головою ОДА був два роки, дев’ять місяців, 17 днів.

Працював на цій посаді з липня 1995 по квітень 1998 року.

Освіта: у 1967 році закінчив Ніжинський технікум механізації сільського господарства Чернігівської області. У 1981 році закінчив заочно Київський інститут народного господарства, економіст.

Плюси: обережність. Був поміркований у словах та діях. У Сновську (Щорсі) у 1986-1990 роках його називали «Петро Бордюрович». Був першим секретарем Щорського райкому компартії і вимагав, щоб бюджетники раз на тиждень підмітали вулиці біля своєї роботи і білили бордюри. То не врятувало райцентр від занепаду, зате кар’єра Шаповала розвивалась успішно.

Мінуси: виходець з компартії. У 1991 році був першим секретарем обкому компартії.

Зараз на пенсії.



1 рік, 6 місяців, 28 днів

7. Микола Лаврик, 68 років.


Губернатором Чернігівщини був рік, шість місяців, 28 днів.

З грудня 2005 року до липня 2007 року.

Освіта: закінчив Роменський індустріальний технікумі та Харківський державний університет (1988), спеціальність «Фінанси та кредит», економіст.

Плюси: вчасно приватизував фабрику. Позаочі його називали «валянком», «кухвайкою» і ставились трохи зневажливо. А він після Чернігова став нардепом, а потім і доларовим мільйонером. Високі прибутки несподівано принесла роменська взуттєва фабрика, що стала фірмою «Талан», і зв’язки Лаврика у Києві.

У Ромнах шили берці для силових структур. А тут війна, знадобилося нове літнє і зимове взуття для армії. Міноборони з року в рік купує це взуття у Лаврика.

«Після початку бойових дій на Донбасі «Таланлегпром» (фірма, оформлена на сина) став основним постачальником взуття для армії України. Лише у 2017 році отримав від Міноборони замовлення на мільярд гривень», пишуть «Наші гроші». (Міноборони замовляє взуття кожен рік, а воюємо ми вже шість років).

Мінуси: будучи головою ОДА, привіз з собою сумських, місцевих потіснив. Іншого сліду не залишив.



1 рік, 6 місяців, 13 днів

3. Михайло Каскевич, 1948 року народження. Помер у 56 років у Феофанії. Інфаркт.

Головою ОДА працював рік, три місяці, 13 днів. Призначили у квітні 1998 року, звільнили у серпні 1999 року.

Освіта: у 1969 році вступив до Київського інституту народного господарства ім. Д. С. Коротченка на планово-економічний факультет, закінчив у 1973 році.

Плюси: пробивний. У 1991 році став міністром праці і протримався на цій високій посаді аж чотири роки дев’ять місяців. Це рекорд. Міністри в Україні працюють півроку-рік. Мав посади у Києві і після міністерства та губернаторства, що
свідчить про вміння влаштуватися і працездатність.

Мінуси: в області ходили чутки, що випиває, і сильно, заносять його. Тому і полетів «з князів у грязі», на Чернігівщину. Народився і ріс у Ніжині, отож і відправили геть з очей, ближче до рідні. А на канікулах гуляв у Киселівці Менського району.



11 місяців, 18 днів

12. Андрій Прокопенко, 38 років.

На посаді був 11 місяців, 18 днів, з 31 жовтня 2019 до 13 жовтня 2020.

Освіта: в 2003 році закінчив філософський факультет київського державного університету імені Шевченка. Кандидат філософських наук (2007 рік).

Плюси: його прозвали «губернатор-піарник». Вміє розказати і показати навіть те, чого немає. Кажуть, це саме він придумав покійному Давиденку образ захисника
селян з лопатою в руках. Прокопенко киянин, але і після звільнення його часто бачать в області, у Чернігові. Знімає відео про господарства області. Зараз у мережі гуляє ролик про «Чернігівеліткартоплю». Очевидно, ми про нього ще почуємо.

