Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Пантелеймон Куліш – 200 років. Як вшановували видатного письменника? (відео)

Пантелеймон Куліш – 200 років. Як вшановували видатного письменника? (відео)

Світлини, малюнки, листи з друкованих джерел, статті, метричні записи, близько 50 фотодокументальних матеріалів представлено на виставці в Державному архіві Чернігівської області. Усі вони зібрані до 200-річчя з дня народження письменника, фольклориста та мовознавця Пантелеймона Куліша.



Заступник директора архіву Наталія Лобанова показує збережений автограф Куліша.

Наталія Лобанова, заступник директора Державного архіву Чернігівської області:
«Це цікавий запис, де він пише Тарновському молодшому про те, що ви хочете бачити тут записи деяких осіб, які ви, як людина молода збираєте, і можливо на старості літ будете їх потім переглядати, дивитися, що вам написали: хто олівцем, хто фарбою, хто пером, - ось я один із них залишаю вам – свій запис – у цій книзі».

Фотографії і малюнки із фондів обласного історичного музею. І більшість джерел представлено із фондів та науково-довідкової бібліотеки архіву. Наталія Лобанова знайомить зі змістом листування Пантелеймона Куліша із Тарасом Шевченком. Проте каже, це не оригінали, не рукописи, а листи з друкованих матеріалів. Науковці знайшли багато підтверджень, що Куліш був не лише відомим письменником, а й перекладачем.

Наталія Лобанова, заступник директора Державного архіву Чернігівської області:
«Крім всіх європейських, це була ще й латинь. Писав українською і російською. Перекладав твори Шекспіра, Байрона. В тих матеріалах, які експонуються на наших стендах, дуже багато статей, де є інформація про те, що він перекладав, які твори зберігалися в рукописах».

Особиста інформація з біографією Куліша, його захоплення і дружні стосунки, навіть дані про смерть в метричній книзі – все це можна побачити в експозиції. Автор першої фонетичної абетки для української мови, яка лежить в основі українського правопису, перекладач Біблії та автор першого українського історичного роману «Чорна рада». Пантелеймон Куліш зацікавлює і сьогодні, кажуть науковці.

Виставка з численними фактам його життя буде тут працювати до 20 серпня.

Сюжет телеканалу «Новий Чернігів»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Пантелеймон Куліш, письменник, Наталія Лобанова, архів, виставка, «Новий Чернігів»

Добавить в: