Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Агрохолдинг відмовляється платити пайовикам і посилає їх до суду

Агрохолдинг відмовляється платити пайовикам і посилає їх до суду

Латифундистам закони не писані!



На Чернігівщині корпорація «Кернел», яка має один із найбільших земельних банків в Україні і є найкрупнішим постачальником соняшникової олії у світі, розпочала політику закріплення за собою наявного земельного банку. Так, всім пайовикам пропонують підписати додаткові угоди (декому аж до 2036 року) з гарантіями збільшення відсоткової ставки орендної плати. Тим, хто відмовляється продовжувати договори оренди, просто відмовляють у виплатах. Деяким пайовикам кластер «Кернела» СТОВ «Дружба-Нова» заборгувала за кілька років, а це – десятки тисяч гривень. На справедливі претензії з боку селян у корпорації відповідають – «Ідіть у суд!».

Востаннє заплатили у 2016-му

В Івангороді, що на Ічнянщині, корпорація «Кернел» відмовляється виплачувати орендодавцям плату за оренду землі. Причин не пояснюють, а на справедливі претензії людей посилають їх до суду.



Screenshot 52Для колишнього офіцера-розвідника Анатолія Бабушкіна конфлікт інтересів із СТОВ «Дружба-Нова» – кластером корпорації «Кернел» – віднедавна став справою честі. Почалося все з того, «Дружба-Нова» перестала виплачувати гроші за оренду паїв.

«Пай належить доньці моєї дружини – сіножаті та рілля. Довгий час я не звертав уваги на розмови рідних про несплату паїв, а потім вирішив розібратися, – розповідає Анатолій Семенович. –Зателефонував у Борзну до їх представництва – там сказали, що не вирішують таких питань і дали телефон заступника СТОВ «Дружба-Нова» Олега Власенка. «Я з’ясую у свого шефа», – відповів той».

Наступного дня чоловік зателефонував з питанням, чи з’ясував заступник директора, коли віддадуть гроші за оренду.

«Так! – відповів Олег Власенко. – Звертайтесь до суду».

Почувши таку грубу відповідь, полковник вирішив будь-що домогтися правди та поставити на місце нахабних латифундистів. Він одразу ж взявся за пошук юристів та почав вникати в суть земельного законодавства.

«Як виявилося, востаннє нам заплатили за 2016 рік. Виходить, що три останні роки «Дружба-Нова» безкоштовно обробляла майже 6 гектарів землі, – каже Анатолій Бабушкін. – Точну суму я ще не рахував, але це приблизно по 10 тисяч гривень за кожен рік».

«Требуєм, требуєм у «Дружби-Нової», а вони кажуть нам: «У суд подавайте»

В цій проблемі Анатолій Семенович виявився не самотнім. Тільки в Івангороді він нарахував вже 14 чоловік з місцевих мешканців, які мають аналогічну ситуацію з невиплатою. 11 чоловік – це ті, які вирішили перейти у ТОВ «Івангородське», і троє людей, які вирішили віддати свої паї ТОВ «Берегиня». Це – два місцеві підприємства, власниками яких є земляки івангородців.

Screenshot 54Пенсіонерка Людмила Падалка – одна із тих людей, яким заборгувало ТОВ «Дружба-Нова».

«За цей рік і за минулий ще не розрахувались, – розповідає жінка, тримаючи на руках онука. – Сказали, що змінився керівник, тому і відмовляються платити. Пропонували підписати додаткову угоду до 2036 року. Я відмовилась! Виявляється, що з тими, хто не підписує, затримують розрахунок».

Людмила Олександрівна розповідає, що її покійний чоловік ще за життя здавав свій пай ТОВ «Івангородське». Умови по виплатах такі ж, а от ставлення до орендодавців – краще. Жінка і собі вирішила перейти.



«У мене третя група інвалідності, двічі на рік я лягаю в лікарню – у «Івангородському» дають постійно допомогу. Дитина наша хворіла, то дуже нам помогли. Треба трактор – дають, пісок – привезуть, ні в чому не відмовляють, а головне – що це свої люди. У «Дружбі-Новій» мені запропонували 30 тисяч гривень, щоб я тільки віддала свій пай, то я відмовилась від їхніх грошей. Піду до тих людей, які мені помагають, а ці – нехай заплатять те, що винні, – продовжує Людмила Падалка. – В Івангороді чимало таких людей, які сумніваються і не хочуть з «Дружбою-Новою» укладати договори, але немає тих, хто б узявся їм помогти».

