4 березня, в стінах стародавнього приміщення Колегіуму зібралися чернігівські художники, студенти, міське керівництво. Тут відкрилася виставка творів видатного художника-графіка Миколи Стратілата "Світе тихий, краю милий, моя Україно!”. Виставка приурочена до 196-річниці від дня народження Тараса Шевченка. На відкриття експозиції завітав і сам Микола Іванович.
Микола Іванович Стратілат народився 6 червня 1942, у селі Макіївка Носівського району Чернігівської області. Заслужений художник України (1996). Закінчив Український поліграфічний інститут імені Івана Федорова (1972). Значне місце у творчому доробку Стратілата М. І. займають ілюстрації до книг видатних українських письменників: Т. Шевченка, Лесі Українки, М. Рильського, В. Симоненка, Б. Олійника. Чільне місце у творчості відводить шевченківській тема взагалі та шевченківським місцям. Основні напрями роботи: станкова гравюра, книжкова ілюстрація, екслібрис.
На відкритті виставки Микола Іванович розповів про цікаві випадки у своєму творчому шляху: «Першого вересня, коли прийшов до школи, наш новий учитель Степан Музиченко, що був не набагато старший від нас, крім уроків географії та співів, вів ще й гурток малювання. Спочатку на гурток ходило багато учнів, але згодом якось розійшлися, а я вперто освоював прийоми композиції та інші ази малювання. Ніколи не забуду, як окрилила мене моя перша виставка, влаштована в нашій старій школі. Всім, що я зробив у своєму житті, я завдячую тим людям, що були зі мною, насамперед моїм батькам, учителям і, звичайно ж, моєму незабутньому другу й наставнику Степанові Музиченку.
Служив у ракетних військах, але, звичайно ж, і там був художником. Художник в армії користувався пільгами, тобто звільнявся від муштри. Здебільшого оформляв «ленкімнату», писав агітаційні оптимістичні заклики. А вздовж стартової площадки стояли виконані мною портрети наших партійних вождів, серед них і портрет Хрущова. Трудився я над ними доволі довго. Пам’ятаю, як прийшла вказівка зняти Микиту Сергійовича і повісити портрет Брежнєва. Отож принесли мені назад мій твір і наказали зобразити Леоніда Ілліча, при тому якнайшвидше, щоб наступного дня портрет був готовий. Що ж я мав робити? Я залишив погруддя, прибрав з нього одну зірку, а голову замалював і намалював іншу, вставивши її в костюм Хрущова. Я впорався з відповідальним завданням за одну ніч, начальство було задоволене».
Микола Іванович відповів на запитання присутніх, із задоволенням поспілкувався з чернігівськими художниками, розповів про свої роботи.
Виставка Миколи Стратілата – це безумовно подія для нашого міста. Тож, неодмінно відвідайте унікальну експозицію, ознайомтеся з творчістю найбільш відомого українського митця, народного художника України, лауреата Шевченківської премії.
Виставка творів Миколи Стратілата "Світе тихий, краю милий, моя Україно!” працює щодня у приміщенні Колегіуму з 9 до 17 години.
Володимир Коваль
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Володимир Коваль, Микола Стратілат, виставка