GOROD.cn.ua

Мати-героїня: про почесний статус і солідну винагороду

Мати-героїня: про почесний статус і солідну винагороду
Удостоїтися найвищої державної нагороди для багатодітних матерів можуть жінки, які зробили вагомий особистий внесок у справу виховання дітей в сім'ї, за материнську самовідданість, забезпечення умов для повноцінного розвитку здорових, гармонійно розвинутих особистостей, громадян незалежної України, йдеться в Указі Президента «Про внесення зміни до Положення «Про почесні звання України». Який же механізм отримання звання «Мати-героїня», а до нього ще й державної одноразової винагороди, а також про зміни у відповідній процедурі з вуст головного спеціаліста відділу з питань сім'ї та тендерної політики управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації Аліси Третяк.

- Пані Алісо, почесне звання «Мати-героїня» в Україні встановлено у 2004 році. Але ж як на Чернігівщині, так і по всій Україні є багато жінок, які отримали звання «Мать-героиня» за часів Радянського Союзу. Ці відзнаки рівнозначні?
- Це взагалі окремі речі. Звання «Мати-героїня» - найвища державна нагорода для багатодітних матерів саме незалежної Української держави. її встановлено для того, аби посилити увагу до проблем народжуваності, задля зміцнення інституту сім'ї, відзначення кращих матерів, які забезпечують належні умови для всебічного розвитку дітей, для зміцнення їхнього здоров'я і духовного розвитку.
Таких чітко визначених позицій в Радянському Союзі не було, до того ж, цієї відзнаки не було у переліку почесних звань СРСР.
Сучасне ж звання «Мати-героїня» входить до переліку почесних звань держави, а матері користуються пільгами, встановленими для них законами нашої країни.

- На що особливо звертається увага під час присвоєння почесного звання України «Мати-героїня»?
- Насамперед на духовні, моральні якості особи, якій мають присвоїти почесне звання, також на конкретні заслуги матері у справі виховання дітей, її авторитет. Важливу роль відіграє позитивний імідж сім'ї у громаді тощо. Неодмінною умовою тут є рішення органів місцевого самоврядування про висунення кандидатури на здобуття звання. Звичайно, враховується те, чи притягувалися до кримінальної, адміністративної чи дисциплінарної відповідальності діти зазначеної особи, яке їхнє ставлення до праці, яку здобули освіту, чи беруть участь у громадському житті.

- Куди насамперед потрібно звернутися багатодітній мамі та які документи подати для присвоєння почесного звання «Мати-героїня»?
- Жінка подає заяву щодо підготовки потрібних документів на порушення клопотання в органи місцевого самоврядування. Саме звідси починається збір, обробка інформації, підготовка і винесення основного рішення - підтримати кандидатуру на висунення на здобуття почесного звання «Мати-героїня» чи відмовити. Якщо ж жінці відмовили, то має бути зазначено причину такого рішенні. До заяви потрібно подати ксерокопії паспорта багатодітної матері і свідоцтв про народження на усіх дітей, довідки-характеристики з місця навчання кожної дитини (шкільного і студентського віку) або з місця роботи кожної дитини, яка працює, та довідку про склад сім'ї за місцем проживання.

- Які найчастіше виникають труднощі в оформленні документів?

- Досить часто це неправильне оформлення, відповідність документів. Перепоною може стати навіть одна літера. ;А такі питання вже можна вирішити лише в судовому порядку. А це додатковий час.
Також проблеми виникають під час отримання характеристики на дітей. Якщо, приміром, діти - пенсіонери, то відповідно характеристику можна отримати або за місцем проживання (ЖЕК чи сільська рада, або будь-яка установа). Якщо ж дитина помирає, то обов'язково треба по дати копії свідоцтва про її смерть.
У довідці ж про склад сім'ї обов'язково мають бути зазначені усі діти, незалежно від того, де і з ким вони проживають.

- Чи були випадки, коли жінці відмовляли в отриманні звання?

- Так, причиною такого рішення може бути те, що діти були засуджені умовно або перебували у місцях позбавлення волі, а також без поважних причин виховувалися в закладах інтернатного типу або перебували під опікою.

- Скільки триває розгляд поданих документів?

- Усі матеріали, підготовлені відповідно до встановлених вимог, протягом 15 днів розглядаються на засіданні комісії в органах місцевого самоврядування.
Якщо ж рішення позитивне, то обов'язково до перелічених документів органи подають лист-клопотання на ім'я голови райдержадміні-страції, і готується нагородний лист. У. ньому обов'язково має міститися інформація про заслуги матері у вихованні дітей, а також відомості про кожну дитину. Після цього документи подаються до райдержадміністрації, яка вивчає їх. Підтримані тут документи потрапляють до управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації. Після розгляду нашим управлінням та комісією з питань нагородження державними нагородами при облдержадміністрації підтримані нагородні матеріали надсилаються до Міністерства освіти і науки, молоді та спорту.
Схвалені Міністерством нагородні документи надсилаються до Адміністрації Президента України, де їхній розгляд може тривати рік, а то й більше.

- Чи відбулися якісь зміни під час отримання одноразової грошової винагороди? Яка це сума наразі?

- Згідно з Постановою Кабінету Міністрів від 11 липня 2011 року №779 внесено зміни до пункту 4 Порядку виплати одноразової виплати жінкам, яким присвоєно звання України «Мати-героїня», що пришвидшує термін призначення одноразової допомоги.
Тепер, аби отримати винагороду, жінка, якій вже присвоєно почесне звання, або уповноважена нею особа подає до органів праці та соціального захисту населення лише заяву про виплату винагороди, де зазначено спосіб виплати (через відділення поштового зв'язку або на особовий банківський рахунок) та копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я, по-батькові, місце реєстрації. Копію посвідчення про присвоєння почесного звання України «Мати-героїня» подавати не треба.
Після подачі всіх документів орган соціального захисту формує особову справу, до якої додає ксерокопію Указу Президента України про присвоєння жінкам почесного звання «Мати-героїня».

У разі, якщо жінка самостійно не може подати пакет документів із певних причин, то замість неї до управління може звернутися уповноважена особа з нотаріально засвідченим документом, що підтверджує її право представляти жінку, якій присвоєно почесне звання.
Одноразову винагороду жінці, якій присвоєно почесне звання України «Мати-героїня», виплачує орган праці та соціального захисту населення за місцем її реєстрації одразу всією сумою, цьогоріч це 9410 гривень.

Довідка


Етичної нормою будь-якої людини, яка себе поважає, є дотримання даних обіцянок. Наша держава, аби поліпшити демографічну ситуацію, 11 травня 2004 року ухвалила Закон України №1705-1V «Про внесення зміни до статті 10 Закону України «Про державні нагороди України», яким було встановлено нову державну нагороду України - почесне звання «Мати-героїня». Та чомусь цей урочисто проголошений жест держава виконує надто повільно. Так повільно, що деякі жінки, так і не дочекавшись омріяного визнання держави, помирають.
Найтрагічнішим у цій ситуації є й те, що багато жінок, які б мали по праву носити це високе звання, або про це не чули взагалі, або якщо і знають - не вірять, що колись таки отримають його разом з одноразовою винагородою.

Світлана Сокол, тижневик «Деснянка вільна» №88 (272)

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: мати-героїня, «Деснянка вільна», Світлана Сокол