Практично ідентична ситуація із земельним паєм Сергія Булиги. Чоловік влаштувався на роботу у ТОВ «Берегиня», а там умова: йдеш працювати – здавай і пай.

«Договір його закінчився і він перейшов, – каже матір Надія Булига. – За прошлий год заплатили, а сей рік нічого немає. Требуєм, требуєм у «Дружби-Нової», а вони кажуть нам: «У суд подавайте». В селі багато недовольних».

Screenshot 53У Анатолія Мартиненка – та ж історія! Чоловік влаштувався на роботу в «Берегиню» – туди ж і вирішив здати землю після закінчення договору оренди зі СТОВ «Дружба-Нова».

«За всі роки нам платили, – каже його дружина Вікторія (на фото зліва). – А після рішення не продовжувати оренди нам перестали виплачувати. За 2018 рік ми не отримали ні копійки. Звертались до «Дружби-Нової», але вони просять передумати, почекати. Наш договір закінчився у березні 2019 року – хай виплатять те, що винні, – обурюється Вікторія Мартиненко. – Нам вигідніше працювати з місцевими, бо виписують в рахунок паю сіно, силос, зерно, і керівництво завжди на місці».

Жінка також додає, що свій пай чоловік здавав під 5 відсотків. Договір він підписував у 2011 році терміном на 7 років, а зареєстрували його у 2012 році.



Пенсіонерку Лідію Кривонос СТОВ «Дружба-Нова» найняла підписувати додаткові угоди. Жінка сидить у сільській раді та чекає орендодавців.

«Мене на місяць прийняли на роботу, – пояснює вона. – Зараз «Дружба-Нова» добавляє 12 відсотків, якщо підписуєш додаткову угоду. По ситуації з невиплатою я в курсі, але це не в моїй компетенції. Саму ситуацію знаю, але причини мені невідомі. Там чоловік 12-14, наскільки я знаю».

За словами Лідії Кривонос, минулого року корпорація давала пайовикам «мотиваційні» – по 4 тисячі гривень за гектар.

«Зараз у людей закінчуються договори і «Дружба-Нова» дає 16 тисяч гривень «мотиваційних», а також всі доплати віддають з 2015 по 2018 роки – загалом близько 30 тисяч гривень», – пояснила вона.

Виходить так, що ті люди, які не підписують з «Дружбою-Новою» додаткових угод, не отримують не те що доплат, а й гарантованих виплат.

Схеми і кабала

Більше того, кластер «Кернела», аби закріпити на десятиліття за собою землю селян, вигадав схему: так звані додаткові угоди – начебто для приведення договорів у відповідність до існуючого законодавства. Втім, за останні 7 років земельне законодавство суттєво не змінилося. Робиться це для пролонгації термінів оренди. Якщо до цього було 7 років, то після підписання додаткової угоди – 10-20 років. До того ж, в угодах є доволі цікаві пункти. Вони практично відповідають Типовому договору, затвердженому Кабміном, та все ж латифундисти дещо посилили власні права. До прикладу, такий пункт: «Орендар звільняється від відповідальності у разі, коли порушення термінів сплати орендної сплати настало внаслідок бездіяльності орендодавця». Тобто внаслідок нез’явлення орендодавця на підприємство орендаря або умисного ухиляння орендодавця від її отримання.

«Тобто якщо селянин не поїде у Варву до них в офіс за отриманням орендної плати, то в такому разі невиплата оренди не вважатиметься простроченою», – пояснює Анатолій Бабушкін.

Чи можна собі уявити, щоб власник майна відмовлявся від грошей за оренду? Як бути старенькій немічній бабусі, яка далі свого двору кілька років як не виходить, а не те, щоб їхати у Варву по гроші?

Пунктом 9.3 додаткової угоди СТОВ «Дружба-Нова» закріпила за собою переважне право оренди та переважне право отримання земельної ділянки у власність при рівних умовах.