Мінуси: говорив, обіцяв завод «Фольксваген», а діла за словами не було. Видавав бажане за дійсне. Самопіарився. Говорили і про корупційний скандал, звучала сума 40 мільйонів гривень.



10 місяців, 8 днів

6. Владислав Атрошенко, 51 рік.

На посаді був 10 місяців, 8 днів.

Головою Чернігівської облдержадміністрації працював з лютого по 12 грудня 2005 року.

Освіта: у 1986 році вступив до Харківського авіаційного інституту. З червня 1987 року по червень 1989 року проходив строкову службу в армії. Відслужив два роки і продовжив навчання в ХАІ. Вчився по спеціальності «Системи управління літальними апаратами». Закінчив інститут з червоним дипломом, отримав спеціальність інженера-електромеханіка. У 2005 році закінчив з відзнакою Національну академію державного управління при Президентові України, факультет вищих керівних кадрів. Магістр державного управління.

Плюси: рішучий. Тричі обирали депутатом Верховної Ради. Створив власну партію «Рідний дім».

25 жовтня Владислава Анатолійовича вдруге обрали міським головою Чернігова. За нього проголосували 77,49 відсотка виборців (62937 чоловік). Дмитро Гордон, відомий журналіст, вважає, що Атрошенко міг би працювати на посаді прем’єр-міністра.

Мінуси: головою ОДА був ніяким.



6 місяців, 16 днів

9. Володимир Івашко, 55 років.

Працював головою ОДА 6 місяців, 16 днів.

У березні 2014 року став головою ОДА, у вересні 2014 року звільнили.

Освіта: у 1988 році закінчив Українську сільськогосподарську академію. Економіст-організатор. У 2003 році — Українську академію державного управління при Президентові України, магістр державного управління.

Плюси: «підкований». Розбирався у фінансах, управлінні, довгий час перед тим працював на високих посадах у податковій.

Мінуси: впоратися з ситуацію не зміг. Виникли борги по зарплаті бюджетникам, не було прозорості в прийнятті рішень. На грошові посади ставили прилуцьких, а хіба за це стояв Майдан? Та й самого Івашка на посаду губернатора привів нардеп Валерій Дубіль.

Зараз Івашко публічною діяльністю не займається. На місцевих виборах нікуди не балотувався.



6 місяців, 14 днів


11. Олександр Мисник, 48 років.

На посаді голови ОДА був 6 місяців, 14 днів.

З листопада 2018 року до червня 2019 року.

Освіта: у 1998 році Закінчив Національний аграрний університет за спеціальністю економіст-бухгалтер.

Плюси: гарно посміхається.

Мінуси: Посаду отримав завдяки Валерію Давиденку (нардеп, покінчив життя самогубством у травні 2020 року — застрелився зі свого нагородного пістолету «Глок»). Запам’ятався скандал: нібито під новий рік Мисник захотів продпакет — дорогу ковбасу, оливки, горілку. Підтвердження звинуваченню не знайшлося, але «післясмак» залишився. Команди не створив.

25 жовтня Олександра Мисника, в. о. голови Чернігівської територіальної організації політичної партії «Європейська Солідарність», обрали депутатом облради від цієї партії.



13. Анна Коваленко, 29 років.

За освітою театрознавець. Закінчила київський університет театру, кіно і телебачення.

Плюси: очікує дитину. Чоловік — Руслан Хомчак, генерал-полковник Збройних сил України, Начальник Генерального штабу (21 травня 2019 року — 27 березня 2020 року), Головнокомандувач Збройних сил України (з 27 березня 2020 року).

Мінуси: ще не зрозуміло.

Анна Коваленко — голова Чернігівської ОДА з 13 жовтня 2020 року. До — ?

Ольга Макуха, тижневик «Вісник Ч» №48 (1802), 26 листопада 2020 року

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: губернатори, Чернігівська ОДА, голова ОДА, «Вісник Ч», Ольга Макуха

Добавить в: