Свято - треба! Святу - бути!
Quod non licet feminis, aeque non licet viris (лат.) - що не дозволено жінкам, не дозволено й чоловікам! - так буквально в одному реченні можна сформулювати сутність тендерної політики, або як її ще називають - політики рівних можливостей для жінок і чоловіків.
У багатьох розвинених країнах за останні десятиріччя відбуваються просто революційні зміни в цій сфері. Для світу вже давно не дивина жінки на посадах президентів, прем’єр-міністрів і міністрів оборони, топ-менеджерів і голів правління потужних корпорацій. І відбувається це, зауважте, у країнах з найвищим рівнем добробуту та соціального захисту!
Але водночас не дивина й татусі в декретній відпустці, чоловіки, що беруть на себе чималу частину сімейних турбот, міняють підгузки, готують їжу, наводять лад в оселі, і не тому, що на них тиснуть обставини, а тому, що все більше усвідомлюють: жінка - теж людина. І вона так само заслуговує на реалізацію в будь-якій обраній сфері чи улюбленій справі. Так, світ змінюється, відживають наші традиційні уявлення про тендерні ролі. Але в цьому світі з’являється все більше фантастичних можливостей для кожної особистості, незалежно від її статі. Більше можливостей для поваги, усвідомлення власної цінності й гідності, саморозвитку. Про це не могли навіть мріяти наші бабусі й прабабусі на початку XX століття. Отже, Міжнародний жіночий день дуже потрібний нашому суспільству! Але саме як нагадування про те, що ми всі - цінні, рівнозначні, достойні найкращого.
Тож зі святом, любі жінки й дорогі чоловіки!
«Членкині Ліги - найкращі вчителі одна для одної», - вважає виконавча директорка «Ліги ділових і професійних жінок України» Юлія Заїка.
Допомогти бізнесу в Україні стати більш ефективним, а жінкам-керівникам - компетентними та успішними, розвіяти певні гендерні міфи й пропагувати політику рівних можливостей - це лише деякі напрямки діяльності, яку веде громадська організація ГО «Ліга.ділових і професійних жінок України». Вона народилася в Чернігові 17 років тому, залучила сотні активних жінок і реалізувала десятки цікавих проектів. Однак за останні два роки формат, місія й масштаби діяльності цієї організації неабияк змінилися. Про все це більш детально розповідає успішна бізнес-леді та виконавча директорка Ліги Юлія Заїка.
- Сьогодні ми позиціонуємо себе як національну жіночу бізнес-спільноту, лобіста та акселератора жіночого підприємництва. Такі амбітні плани стали реальними завдяки участі в різних навчальних програмах від проекту ПРООН «Зміцнення бізнес-об’єднань малих та середніх підприємств». Наша Ліга - єдина суто жіноча організація, що бере в ньому участь. Виходить, ми представляємо інтереси всіх ділових жінок України, тож працюємо над стратегією, ві-зією, принципами та цінностями нашої організації. Поступово змінюємо її масштаби. Раніше це була регіональна організація, а нині ми вийшли на національний рівень та об’єднуємо жінок із різних регіонів. Відкрили філіали в Івано-Франківську, Вінниці, Харкові, наступні - Київ, Львів, Тернопіль. Є зацікавлення, є бажання працювати.
- Як усі ці нові знання та погляди впливають на діяльність Ліги сьогодні?
- Змінювалася структура, місія, цілі. Суть у тому, щоб перейти від сервісної організації до членської. Люди часто запитують: якщо я заплатив 100 гривень внесків, що буду з цього мати? Це демонструє наше споживацьке ставлення. Нам близькі люди, які розуміють нашу місію: допомогти жінкам стати впевненішими, отримати нові знання й інструменти для розвитку бізнесу, себе як особистості. Ви зможете реалізуватися набагато масштабніше, яскравіше, вийти за певні рамки. Ми не змінимо законодавство, не створимо сприятливіші умови для підприємництва, якщо закриємося в своєму кабінеті, в своєму бізнесі.
Ми не змінимо цінності в суспільстві, якщо зануримося лише в свої проблеми. Кожен може критикувати все та всіх, але питання в тому, що ти особисто готовий зробити, аби стало ліпше?
- Ви декларуєте, що варто розвіювати певні тендерні міфи та пропагувати політику рівних можливостей. Що ж мається на увазі?
- Найпоширеніший стереотип щодо тендеру й фемінізму - це боротьба проти чоловіків. Тому ми намагаємося не використовувати ці терміни, а говоримо про політику рівних можливостей, про розкриття потенціалу будь-якої людини.