Більше того, цим таки ж пунктом передбачено можливість орендаря вимагати зменшення розміру орендної плати, «якщо в силу обставин, за які Орендар не відповідає, умови користування земельною ділянкою, передбачені цим договором, чи якісний стан земельної ділянки, погіршилися».

Що саме мається на увазі під словосполученням «сила обставин» – краще спитати у юристів «Дружби-Нової», але хіба не орендар використовує земельну ділянку і хіба не він несе відповідальність за її якісний стан? Отже, можна припустити: якщо роками сіяти соняшник, виснажуючи землю, то постраждає в результаті власник землі, який і здав ділянку тому, хто її виснажив.

«Те, що робить сьогодні «Кернел», має на меті використати наявний земельний банк у випадку продажу землі, щоб скупити його за безцінь – тому в договорах і передбачено право першочергового викупу, – припускає Анатолій Бабушкін. – Варіантів може бути безліч, але найвірніший – зниження нормативно-грошової оцінки. Додаткові угоди на 10-20 років – це фактично кабала. Після їх підписання люди агрохолдингу стануть не цікавими. Традиційно посилатимуть всіх до суду».

Ще одна схема, прописана у договорі, стосується настання моменту його дійсності. Орендар користується землею, але договір вважається дійсним з моменту реєстрації. Людям зазвичай платять за оренду, а от що отримує держава і місцеві бюджети від такого господарювання?

Розорати і не відповідати

У травні цього року на Ніжинщині трапилась чергова неприємна історія за участі СТОВ «Дружба-Нова». Цього разу латифундисти зазіхнули на заповідні землі на території регіонального ландшафтного парку «Ніжинський». Ідеться про розпайовані пасовища, на яких росла низка червонокнижних рослин.

За словами його директора Сергія Мельниковича, як тільки він побачив, що агрохолдинг проводить підготовчі роботи, то попередив його керівництво про неприпустимість порушення та розпочав переговори з представниками компанії. Конфліктну ситуацію ніби вдалось вирішити безліччю листів та роз'яснень – зверненнями до Департаменту екології, Держгеокадастру, екологічної інспекції, районної державної адміністрації, Вертіївської ОТГ. Але…

««Дружба-Нова» підло приспала увагу, пообіцявши припинити роботи, і в результаті все ж переорала ділянку. Немає слів! – обурюється директор заповідника. – Зазначені земельні ділянки розпайовані на землях Вертіївської сільради. Цільове призначення – сіножаті. Як мені відповіли на запит у Головному управлінні Держгеокадастру в Чернігівській області, «проектів землеустрою про зміну призначення не розроблялося, а цільове призначення їх не змінювалося». Я розцінюю це як початок серйозної війни».

Подібна ситуація і з розорюванням курганів та недотриманням охоронних меж. Так, автором цих рядків було особисто зафіксовано порушення поблизу села Хороше Озеро на Борзнянщині – там розорали цілий курганний некрополь, позначений на стародавніх картах. У департаменті культури, національностей та релігій Чернігівської ОДА повідомили, що запланували виїзд на місце, але досі не відповіли про наявні чи відсутні порушення. Схоже на те, що наглядовий орган держави просто боїться «Кернела».

Конфлікт між селянами та аграрним монстром у селі Івангород, схоже, тільки набирає обертів.

Обурений свавіллям латифундистів полковник у відставці Анатолій Бабушкін пробує згуртувати довкола всіх невдоволених політикою «Дружби-Нової». Про ситуацію з невиплатами вже поставлено до відома Чернігівську облдержадміністрацію та прокуратуру. Деякі селяни шукають підстави для розірвання вже підписаних договорів. Благо, вибирати в Івангороді є з кого: окрім «Дружби-Нової» на землях івангородців працюють ще три агрокомпанії – ТОВ «Агріком» (прилуцький кластер ІМК) та два місцеві підприємства – ТОВ «Берегиня» і ТОВ «Івангородське». Останні, за словами людей, є найбільш соціально відповідальними підприємствами.

Віталій Назаренко, «Чернігвщина» №23 (736) від 6 червня 2019

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: конфлікт, земля, паї, оренда, селяни, суд, Віталій Назаренко, «Чернігвщина»

Добавить в: