Підтримало пів-Ніжина
78-річна Любов Клименко — у хірургії Ніжинської міської лікарні із зашитим та заклеєним животом. Готується на виписку.
Любов Клименко: «Операція позаду»
Застряло каміння у жовчній протоці. Довелося різати. Можна було дістати без розрізів, спеціальними приладами. Але це — у Києві. На Київ у жінки грошей не було.
Погодилася на операцію відкритим способом (по-простому — розрізання) у Ніжині. Жінку — морально і матеріально — підтримало чи не пів-міста і навколишні села.
— Іван Ткаченко, Галина Манько, Микола Сірик, Олександра Москотіна, Галина Пархоменко, Галина Бутенко, Марія Самойленко, Олена Кузьменко, Любов Бочковська, Лідія Доробляй, Валентина Ясинська, Катерина Бондаренко, Ніна Тищенко, Тетяна Мишкова, — перераховує. — І найрідніші помагали — донька Зоя, внучка Юля, зять Андрій Зеленський, сусіди по квартирі та по дачі.
Чоловіка нема. Сина 15 років як нема.
— У 19 одружилася. У 47 розлучилася. Лишилася з двома дітьми. Заміж більше не вийшла. Кому мої діти були треба? Син і донька. Я нужна була, але не діти.
Згадує своє дитинство:
— Із 7 років без батька. Було 5 дітей. Брати-сестри повмирали. Із роду лишилася одна як перст.
Родиною стали колеги. Любов Іванівна працювала кастеляншею і касиром у дитсадку в Ніжині.
— На 70-річчя вітали, — згадує. — На 75-річчя також. Вінок з грошей подарували. Квіти зроблені із пробок (для винних пляшок) та купюр. Гроші не сувенірні, справжні. Три купюри по сотні, а то по півсотні. Шістсот гривень було. Кажуть, щоб до 80-річчя дожила і зміцніла, ще вітатимуть.
Терешкова допомагала
Любов Клименко усього в житті, каже, добивалася сама. І весь час люди їй помагали.
Сама у молодості їздила у Москву до Терешкової та Пухової квартиру вибивати. 18 років стояла у черзі на житло. (81-річна Валентина Терешкова — перша у світі жінка-космонавт. Вона, а потім Зоя Пухова (померла у 1991 році) очолювали Комітет радянських жінок).
— Терешкова чаєм пригощала?
— Ні. Запам’ятався красивий великий круглий стіл. Люди сиділи. Усіх по черзі слухала. Приємна гарна жінка.
— Допомогли у Москві з квартирою?
— Допомогли. Отримала в Ніжині. А в Ічні хата була.
Сама 16-річною, коли з мамою жила в Ічні і працювала свинаркою, їздила у Шую, за Москву, по будматеріали.
— У Шуї був завод фінських будиночків (будинки зі збірних панелей). А у нас в Ічні хата розвалювалася, виїхала на дорогу.
Мати наказала у Москві нікого нічого не питати, ні з ким не говорити. З поїзда на Київському вокзалі вийшла, у метро зайшла. Куди далі, не знаю.
«Девочка, куди тобі треба? — люди питають. — Ти вже дві години на ескалаторі катаєшся». «На Курський вокзал», — кажу.
Приїхала у Шую. А там якраз із Ряшок Прилуцького району прибули по фінські домики. Я купила 2000 дранки (тоненькі вузенькі дощечки для оббивання стін та стелі під штукатурку), 4 мішки цементу. Прилучани допомогли мені, спасибі їм, усе доставити додому.
— На людей часто кажуть: і байдужі, і недобрі, і жадібні — одне слово, не такі. А ви тільки дякуєте людям. Чим їх приваблюєте?
— Сама не з’їм, поділюся, — простягає цукерки з тумбочки. — Нема для мене ні багатих, ні бідних, ні розумних, ні дурних, ні дужих, ні слабих. Я з усіма однакова.
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.