Дискримінація проявляється в різних сферах. Зокрема, в оголошеннях про вакансії досі трапляється вимога, що перевага надається чоловіку або жінці, до того ж певного віку. При цьому не беруться до уваги компетенції, навички, досвід. Нещодавно ми провели й презентували дослідження на основі державного реєстру, зробили це вперше в Україні, випустили книгу з інфографікою. Тож коли мова йде про ФОПи, це приблизно рівна кількість чоловіків і жінок. Про дискримінацію на цьому рівні не йдеться. Ти захотів зареєструвати підприємницьку діяльність - будь ласка, нема обмежень. Але коли йдеться про інші юридичні форми в державному секторі, приватні ТОВ, там серед керівників і засновників лише близько 30% - жінки. Якщо ж взяти сфери, де бізнес не надто прибутковий - жінок десь 90% (це салони краси, клінінгові компанії, кейтеринг, студії дитячого розвитку, дрібне виробництво товарів тощо). А от у масштабному виробництві, добуванні, переробці - всього до 5% жі-нок-керівників. І тут уже чітко зрозуміло, що така ситуація несправедлива.
- Ще один пріоритетний напрямок роботи Ліги - менторство. Для кого й навіщо?
- Це особистий контакт жінки, яка вже успішна в бізнесі, з жінкою, яка лише розпочинає свою справу. На етапі старту бізнесу дуже важливо послухати, щось запитати чи проконсультуватись у більш досвідченої колеги. Жінка-ментор позиціонує себе як лідер. А консультуючи, й сама бачить свої резерви, аналізує та розвиває свій бізнес.
У нас є ще одна сильна «фішка». Ліга - колективний член Міжнародної організації ділових і професійних жінок 3PW International). Це відкриває широкі можливості для налагодження співробітництва з зарубіжними громадськими організаціями, особистих ділових контактів з іноземними партнерами, залучення інвестицій у підприємства, створені жінками-членами Ліги. Вважаю, що кожна жінка може знайти свій формат участі в діяльності Ліги. Інформаційне партнерство схоже на асоційоване членство, ви можете спостерігати за нашою роботою. Будь-яка ділова жінка, котра прагне розвивати власний бізнес, може приєднатися до наших інформаційних розсипок, груп у соціальних мережах. У нас є можливість залучати найкращих експертів, ми й самі в деяких сферах стали експертами завдяки навчанню у Києво-Могилянській бізнес-школі за підтримки проекту ПРООН.
Мабуть, кожна людина прагне реалізувати свій потенціал, аби робити те, що надихає. Якщо гнатися лише за грошима, раніше чи пізніше приходить втома та емоційне вигорання. Будь-який успішний бізнес має відповідати потребам і запитам суспільства, тоді він буде щасливим у майбутньому. Щодо інших сервісів для наших спіл-чанок, то ми пропонуємо такі можливості, як групове навчання, спільні закупівлі, консультування з юридичних питань, з питань маркетингу та просування бізнесу, нетвор-кінг - пошук ділових партнерів. А ще готуємо потужні адвокаційні компанії, що незабаром презентуватимемо громадськості.
Ще два роки тому ми не уявляли, що будуть такі кардинальні зміни всередині організації, що станемо центром уваги не лише в Україні, а й світі.
- Бажаю успіхів і процвітання!
- Дякую!
* * *
Про історію створення Чернігівської міської Ліги-клубу ділових і професійних жінок (так ще два роки тому називалася ця організація) розповідає її незмінна президентка Ірина Доржкна:
- Наша історія починалася 17 років тому на базі обласної організації Спілки жінок України. Нам пощастило взяти участь у навчальному проекті для жінок, який дав поштовх десяткам стартапів. Деякі з них успішно працюють і досі. Це, зокрема, «Погода в домі» Тетяни Руденок, «Кавоманія» Валентини Дегтяренко. Тоді цей проект об’єднав жінок, які прагнули й далі розвиватися, навчатися, активно впливати на різні сфери нашого життя, тому й виникла ідея створити організацію саме для ділових жінок. Згодом до Ліги увійшли й представниці освіти, медицини, медіа, майстрині.
Щорічно ми проводимо традиційні заходи: конкурс «Жінка року», ярмарок «Що може жінка», урочистий прийом до членів Ліги, а останні кілька років - Форуми ділових жінок. Наша Ліга - впливова організація, що активно співпрацює з місцевими органами влади, створює привабливий образ жінки-підприємниці та громадської діячки, веде активну благодійну діяльність. Наші заходи спрямовані на підтримку жінок у бізнесі. Це - проведення навчання, презентацій бізнесу жінок, просування послуг і товарів наших членів, висвітлення успішних бізнес-історій у ЗМІ. А з початком проекту ПРООН в історії нашої Ліги почалася нова сторінка.
Таїсія Поліщук, "Деснянка" №10 (695) від 8 березня 2018
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.