GOROD.cn.ua

Галина Безик працює дитячим лікарем-стоматологом уже 50 років

Таких стоматологів-ортодонтів в Україні всього двоє — в «Охматдиті» й у Чернігові. Біля дверей її кабінету завжди людно. Хочуть поспілкуватися з нею і батьки маленьких пацієнтів, і колишні її студенти, і колеги. Адже знають, що Галина Свиридівна завжди дасть розумну пораду, підтримає добрим словом і не покине в біді.


«Вважаю, що у світі є дві професії, без яких людству не обійтися: це вчитель і лікар. Стати лікарем мріяла з раннього дитинства. Тож після закінчення школи в мене не було вагань: тільки медичний інститут. Але з першого разу вступити не вдалося, хоч і закінчила школу з медаллю. Тож довелося спочатку попрацювати санітаркою, потім медичною сестрою», — розповідає Галина Свиридівна.

Але свою мрію дівчина не залишила і з третьої спроби вступила до Київського медичного інституту. Після його закінчення молодого лікаря-стоматолога направили до районної лікарні в Малій Дівиці. «Лікар-ортодонт обласної стоматполіклініки поїхав в ординатуру, а на його місце взяли мене. Ось так з 1964 року і по нинішній день я працюю в дитячій стоматології», — каже пані Галина. Ортодонтія, якою вже 50 років займається Галина Свиридівна, — це напрям стоматології, що спеціалізується на корекції зубів і виправленні прикусу.

У 1985 році Ганну Свиридівну запросили до Чернігівського медичного училища, де вона викладала зуботехнічні дисципліни та була головою циклової комісії з ортопедичної стоматології. Втім, роботу в рідній поліклініці не залишила й після занять зі студентами поспішала до своїх маленьких пацієнтів, адже завжди вважала себе насамперед лікарем. Тож пропрацювавши десять років, вирішила покинути викладацьку діяльність і лікувати дітей. У Галини Свиридівні багато учнів: випускники училища й досі консультуються зі складних питань, постійно підходять молоді колеги. Часто до мами за консультацією звертаються і доньки Тетяна та Наталія, і зять Дмитро — теж лікарі-стоматологи, які вже не один десяток років працюють у стоматології.

До речі, чоловік Галини Свиридівни Іван Мефодійович теж стоматолог, тож без обговорення професійних питань під час відпочинку не обходиться. «А коли збирається вся родина, то влаштовуємо справжні консиліуми»,— жартує пані Галина.

Гарна посмішка — мрія кожної сучасної людини. На жаль, для багатьох українців вона так і залишається нереалізованою, дефекти зубів псують чарівність і загрожують людині психологічними комплексами в спілкуванні з іншими людьми. Але навіть якщо здолати комплекс «викривлених зубів», проблеми, що вони викликають, не вирішуються самі по собі. Захворювання прикусу посилюють перебіг захворювання ясен, провокують розвиток карієсу, призводять до стирання зубів. Але найнебезпечніше — неправильний прикус може привести до розвитку порушень скронево-нижньощелепного суглобу — найскладнішого суглобу в організмі людини. Тому дуже важливо вчасно та в повному обсязі провести ортодонтичне лікування дитини, розповідає лікар.

Лікування відбувається за допомогою спеціальних пластин, що виготовляються індивідуально для кожного пацієнта з урахуванням його аномалій. Велику роль у формуванні правильного прикусу відіграє й дитяче протезування. Іноді так трапляється, що чотири-п’ятирічна дитина одночасно втрачає кілька зубів, у такому випадку обов’язково потрібні спеціальні знімні протези. Їх потрібно носити доти, доки не почнуть прорізуватися постійні зуби. В іншому випадку в малюка порушується не тільки прикус, а й розвиток щелепи.

Проводять лікарі-ортодонти й післяопераційне лікування при такій серйозної патології як незрощення піднебіння верхньої щелепи, у народі це називають вовча паща. Таких дітей в області зараз близько 200, більшість із них уже прооперовані.

«За 50 років багато що змінилося у стоматології: і методика лікування, і якість обладнання. Приємно, що змінюється й підхід населення до лікування. Все ж таки наша санітарно-просвітницька робота приносить свої позитивні результати — звернень до лікарів-ортодонтів стає набагато більше, ніж раніше. Наприклад, коли я починала працювати, то була єдиним лікарем-ортодонтом в області, а зараз тільки в міській дитячій стоматологічній поліклініці працюють чотири лікарі, а навантаження не зменшується. Це говорить про те, що батьки більш уважно стали слідкувати за здоров’ям малечі. І це не може не радувати мене як фахівця», — каже пані Галина.

Взагалі дитяча стоматологія — досить специфічна галузь медицини. «Іноді доводиться бути дуже вигадливим, щоб дитина дала можливість провести медичні процедури. До кожної потрібен індивідуальний підхід», — каже лікар. Але головний секрет стоматології без сліз — любити дітей. Це повинно бути головною рисою для дитячого лікаря будь-якої спеціалізації, впевнена Галина Безик.

Олена Березкіна, тижневик «Чернігівські відомості» №23 (1211)

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Галина Безик, лікар-стоматолог, Олена Березкіна, «Чернігівські відомості»