Щоб будь-яка справа була виконана якісно, за нею потрібен контроль. Це, як ніхто інший, розуміють співробітники контрольно-ревізійної служби. Вони, до речі, 26 січня святкували своє професійне свято. І хай мало хто сприймає всім відому гоголівську фразу із захватом, та насправді завдання служби — зовсім не покарати, а допомогти. Як саме — пояснює начальник контрольно-ревізійного відділу в місті Чернігові, почесний працівник служби Сергій Нацик.
Бюджет не дорахувався майже 11 мільйонів
— Сергію Валерійовичу, а чи багато у нас у місті порушників фінансового законодавства?
— За минулий рік ми виявили порушень майже на 106,5 млн. гривень. Це річний бюджет маленького міста. Звичайно, не всі вони пов'язані зі збитками державі. Таких виявили на 10,7 млн. грн. Як і в минулих роках, найбільш поширеними фінансовими порушеннями були: завищення вартості або обсягів ремонтно-будівельних робіт (такі порушення встановлені на всіх об'єктах контролю, де проводились роботи) та порушення, пов'язані з оплатою праці.
— Ви тільки фіксуєте порушення?
— Ні, минулого року ми забезпечили відшкодування збитків на 7,78 млн. грн. У тому числі, завдяки нашій роботі, до комунальної власності повернулася будівля третьої міської лікарні, до державної власності — технологічний технікум, що були незаконно приватизовані, більшість чернігівців про це навіть не підозрювали. В умовах кризи кожна гривня надходжень до бюджету дається дорогою ціною, тому структурні підрозділи органів державної контрольно-ревізійної служби змінюють пріоритети у своїй роботі: ми зобов'язані попереджувати зловживання у використанні бюджетних коштів і державного майна. У контексті дефіциту державних ресурсів звертається увага на необхідність проведення, передусім, оперативного контролю за державними закупівлями. Мається на увазі перевірка дотримання порядку обрання процедури закупівлі, порядку її проведення, вибору переможців — тобто йдеться про контроль ще напередодні укладення договору та витрачання державних коштів. Таким чином нам вдалося попередити витрати державних коштів на 11 млн. грн.
Повертають гроші не тільки державі, але і людям
— Тобто, служба покликана допомагати державі контролювати бюджетні кошти?
— І не тільки. Ми допомагаємо і людям, якщо їм не виплачують або неповністю виплачують зарплату. Ми втручаємося, коли зарплата менше встановленого мінімуму або коли не сплачують за шкідливі умови праці чи індексацію, неправильно нараховуються соціальні виплати. Тут же збитки завдаються не безпосередньо державі, а її громадянам.
— Перевіряєте тільки бюджетні організації?
— Ні, за постановою суду чи слідчого, перевіряємо діяльність і комерційних установ. Ось для прикладу така ситуація. Підприємець найняв на роботу продавця, не оформлюючи ніяких з ним документів. Одного прекрасного дня цей продавець просто зник з виручкою. Оцінити суму збитків самостійно правоохоронці просто не можуть, тож звертаються до нас. І ми проводимо ревізію. Працюємо також за зверненнями громадян.
— На що переважно скаржаться чернігівці?
— В основному на неналежне надання комунальних послуг. Але тут не завжди ми можемо втрутитися. Ми не всесильні й діємо тільки в рамках законодавства. Якщо, наприклад, перевірити, чи проводився ремонт даху у 2009 році ми можемо легко (адже він нікуди не дівся і зараз), то дізнатися, чи подавалося належним чином тепло до квартири в конкретний день — неможливо, адже ми ні за яких обставин не зможемо повернутися в цей день. У такому випадку громадянам краще самим викликати представника ЖЕКу. Якщо він не прийде, зафіксувати його неявку. Запросити у свідки сусідів і скласти акт. Вже з таким актом ми зможемо у подальшому працювати. Якщо комунальні послуги не надавалися, перерахувати квартплату.
Допомога, а не покарання
— До того, як стати начальником відділу, ви 15 років пропрацювали ревізором. Якось змінилися порушення за останні роки?
— Справді, я прийшов у службу через рік після її заснування. На відміну від 90-х років, коли я тільки почав працювати, сьогодні більшість порушень, котрі ми виявляємо, ненавмисні, пов'язані із незнанням законодавства. Адже за часи незалежності було прийнято незліченну кількість законодавчих актів. Раніше ж було значно більше злочинів, пов'язаних із незаконним привласненням майна, приватизацією. Фактично, майже за кожним третім складеним нами актом порушувалася кримінальна справа. Зараз такого нема. Але тим не менш, немає жодного підприємства, котре б ми перевіряли, що зовсім не мало б порушень.
— Сакраментальна фраза «До нас їде ревізор!» традиційно викликала паніку на підприємстві. Як зустрічають ревізорів сьогодні?
— Знаєте, насправді багато змінилося. Більшість керівників сприймають нашу роботу як допомогу і підказку на подальшу діяльність. Часто запрошують нас самі, коли, наприклад, змінюється керівник в установі чи коли керівнику самому важко проконтролювати діяльність кожного свого підлеглого. А таке трапляється на великих підприємствах. Найняти аудиторську фірму коштує недешево, тож консультуються з нами. Приємно, що директори зрозуміли, що краще попередити порушення, ніж потім платити штрафи. А бояться ревізії тільки ті, кому є що приховувати.
— Очевидно, що деяким все ж є чого боятися. На ревізорів часто чинять тиск?
— Мені самому, працюючи ревізором, не раз доводилося відчувати на собі тиск. Бувало, доводилося звертатися не тільки до керівництва, як того вимагає інструкція, але і до правоохоронних органів. Буквально минулого року працівник одного з підприємств, що ми перевіряли, телефоном погрожував втопити мою співробітницю. У таких випадках втручається міліція. На щастя, поки що обмежуються словами і до справи не доходило.
— Так, робота, виходить, у ревізорів не проста. Що потрібно працівнику, щоб впоратися з нею?
— У нас сьогодні 22 працівники, всі люди досвідчені, грамотні, хоча й багато молодих. Важливо, звичайно, щоб, окрім обов'язкової вищої освіти, людина мала ще й практичні навички. Адже головні бухгалтери на підприємствах зараз дуже підковані, тож треба знати принаймні не менше їх. Не на останньому місці для ревізора й вміння спілкуватися. А ще треба завжди усвідомлювати, що наша робота матиме серйозні наслідки. І не помітити порушення — значить позбавити державний бюджет коштів, і дарма звинуватити когось у помилці — також неправильно.
— Що хотілось би побажати колегам з нагоди професійного свята?
— Шановні колеги, бажаю вам, щоб, незважаючи на ненормований графік, вас розуміли і підтримували близькі, була впевненість у наступному дні. Щоб підприємства, котрі ви перевіряєте, сприймали вас не як покарання, а як допомогу. Щоб нашу роботу цінували, адже ми повертаємо до бюджету значні суми коштів. І щоб у смугастому році білого тигра у вашому житті було більше білих смуг, ніж чорних!
Ольга Чижова, тижневик «Чернігівські відомості» №4 (985)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.