Ірина Любухіна: Ми повинні допомагати тим, хто потребує нашої допомоги
Среда, 13 Апреля 2011 15:00 | Просмотров: 3112
http://vid.cn.ua
Ірина Любухіна
Останнім часом багато уваги приділяється безпритульним тваринам у місті. Численні публікації у пресі, сюжети на телебаченні присвячені цій темі. Але, незважаючи на це, невідомо, як і коли проблема безпритульних тварин, нарешті, почне вирішуватись.
З цим запитанням ми звернулися до
депутата Чернігівської міської ради Ірини Любухіної.
— Ірино Анатоліївно, ви майже завжди присутні на заходах, присвячених проблемі безпритульних тварин, будь то круглий стіл, засідання робочої групи в міськвиконкомі чи громадські слухання. Ви опікуєтесь цією проблемою?
— Так, дійсно, я вже не перший рік приділяю особливу увагу вирішенню питань щодо поводження з домашніми та безпритульними тваринами в Чернігові. Займатися цією проблемою я почала у 2007 році, у своїй минулій каденції депутата міськради. У ті часи досить активно працювала громадська організація «Центр захисту тварин» на чолі з Оленою Столяровою. А останні кілька років громадська організація «ЗООШАНС» намагається вирішити існуючу проблему вже на іншому, загальноміському рівні.
— Чим викликана така увага до проблем братів наших менших? Любите тварин?
— Звичайно, дуже люблю тварин. Майже 15 років у мене прожила німецька вівчарка Кара. Зараз у домі тварин поки що немає. Але я залюбки разом з іншими мешканцями нашого будинку опікуюсь кішками та собаками, які живуть у дворі. Маленькі життя цих тварин для багатьох дрібниця, люди не вірять у їх душу, їх почуття. Покинуту на вулиці тварину так легко поранити, покалічити і навіть вбити. А вони ж так чекають від людей любові, ласки. Вони готові віддати все своє серце за крихту уваги, теплий нічліг і маленьку мисочку їжі! Спробуйте уявити себе безпритульним собакою чи котом, що це саме вам нема чого їсти, ніхто вас не любить, не турбується про вас, і ви завжди в небезпеці. Ми повинні залишатися людяними і допомагати тим, хто так потребує нашої допомоги. Ми повинні зрозуміти, що жорстокість та несправедливість людей завжди повертається до них, саме їх ставлення до світу є причиною їх власних хвороб і бід.
— Різні думки висловлюються щодо шляхів вирішення проблеми безпритульних тварин. Як, на ваш погляд, повинно вирішуватись це питання?
— У будь-якому випадку до тварин повинно бути гуманне ставлення. У більшості країн вже давно існує загальноприйнятна, цивілізована політика щодо безпритульних тварин — їх вилов, організація тимчасового утримання, проведення стерилізації, за необхідністю — лікування, пошук нових власників тощо. На сьогодні, на жаль, немає можливості залучити фінансування, що дозволило б всіх тварин з вулиць розмістити у притулках. В Україні ще немає такої культури у поводженні з тваринами, коли власники відповідально ставляться до своїх улюбленців і запобігають народженню потомства, яке може стати «зайвим». Розведенням тварин у цивілізованих країнах займаються лише розплідники. А для решти власників стерилізація домашніх тварин давно стала звичайною і звичною. У нас, на жаль, розмноження собак і котів безконтрольне. Саме це є причиною великої кількості безпритульних тварин. Багато років комунальні служби собак на вулицях знищували нелюдськими методами, але на місце вбитих тварин швидко приходили нові. Сподіваюсь, ця безглузда жорстокість назавжди залишилась у минулому. Щоб вирішити проблему безпритульних тварин, недостатньо забрати їх з вулиці. Навіть немає значення, буде для цього застосовуватись гуманна евтаназія, чи навіть довічне утримання тварин у притулках. Поки замість цих тварин будуть народжуватись інші, ми не зможемо вирішити проблему. Тому єдиний вихід сьогодні — стерилізувати безпритульних тварин та запобігати тому, щоб «хазяйські» коти та собаки опинялись на вулиці. Тоді проблема буде поетапно вирішуватись, і число безпритульних тварин зменшуватись.
— Зараз у Чернігові щось зроблено в цьому напрямку?
— Зараз тваринами, які опинилися на вулицях міста, опікуються лише волонтери громадської організації «ЗООШАНС» та мешканці міста. Вже кілька років «ЗООШАНС» за кошти спонсорів та самих волонтерів стерилізує безпритульних тварин, забезпечує їм догляд, а також ветеринарну допомогу постраждалим тваринам. Але впоратися з проблемою таким чином неможливо. Потрібно в короткий термін провести масову стерилізацію безпритульних тварин, інакше зусилля марні. А в «ЗООШАНСу» немає можливості для цього, головне — немає тимчасового притулку, щоб забезпечити догляд за тваринами після стерилізації. Тому необхідно об’єднати зусилля громадськості та влади, тільки таким шляхом можливо дійсно досягти успіху. Громадська організація «ЗООШАНС» розробила проект міської програми регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами, а також проект правил утримання собак і котів у місті. Ці документи передані до міськради. Передбачається проведення стерилізації безпритульних собак, їх вакцинація від сказу, вилучення потенційно небезпечних, агресивних тварин. 19 березня проведено громадські слухання для обговорення вирішення проблеми безпритульних тварин за цією програмою. Чернігівці, які прийшли на спухання, схвалили програму майже одноголосно і висловились за те, щоб виконавцем робіт у сфері поводження з домашніми та безпритульними тваринами була громадська організація.
— Програму регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами розроблено, вона затверджена громадськими слуханнями. Що далі?
— Далі слово за міською радою. Програма повинна бути винесена на затвердження депутатами. Я вважаю, що більшість депутатського корпусу підтримає програму і дослухається до рішення громадських слухань. На жаль, ще зарано говорити про якісь досягнення. Досі немає ясності щодо схеми співпраці органів виконавчої влади та громадської організації, не визначено механізми фінансування. Чернігівці повинні усвідомити, що багато в чому винні ми самі. Чи завжди ми відповідально ставимось до тварин? Можна поміняти владу, чиновників, депутатів… та хто змінить нас? Ми тільки тоді будемо жити в цивілізованому, європейському суспільстві, коли наша свідомість доросте до європейських норм та правил.
Анастасія Деркаченко, тижневик «Чернігівські відомості» №119
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.