Великий герб – велика маніпуляція: чернігівська історик про переможця конкурсу на найкращий ескіз
Среда, 2 Декабря 2020 15:04 | Просмотров: 2986
Державне агентство України з питань мистецтв підбило підсумки конкурсу на найкращий ескіз Великого державного герба України. Найкращою визнали роботу Олексія Кохана, який також є співавтором Малого герба. Після чого його малюнок став об’єктом глузувань і спровокував численні пародії – з кравчучкою, бджолами, шаурмою та іншими натяками на різні періоди новітньої історії України. Але що конкретно з ним не так?
Конкурс проводили за рішенням уряду після доручення Верховної Ради. Співорганізаторами виступили міністр культури та міністр юстиції. Найкращий ескіз обирало журі, до якого входили фахівці з геральдики, історії, юриспруденції та мистецтвознавства.
– Ескіз-переможець містить обов'язкові елементи для великого Державного Герба, зокрема: герб Війська Запорозького, воїна-козака, лицаря з мушкетом та знак Княжої держави Володимира Великого, тобто малий Державний герб, – пояснив міністр культури Олександр Ткаченко презентуючи роботу.
Конституція пише
Організатори конкурсу кивають на те, що у Конституції України йдеться про Великий герб, тоді як звичний нам Тризуб – це Малий герб. І не реалізувати це – порушення головного документу країни.
Противники ідеї нагадують, що згадка про Великий герб у документі 1996 року стала вимушеною поступкою комуністам, які не бажали бачити «націоналістичний» Тризуб символом держави і вимагали більш звичного для них «совкового» пишного варіанту, за яким би можна було приховати той самий Тризуб. Однак, швидко втілити у життя тоді ідею не вдалося, а тепер, коли і комуністів вже вигнали із суспільно-політичного середовища, і Малий герб став звичним символом – говорити про повернення до ініціатив 1996 року – як мінімум недоцільно.
Тим більше, що аби ухвалити Великий герб Верховній раді потрібно 300 голосів. Рівно стільки, скільки треба аби викреслити з Конституції згадку про нього.
Приклад Європи
За 29 років Незалежності України було три невдалі спроби затвердити Великий герб. Жоден з проєктів депутати не підтримали. Може статися так, що й цього разу нічого не вийде. Тим більше, що аргументів проти чимало.
Історики зазначають: великий герб використовують ті європейські держави, які мають або мали монархічне минуле. Натомість Австрія, Румунія, Італія, Німеччина, Греція, Фінляндія і ще низка держав відмовилися від цього символу, коли стати республіками. А прикладів, коли великі герби запроваджували європейські держави із республіканським ладом лише два – Латвія (це було у далекому 1918 році) та Естонія (тут мінімальні відмінності між обома гербами).
– У більшості країн від великого герба виникає малий. Тобто історична послідовність така. І малий герб, це фактично частина герба монарха. У нас же є історичний малий герб і з нього намагаються зробити великий. Але оскільки немає історичного підґрунтя та традиції, то будь-який ескіз викликає дуже багато заперечень. І я не думаю, що в найближчому майбутньому вдалося б обрати той варіант який би задовольнив усіх, – каже історик Олена Черненко.
А фахівці ще й додають: в Україні майже досконалий з точки зору дизайну герб, якому не потрібно додаткових «рюшів».
Що не так
Ми попросили Олену Черненко зупинитися на основних елементах проєкту.
- Козак
- Архістратиг Михаїл
До того ж саме оформлення постаті архістратига Михаїла немає точного історичного прототипу. А відтворювати постать, яка немає під собою жодного історичного підґрунтя – неправильно. Зображення архістратига на печатках міста Києва виглядає інакше. Іконописний образ, також виглядає інакше. Отже це фантазія художника на тему «як би могло бути».
- Колоски і стрічка
В геральдиці те, як обернуто ту чи іншу фігуру, має відповідний символізм. Якщо рослини тягнуться догори – це процвітання, якщо донизу – занепад. Колоски схилені донизу, а тому їх треба або розвернути, або обрати інший символ.
Лев та архістратиг стоять на стрічці з девізом, але девізу я там не побачила. У схваленому раніше, але не затвердженому ескізі великого герба України був девіз «Воля. Злагода. Добробут». А я кий зараз?
Джерело: 0462.ua
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.