GOROD.cn.ua

Чернігівцю за два місяці зробили 8 операцій

Чернігівцю за два місяці зробили 8 операцій
Чернігівцю Геннадію Степурі в третій міській лікарні за два місяці зробили вісім операцій. Через ускладнення жовчнокам’яної хвороби на лікарняному ліжку він провів 118 днів. З них 38 – реанімації.

«Колов знеболювальне

45-річний Геннадій Степура
— заступник начальника відділу Національного банку Україна. Працює тут 20 років, роботу свою любить і цінує. За все своє доросле життя чоловік тільки раз звертався до лікарів — лікувався від панкреатиту.
— Знов живіт почав боліти два роки тому. Різкі болі тривали недовго. Спочатку раз на півроку, далі — разів три, потім частіше. До лікарів не звертався, завжди возив з собою знеболювальне. Колов, при сильних болях, напад проходив.

«А у вас обличчя апельсинове»

— А в березні я раптом... пожовтів. Незадовго перед цим, у понеділок, знов був напад. На роботі співробітниці кажуть: «Ой, у вас щось колір не той». Тіло стало апельсиново-коричневого кольору. А потім відчув слабкість — ледь рухався. Назавтра мене в стаціонар, сказали — камені в жовчному міхурі. Майже зразу зробили першу операцію.

Дружина сказала: «Ти виживеш!»

— Робили операцію за операцією. Був період, коли мені було вже до всього байдуже. Але дружина Таня казала: «Стовідсотково впевнена, що ти виживеш». Вона і 20-річна дочка Діана мене дуже підтримували.
В реанімації провів 38 днів. Цей період пам'ятаю слабо. Спасибі всім. Особлива подяка хірургам Анатолію Володимировичу Ластовцю та Олегу Віталійовичу Степаненку.
За цей час схуд на 30 кілограмів. В реанімації меню складалося з підтримуючих розчинів. Потім заново вчився їсти, ходити. Зараз сиджу на строгій дієті, легше перелічити, що мені можна. Дружина готує в пароварці, приносить.
Живий!

Жовчні камені самі не виходять


— Апельсиновий колір шкіри, слабкість, болі в животі — у хворого, коли він звернувся, були всі наявні ознаки жовчнокам'яної хвороби, — говорить лікар хірургічного відділення Чернігівської міської лікарні №3 Олег Степаненко. — Це коли в жовчному міхурі утворюються камені. І до часу вони можуть зовсім не турбувати. Від операції люди відмовляються — не болить і добре. Це, кажуть, лікарі гроші на операцію виманюють. «Я трави поп'ю, воно само і вийде». Не вийде! Камені з жовчного міхура самі не виходять, ця хвороба лікується тільки хірургічно.
Потрібно щорічно проходити ультразвукове дослідження. Якщо УЗД показало жовчнокам'яну хворобу, необхідна операція.
У Степури камені потрапили в центральну протоку в жовчному міхурі — холедох. Рано чи пізно це мало трапитися. Закупорили найвужче місце, де холедох сполучається з 12-палою кишкою. І перекрили вихід жовчі з печінки. Звідси і жовтий колір, слабкість, болі в животі, нудота, блювота — пішла інтоксикація.

Грізне ускладнення

— При першій операції, у чоловіка виявили одне з найгрізніших ускладнень жовчнокам'яної хвороби — панкреонекроз. Підшлункова залоза почала відмирати, гнисти. Лікується ускладнення дуже погано, смертність при панкреонекрозі дуже велика. Захворювання прогресує швидко, підшлункова згниває за два-три дні.
У хворого видалили жменю, десятків три, дрібних каменів разом із жовчним міхуром. Коли там «заводяться» камені, міхур уже не виконує свою функцію — складу для зберігання жовчі. Це вже зіпсований орган. Але і після операції підшлункова продовжила розкладатися (гнисти) ще швидше.

Черевну порожнину знов розкрили, вибрали звідти всі некротичні тканини. Потім розкривали ще кілька разів, бо гниття продовжувалось.
Операції робили 22 і 28 березня. Потім першого, другого, третього, шостого квітня, п'ятого і дев'ятнадцятого травня. Всього вісім.
П'яту операцію робили терміново, через судинну кровотечу. Некроз роз'їдає тканини підшлункової залози, утворюючи гнильні маси, які, в свою чергу, роз'їдають судини. Третього квітня по дренажах (трубках, що були вставлені в стінки живота для відтоку) почала витікати кров. Вона прибувала швидко. За ті хвилини, поки хворого привезли в операційну і розкрили черевну порожнину, там зібралось близько літра. Вибрали, тампонували кров, перетиснули і прошили судини, з яких вона витікала.

Організм пристосовується

— При шостій-сьомій операції бачили, що прогресування панкреатиту скінчилося, тканини стають чистими, випоту (рідина, яка виділяється при запаленні органів черевної порожнини) все менше.
На животі ще залишився гнійний свищ (гнійна панкреатична нориця). Це дірка через стінку живота в місце підшлункової залози. Може залишатись ще до півроку. Через неї організм самоочищається. Запалення ще трохи залишилось.
Коли дірка заживе, значить, процес закінчився.

Всього відмерло три чверті залози. Вона не відновлюється, але організм пристосовується жити з тим, що залишилось. Головне, щоб збереглись н функціональні можливості, щоб у ній вироблялись гормони та речовини, необхідні для організму. Підшлункова виконує дві основні функції: бере участь у перетравлюванні їжі, виділяючи гормон амілазу, та виробляє гормон інсулін. Він розщеплює цукор у крові. Без цієї функції у людини розвивається цукровий діабет.
Хворому дали другу, робочу, групу інвалідності. Повернули людину в суспільство. Поки сидітиме на строгій дієті, але згодом, можливо, їстиме все.

* * *

Чому в жовчному міхурі з'являються камені? По-перше, через спадковість. По-друге — через вживання жирної, смаженої їжі. Слід пити рідину (соки, компоти, воду), — щоб «поганяти» жовч…

Олена Гобанова, тижневик «Вісник Ч» №29 (1315)

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: операція, камінь, здоров'я, «Вісник Ч», Олена Гобанова