Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » До кінця року і рентабельні підприємства Чернігівщини можуть збанкрутувати

До кінця року і рентабельні підприємства Чернігівщини можуть збанкрутувати

Костянтин Іванов

Попри гучні заяви політиків та представників уряду щодо підтримки національного виробника і залучення іноземних інвестицій в економіку, продовжують «валитися» вітчизняні підприємства, які ще вчора були рентабельними. Сьогодні ж вони змушені скорочувати власні виробничі потужності та виганяти на вулицю своїх працівників. Водночас влада визнає існування корупційних схем, але чомусь надає «тепличні» умови певним галузям народного господарства, звільняючи їх від сплати деяких видів податків. Підприємства, які нещодавно були одними з найбільших наповнювачів державної казни, поставлені на межу зникнення. В цьому їхнє керівництво звинувачує владу.
Про це та багато іншого підприємці-експортери говорили у четвер, 30 липня, на зборах  Чернігівської регіональної торгово-промислової палати.

Влада знищує національного експортера

Експортери є основним джерелом надходження валютної виручки в бюджет держави, а їхнє виробництво та якість випущеної продукції відповідає всім світовим стандартам. Здавалося б, держава має робити все можливе для того, щоб продукція вітчизняного виробника потрапляла на світовий ринок, - і державі користь, і людям копійчина. Проте влада діє наперекір всім законам логіки та здорового глузду, – вона власними руками «закопує в землю» рентабельного вітчизняного виробника. Виявляється, що основна проблема полягає у відшкодуванні державою підприємствам податку на додану вартість. Якщо хтось думає, що це – невелика сума, то глибоко помиляються. З 1992 року в Україні діє ставка ПДВ на рівні 20%, тобто - однієї п’ятої частини прибутку. Для держави цей податок є найбільшим джерелом наповнення бюджету.
Не будемо зараз вдаватися в тонкощі економічної науки, а назвемо лише одну цифру – 70 мільйонів гривень (!). Саме стільки заборгував уряд підприємствам Чернігівщини – і це лише частина перевірених коштів. Найпростіше в цьому випадку можна було б зіслатися на економічну кризу, проте підприємці переконані, що проблема з відшкодуванням ПДВ накопичувалась роками, а з поглибленням кризи вона проявилася в своєму найгіршому вигляді.

Мухи – окремо, котлети – окремо

Саме з метою привернути увагу громадськості та влади на проблеми з відшкодуванням виробникам гарантованого законодавством податку Чернігівська торгово-промислова палата зібрала 30 липня керівників найбільших експортерів Чернігівщини, представників влади та журналістів.
Чиновники, як їм і належить, поспішили відмежуватися від проблеми в стилі Понтія Пілата, мовляв, «ми вмиваємо руки». Так, заступник начальника управління економіки Чернігівської облдержадміністрації Юрій Сухомлин заявив, що питання відшкодування ПДВ на суму більш ніж 100 тисяч гривень перебуває поза межами компетенції обласної влади. «Ці питання вирішуються в Києві, в Міністерстві фінансів», - сказав чиновник. Що ж, може, воно й так, але якраз підприємствам області – найбільшим експортерам – доводиться не дуже солодко.
Між тим, Юрій Сухомлин назвав підприємства області, яким  держава заборгувала найбільші суми. Серед них на першому місці стоїть ВАТ «Корюківська фабрика технічних паперів» - 24, 2 мільйони гривень перевірених коштів, 15 мільйонів з яких –  прострочені за термінами відшкодування.
ВАТ «Чернігівське хімволокно» і досі чекає 11,1 мільйона гривень, ТОВ «Форсаж», яке експортує зерно на світовий ринок, чекає свої 4 мільйони, ВАТ «Ніжинський жиркомбінат» - 2, 8 мільйона гривень. Більш ніж півмільйона гривень держава винна чернігівському ВАТ «Будмаш», ніжинському ТОВ ПВКФ «Сяйво». Перед рештою заборгованість дещо менша, але в часи економічної кризи навіть цей «мізер» може зіграти вирішальну роль в подальшому існуванні самих підприємств.
Попри гучні заяви урядовців стосовно залучення в Україну іноземного капіталу, страждають навіть іноземні інвестори. А банки в свою чергу відмовляються надавати кредити українським експортерам, знаючи як «надійно» Кабмін відшкодовує гарантоване законом ПДВ.  Таких підприємств на Чернігівщині десятки, а в Україні – тисячі.
Між тим, за словами експортерів, податківці на всю країну заявляють про те, що кожна п’ята гривня, заявлена на відшкодування ПДВ, є незаконною.
«Це неправильно, коли чиновники діють за аналогією і рівняють всіх під одну гребінку, - прокоментував ситуацію, що склалася, керівник Чернігівської регіональної торгово-промислової палати Костянтин Іванов. – Мухи повинні бути окремо, а котлети – окремо», - додав він.

Чи почують сильні світу цього?


За словами  Костянтина Іванова, є ініціатива Президента та законодавча ініціатива з боку Секретаріату Президента щодо скорочення термінів перевірок щодо відшкодування ПДВ, а також звернення до відповідних органів щодо притягнення до відповідальності чиновників, які затримують виплату відшкодування податку, проте сам він в благі наміри керманича держави вірить не дуже і по-простому сприймає їх як передвиборчий піар. «Осінь – це початок виборчої кампанії, тому підприємцям швидше за все треба розраховувати на свої сили, об’єднуватися та вигравати суди», - прокоментував відповідні «пориви» сильних світу цього Костянтин Іванов.
Найгірше з усього цього те, що страждають економічно активні підприємства регіону, які формують бюджет, а дрібні приватні підприємства та великі сільськогосподарські агрохолдинги навпаки, сплачуючи в бюджет мізерні суми, мають на додачу ще й ряд привілеїв. Так, генеральний директор ніжинського ТОВ ПВКФ «Сяйво» Микола Шкурко, підприємство якого постачає на ринки Європи олію, звинуватив уряд у створенні «тепличних умов» для агрохолдингів, які, за його словами, «визискують селян», маючи колосальні надприбутки.

Останнє китайське попередження


Тому підприємства експортери, не вірячи і не чекаючи підтримки Уряду, ухвалили Резолюцію, в якій звернулися до Президента та Кабміну  з низкою вимог:
1.    Негайного виконання Закону України «Про податок на додану вартість».
2.    Відшкодування перевіреного та простроченого ПДВ експортерам Чернігівщини у повному обсязі не пізніше 15 вересня 2009 року.
3.    Виявити тих посадових осіб, які порушують діюче законодавство та не відшкодовують ПДВ.
Схоже на те, що зібратися експортерів змусила безвихідь, адже доти вони неодноразово зверталися до різних інстанцій та отримували лише відписки чиновників, а борги на підприємствах невпинно зростали. У випадку подальшого нерозуміння з боку влади експортери готові вивести на вулицю своїх людей, які з благовоління влади можуть залишитися без роботи та вдатися до масових акцій громадянської непокори.
Ось така історія, панове. Вона, поза сумнівом, вже восени матиме логічне продовження. Яким воно буде –  залежить від бажання влади піти назустріч національному експортерові.

Юрій Сухомлин

Віталій Назаренко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Віталій Назаренко, Юрій Сухомлин, Костянтин Іванов

Добавить в: