Чернігівські студенти вивчають можливості сонячної енергії
Альтернативні джерела енергії, повільно, але впевнено входять в наше життя. Тут і там по місту можна помітити сонячні панелі на дахах житлових будинків, завдяки, яким чернігівці не тільки стають незалежні від постачальників-монополістів, а й долучаються до всесвітнього тренду еко-технологій, тобто чистих, - таких, що не забруднюють навколишнє середовище. "Чисті технології" - це сьогодні третій сектор по величині, в який вкладаються гроші. Вони займають почесне місце, слідуючи відразу за гігантами венчурних інвестицій - IT і біомедицини. Багато країн цей тренд підтримують і на державному рівні надають усіляку допомогу в розвитку еко-технологій.
На фото сонячне дерево для підзарядки гаджетів, яке подаровув Чернігівському технологічному університету його випускни, нині нардеп - Олександр Кодола
Не відстають від світових тенденцій науковці та студенти ЧНТУ. Не так давно у дворі університету з'явилося дерево з сонячними панелями, від якого можна заряджати гаджети. Як виявилося, крім дерева в стінах навчального закладу існує ціла лабораторія з вивчення альтернативних джерел енергії, а конкретніше - сонячного випромінювання, шляхом використання сонячних панелей.
Розповісти про це докладніше погодився завідувач кафедри біомедичних радіоелектронних апаратів та систем Велігорський Олександр Анатолійович. Кафедра створена в 2012-му році, на ній навчається близько 60 студентів, чотири з них – аспіранти.
- Сонячні панелі призначені для того, щоб перетворювати випромінювання, неважливо яке – від сонця чи лампочки на електричну енергію.
На фото полікристалічна сонячна панель площею 1.5 м.кв., потужністю 280 ватт. Це вже давно відомий тип моделі, ефективність якої не дуже висока.
- Зараз ми знаходимося в приміщенні наукової лабораторії, де займаються дослідженнями викладачі, наукові співробітники та студенти старших курсів – магістранти та аспіранти.
- Приміщення устатковане комп’ютером, на якому можна проводити моделювання, сучасним вимірювальним обладнанням - осцилографами (відображає форму та параметри електричних сигналів - рівні напруги та частоти), електронним навантаженням, (призначенедля того, щоб змінювати навантаження для пристроїв, емулювати ситуації з коротким замиканням без шкоди для обладнання, змінювати опір навантаження і таким чином тестувати розроблювані пристрої в реальних умовах), генераторами сигналів, мультиметрами, тощо. Є місце для пайки, де ми збираємо наші розробки.
На фото устаткування лабораторії
- В нас на даху розміщено 7 сонячних панелей, через вікно дроти з’єднання заводяться до лабораторії і підключаються до розробленого нами інвертора, який перетворює постійний струм з виходу сонячних панелей на змінний струм напругою 220 В, потрібний в побуті.
Дах будівлі ЧНТУ де встановлено сонячні панелі
- Особливість сонячної енергії в тому, що вона – постійного струму. Наприклад, в мобільному телефоні встановлено акумулятор постійного струму, відповідно в розетках на 220 вольт – змінний струм. Як правило, сонячні панелі використовуються для живлення потужних джерел використання енергії – будинків, тощо, а для цього необхідно постійний струм перетворювати на змінний, для цього й використовується інвертор.
На фото Олександр Анатолійович демонструє плату, що була сконструйована в лабораторії ЧНТУ, яка й виконує роль інвертора потужністю 2 кіловати.
- 1.5 роки назад ми почали закуповувати сонячні панелі, десь рік тому їх було встановлено на даху і проведені перші досліди. Хочу наголосити на тому, що ми займаємося розробками і дослідженнями саме перетворювачів, сонячні ж панелі купуємо готові – їх виготовлення це більше задача для хіміків та матеріалознавців. Тобто ми вивчаємо яким чином та з найменшими втратами з сонячної енергії можна отримати енергію, яку можна споживати для побутових потреб.
- А яким чином це в майбутньому допоможе користувачам сонячних панелей?
