Сторінки музичної освіти Чернігівщини
Деякі особливості музичної освіти на Чернігівщині у XVIII на початку XIX ст.
Необхідно наголосити на тому, що школа підготовки півчих у Глухові розпочала своє існування задовго до цього указу. На підтвердження цієї думки наведемо декілька переконливих, з нашої точки зору, свідчень. Є дані про те, що в Глухові 1714 року государевим дяком і регентом І. Петровим було відібрано до двору п'ять півчих. У 1717 р. він знову приїздив до Глухова за співаками.9 Усі набори півчих та музик до двору, як правило, проводилися безпосередньо через гетьманів. Відомо, що цариця Катерина Іванівна 1728 р. зверталася з вимогою до гетьмана Данила Апостола видати "служителю Василю Євстратову" універсал "для сыску двух певчих альцест, которые необходимы к ея двору". Систематичний характер подібних звертань примушував гетьмана думати про постійну підготовку музик безпосередньо в Україні. Це видно з його відповіді: "и я по тому вашего высочества требованию, которые теперь могли винайтись хлопцы з тих, а именно двох дишкантов, а двох альтов отправляю, и хотя еще к тому оные не обучены, ибо обученных сыскать теперь весьма трудно, понеже тут, в Малой России, спеванные музыки звелися, за бывшим здешним пременением, однак, надеюсь, когда обучатся, то до спевания будут не неугодни".
Конкретні факти також засвідчують, що ще до 1738 р. на утримання школи виділялися державні кошти. Так, "на содержание подготовлявшихся певчих в Глухове употреблено было из малороссийских доходов в 1736 г. 50 рублей, 1737 г. 100 рублей, в 1738 г. 250 руб. Из указанной суммы давалось каждому обучавшемуся по 3 копейки на день, также изготовлялись одежда и обувь. Регенту назначалось также содержание".
До того ж, указ було видано у вересні 1738 р., а за місяць до нього, а саме "в августе 1738 года из 19 человек певчих, подготовлявшихся в Глухове, выбраны были 11, которые и отправлены ко двору Анны Иоанновны вместе с регентом Федором Яворским".
Таким чином, з нашої точки зору, в царському указі від 1738 р. фактично йдеться не про відкриття школи, а про забезпечення її подальшого впорядкування та функціонування.
Головний зміст діяльності школи полягав у пунктах, викладених "Канцелярией министерского правлення малороссийских дел":
1. З метою утримання півчих і струнної музики у Глухові вибудувати для школи спеціальний будинок "две горници с комнатами да пекарню", а для приготування їжі учням школи "взять двух баб и одного мужика".
2. Для організації навчального процесу в школі знайти "угодных к пению киевского и партесного пения регента, человека доброго и в пении, и в составлении нот искусснаго". Перед архієреями київським, переяславським та чернігівською консисторією ставилося завдання здібних до музики хлопців до двадцяти чоловік.
3. Пошуки "лучших голосов" зосередити у Ніжинському і Чернігівському полках через сотника Брежинського. Після ретельного пошуку зробити відбір: "из тех хлопцев выбрав, оставить угодных в Глухове при школе, а именно регента одного, хлопцев лучших голосов семнадцать, да для играния на струнной музыке приискать мастеров гуслиста, бандуриста из малороссиян, умеющих играть на гуслях, бандуре и скрипке, чтобы на оных инструментах из показанных хлопцев семь человек обучили струнной музыке по ноте".
Таким чином, положення про школу передбачало штатний розпис першого спеціального музичного навчального закладу в Україні і Росії у складі двадцяти чоловік: 17 учнів, 1 регент, 2 викладача-інструменталіста.
4. Для фінансового забезпечення школи було асигновано "сто рублей" на рік з розрахунку: регентові - 50, басистові - одному 5 руб., усім учням беручи до уваги того ж таки басиста (на взуття, шапки тощо) по 2 карбованці. За добре навчання видавати, як заохочення, по 10 копійок на місяць кожному. Платню педагогам, гуслистові та бандуристу - по 20 крб. на рік. На свічки для школи - по 5 крб. на рік. На харчування всім (враховуючи й учителів) - по 2 копійки на день, та борошна по півосьмини на місяць, та крупів по 2 гарнці.
Наголосимо також на тому, що кошти на утримання школи виділялися "из малороссииских доходов".
5. З метою дотримання дисципліни та порядку в школі доручалося виділити з глухівського гарнізону унтер-офіцера "к смотрению оной и чтобы ученики не своевольничали и не гуляли".