GOROD.cn.ua

«Маргиналии» по-черниговски

Дмитрий Мамчур

В пятницу 13-го(!) в Киевском планетарии прошел 13-й Всеукраинский фестиваль поэзии и авторской песни «Сліва-фест». В его рамках прошла презентация 13-ти книг украинских авторов. В числе избранных такого мистического действа оказался и черниговско-киевский (или киевско-черниговский) поэт, журналист, редактор, переводчик Дмитрий Мамчур с книгой персоналий, эпиграмм и пародий «Маргіналії».

Ничего общего, кроме этимологии, с более широко известным словом «маргинал» название не имеет. Маргиналии - рисунки и записи на полях книг, содержащие комментарии, толкования, мнения относительно фрагментов текста или мысли, вызванные ими. Мысли эти нашли выражение в рисунках известного черниговского художника, отца направления ГОП-АРТ Олега Синельника. Причём, по его признанию, тексты так вдохновляли, что в итоге эпиграмм и пародий "не хватило" - рисунков оказалось больше. Наверное, это потому, что автор текстов дал художнику карт-бланш по принципу "рисуй первое, что придёт в голову после прочтения". Да и беседа с Дмитрием Мамчуром вышла в похожем плане.

Художник Олег Синельник



- Дмитро, книга довго чекала на вихід у світ?
- Ті тексти, які увійшли в «Маргіналії», розкидані по роках від 1994 до 2009-го. Задумка книги виникла в 1999 році, коли ми з Олегом відпочивали в Чернігові після трудового дня. Але я так собі подумав, що книгу випущу тоді, коли почую, як мене хтось процитує. Причому не спеціально для мене, а взагалі. І два-три роки тому дочекався, коли в одній з всеукраїнських газет з’явилася стаття під назвою «Ви кажете, від мене тхне? Так то ж натхнення…» Причому ці рядки були позначені «З народного».

- Назва «Маргіналії» несе подвійний зміст? І малюнки на полях, і певна «граничність»?
- Можливо. Ці тексти створені для того, щоб підтримати нормальний стан мозку в критичних ситуаціях. Вони дають можливість переосмислити ситуацію, переключитися на щось інше, зрозуміти, що буває по-іншому, буває гірше і буває краще. Відверто кажучи, я таким чином розважався, бавився. Це все суцільна імпровізація. А щодо малюнків, то вони вдало і точно підсилюють вплив на психіку читача, але водночас є абсолютно самодостатніми.

- Коли чернігівці дочекаються презентації в рідному місті?
- Відповім розпливчато: в найближчі місяці. Хотілось би привезти книгу в Чернігів вже навесні, але треба знайти вільний час. Тим більше, що вже запланована нова книга, яка на мене чекає з 1994 року, коли я, як один з переможців фестивалю «Лір», потрапив до видавничого списку відомого поета і видавця Романа Скиби. І знову ілюструвати запрошую Олега Синельника і киянина Ігоря Геруса. Так що ще неодмінно побачимося.

Досье
Родился 1975 году в Чернигове.
Образование высшее - филологический факультет Львовского государственного университета им. Ивана Франко.
В 1998-2002 годах работал в Чернигове (корреспондент отдела журналистских расследований газеты «Вал», редактор на областном радио, помощник директора по общественным связям черниговской дирекции ОАО «Укртелеком»).
С 2002 живет и работает в Киеве (литературный редактор изданий «Все про бухгалтерський облік», «Пізнайко», «ПіК», «Главред», издательства МАУП и др.).

Про Смерть
Сенс життя враз пропав. Все пішло шкереберть.
Він не труїться й вен не втинає.
Бо до нього учора приходила Смерть.
Смерть сказала, що смерті немає.

Натхненний
– Ви кажете, від мене тхне?
Та це ж натхнення у мене!

Як відчуєш, що тобі незнайомі типи...
Як відчуєш, що тобі незнайомі типи
Не вербально чи вербально лізуть в архетипи,
В підсвідомості твоїй слоганами шарять,
Опирайся, не мовчи, «Ґвалт!» кричи, «Піарять!»

Ідилія
Небо хмарами повилось.
Тиша неземна.
От і добре, що скінчилась
Ядерна війна.

Сергей Кириченко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Маргиналии, Дмитрий Мамчур, Сергей Кириченко