- В чому особливість стандартних систем на сонячних панелях? Вони працюють в діапазоні певних напруг, і існує залежність від погоди, при хмарній – інвертор, досягнувши мінімального значення напруги на вході - відключається і електричний струм припиняє вироблятися. У кожного інвектора існує свій діапазон напруги і ось наш інвертор, який ви бачите на стенді кращий за ті, які ви можете купити в масовому продажі, тому що він може працювати навіть тоді, коли погода дуже хмарна, так як в нього – розширений діапазон напруги. Звичайно, що ефективність в цьому випадку сонячних панелей буде суттєво нижчою, але вони все одно будуть генерувати сонячну енергію.
- Ви патентуєте свої розробки і скільки це коштує?
- Звичайно. Якщо реєструвати тільки в України – то вартість біля 100 гривень, а також щороку потрібно платити за продовження терміну дії.
- У наших декількох співробітників зареєстровані патенти й в Європі, але це коштує дорожче і значно довший час займає по оформленню.
- Комусь з ваших викладачів або аспірантів вдалося зі своєю розробкою згодом вийти на комерційний рівень, щоб її взяли у виробництво та продавали людям?
- Один з наших студентів Роман Косенко, який вчиться по подвійній аспірантурі – тобто в Україні та в Естонії (ми співпрацюємо з Талліннським технічним університетом) розробив пристрій, завдяки якому розпочав роботу в спін-офф компанії. Терміном спін-офф називаються компанії, які вийшли з науки, тобто було спочатку певне дослідження, яке згодом комерціалізувалось і відповідно почало приносити прибуток. Ця компанія також, як і ми займається розробкою інверторів нового типу, вже зроблено перші зразки, які скоро потраплять на ринок.
- Нажаль, в Україні, бізнес пов'язаний з альтернативними видами енергії поки що складно зробити, до того ж сама сонячна енергетика – досить нішева складова. Лідируючі позиції в цій сфері займають Китай та Німеччина.
- Яка вартість однієї сонячної панелі, та скільки їх в середньому потрібно для забезпечення енергією всього будинку?
- Стандартна панель коштує в середньому 150 доларів. Якщо вам для будинку потрібно тільки живлення і ви не плануєте продавати цю енергію – то 4 кіловати вам цілком досить, а це 16 сонячних панелей (одна панель це 200-250 Ват). Строк використання панелей – 20-25 років за цей час вони втрачають свою потужність десь на 20% і після спливання цього терміну продовжують втрачати ефективність. Сюди потрібно додати ще вартість акумуляторів, які накопичують енергію та інвертора. Вартість інвертора залежить від його потужності. Якщо берете великий на 30 кіловат з метою продажу енергії по зеленому тарифу, то він буде коштувати десь 3 тисячі доларів, а якщо для своїх побутових потреб - то вистачить інвертора на 10 кіловат і це по ціні буде десь 1500 доларів.
- Чи є сенс власникам житлових будинків переходити на сонячну енергію?
- На даний час атомна енергія – все одно набагато дешевша за сонячну, але вона більш брудна в екологічному плані. Сенс є для тих, хто не має змоги збільшити потужність, наприклад, у вас в приватному будинку підключено 220 вольт, 16 ампер, а ви захотіли збудувати лісопилку, яка буде, умовно кажучи, споживати додатково 50 ампер. Вам виставляють рахунок, в якому перелічено вартість заміни всіх проводів, підключення підстанції для збільшення потужності і т.д. І може вийти так, що вам вигідніше буде придбати ці панелі для роботи лісопилки, а будинок залишиться на живленні від центральної системи енергопостачання. Також варіант з панелями підходить тим, у кого зовсім немає ніякої змоги підключитися до центрального постачання.
- До речі використовують панелі не тільки приватні особи, в Києві є завод з вироблення електричних лічильників, який повністю перейшов на використання сонячної енергії, встановивши в себе на даху великий масив сонячних панелей.
- Як давно працює ваша лабораторія?
- В 2015-му році наша кафедра отримала перший свій грант від Міністерства освіти і науки України.
- На скільки дається грант і на яку суму?
- В середньому гранти розраховано на 2 роки, наш грант пов'язаний з вивченням сонячною енергії був на 300 тисяч на рік, але майже 50% забирають податки, тобто сума скорочується на половину. Вона йде на забезпечення оплати робочого часу науковцям та аспірантам, витратні матеріали і т.д. На даний час наша кафедра здобула право проводити дослідження в рамках семи грантів, частину з яких ми вже закінчили, а частина проводиться і зараз.
- Подаватися почали з 2014-го, самий перший грант був отриманий в 2015 році і присвячений розробці рюкзака з використанням сонячних панелей, а його тема звучала як «Портативні високоефективні фотоелектричні джерела живлення для військових застосувань». До задач, які ми вирішували в рамках цього гранту в тому числі входило розробка експериментального зразка, як і у випадку з проектом по сонячним панелям на даху. Для цього ми проводили моделювання та розрахунки, які б показали, що саме ось таке рішення найбільше вдале, аналізували топології (аналоги) та наукові публікації, які були присвячені подібним розробкам і таке інше. Збірка прототипу – можна сказати вже кінцевий етап, який підтверджує отримані нові наукові та практичні результати.
- Всередині цього рюкзака, окрім того, що він обладнаний сонячними панелями є акумулятор та перетворювач напруги. 12 тонкоплівкових панелей ми купували в Китаї, вони коштують біля 2 тисяч гривень, підключені між собою в масиві. Призначений рюкзак - для зарядження портативних пристроїв.
- Чи не простіше купити Power Bank за 300 гривень?
- Power Bank повинен заряджатися від розетки, а сенс такого рюкзака, що для нього не потрібно традиційне джерело живлення. Цей рюкзак і є в певному сенсі Power Bank. Ми розробляли його для військових, основна ідея – розробити портативне джерело живлення, яке кріпиться на рюкзаку і є легким. Оснащення цього рюкзака в одиничному екземплярі коштує 4000 гривен, але якщо випускати серійно було б дешевше.
- Ми дивилися подібні розробки в інших країн, китайські досить слабкі і ненадійні за своїми параметрами. А ось ті що розробили США для своїх військових – зараз є взірцем для виробів цього напрямку. Виготовленню такого рюкзака в штатах передувало те, що їх Міноборони порахувало, що дуже багато витрат йде на забезпечення живлення: батарейок, тих же павер-банків, а якщо солдати знаходяться в полях чи пустелі, то чималі кошти йдуть щоб ці пристрої живлення їм доставити, тож було поставлено задачу зробити альтернативу.
- Миттєва потужність яку видають ці гнучкі панелі на рюкзаку – 20 ватт. Сучасний мобільний телефон споживає від 5 Вольт до 10 Ват. Тобто від цього рюкзака у сонячну погоду можна заряджати одночасно 2 телефони (для цього є usb-виходи) напряму від сонячних панелей. Якщо ми нічого не підключаємо до рюкзака – то заряджаються акумулятори, які всередині нього. Момент переключення визначається автоматично, телефон та акумулятор можуть заряджатися одночасно, або тільки телефон, або тільки акумулятор. У всіх цих процесів є посередник – перетворювач наруги, який ми розробляли, і про який я казав вище.
- Миттєва потужність, якщо пояснювати цей термін доступною для пересічних читачів мовою – це потужність на яку розраховано прилад, і яку він може видавати або споживати. Наприклад, якщо ви до цих панелей на 20 ватт підключите холодильник, то він навіть не включиться, не те що буде працювати, а пристроям від 20 ватт і менше – енергії буде вистачати.
- Чи взяла наша армія до уваги цю розробку?
- На жаль ні. Хочуть такі, як в американців, або навіть кращі.
- Тоді чому б не куплять в американців?
- Ця країна так просто не продає свої розробки, тим більше ті, які створені для армії. Для прикладу, якщо, я як приватна особа захочу в США купити безпровідний модуль – то мені не продадуть, тому що його можна використати для підривів. Україна зараз з точки зору Сполучених Штатів вважається країною, в якій проходять військові дії і відповідно не можна їй продавати певні типи обладнання. Китайці продають схожі, але параметри набагато гірші і вони не змогли зробити аналог американських рюкзаків.
- Цей рюкзак побував на 5-ти виставках – комерційних та наукових, але поки що ні військові ні бізнес не захотіли поставити його на масове виробництво. Та ми не сумуємо з цього приводу, адже головна мета наших досліджень – перш за все наукова, а не комерційна, тобто вже наші студенти, в майбутньому, завдяки знанням та вмінню проводити такі дослідження зможуть принести користь в державних та комерційних установах, - закінчує розмову Олександр Велігорський.
Gorod.cn.ua
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: ЧНТУ, Велігорський, сонячні панелі, сонячна енергія