У Новгород-Сіверській громаді ім’я Олександра Кулика відоме багатьом: переселенцям (саме з допомоги їм найпершим почав він своє волонтерство), людям з особливими потребами, багатодітним мамам, військовослужбовцям і їх сім’ям, пенсіонерам та іншим мешканцям громади, хто хоч раз звертався впродовж повномасштабного вторгнення до нього у Церкву Християн Віри Євангельської «Еммануїл». У церкві він диякон. Подякувати Олександру Олексійовичу і всім його віруючим друзям з інших регіонів України та з-за кордону має мало не пів громади.
Та не одним волонтерством живе Олександр Кулик. Він має сім’ю, а з дружиною не звикли сидіти на місці, постійно працюють, щоб і собі мати, й іншим була змога допомагати.
Три гранти Катерини Кулик
Олександр і Катерина Кулики 13 років, як побралися, у них багатодітна сім'я: донечка і четверо синів. Найстарша дитина 12-річна Ангеліна та її брати - Олександр, Мирослав і найменші - двійнята Данііл і Богдан. І кому ж, як не їхнім батькам знати, як важливо для дитини розвиватися, спілкуватися з іншими дітками і розважатися. Так виникла ідея створити ігровий простір для малечі і середнього віку дітей. Нещодавно подружжя Куликів відкрили ігрову кімнату «Smile», куди одразу ж завітали мами з дітками, котрі з повним розумінням справи пороззувалися - і ну-мо стрибати. Комусь набридло, можна і тихенько посидіти, складаючи конструктор Лего, чи помалювати, чи з м'яких кубиків щось побудувати. Тут гамірно, та на фоні приємної мелодії не ріже слух дитяче веселе викрикування.
- Як добре, що у нас з'явилась така кімната, - сказали матусі. - Взимку, де дітям пострибати? Їздили до Шостки.
- І ми своїх возили туди, - говорить Олександр Кулик.
- Це вже мій третій грант, - ділиться його дружина. - За грантові гроші купили лабіринт. А столи, стільці, кубики, конструктор та інше придбали за власні кошти. Пропонуємо чай, каву, випічку, соки, водичку. Дітки ж набігаються і пити хочуть. Також у нас є окрема кімната, де можна організувати дитяче свято, на яке, за бажанням, запросити і аніматора. На час відключення світла у нас є прожектори. Можливо, підключимо генератор. Для нас головне, щоб і діти, і їхні батьки були задоволені. Виграний грант від програми DOBRE.
Катерина Кулик має фах інженера харчової промисловості за дипломом Київського національного університету харчових технологій. Її чоловік закінчив Сумський аграрний університет за спеціальністю агроном і дизайнер садово-паркового господарства. Олександр працював у Києві, та війна докорінно змінила його життєві плани. Він вирішив допомагати людям тут. У Катерини, як і у кожної жінки основною роботою було доглядати і годувати дітей. На це завжди, знаємо, витрачається дуже багато часу. А діти полюбляють смаколики, то мама для них і старається. Всілякі тортики, випічка - домашнє все ж корисніше і смачніше. І от її хобі поступово переросло у рід занять.
- Років п'ять я займалась тортами: для друзів, знайомих, інші люди замовляли. Умію робити макаронс, безе, пряники... Маю харчовий принтер, котрий полегшує процес оформлення тортів, пряників. Буквально за кілька місяців перед війною почала робити суші, - розповідає пані Катерина. - У 2022 році на сторінці міської ради побачила інформацію, що від програми DOBRE можна подати заявку на грантову підтримку.
- З чоловіком ми обговорили те, що задумували раніше, проте на все треба чималі кошти, а тут випала така можливість: виграємо грант чи ні, а маємо спробувати, вирішили ми, - продовжує моя співрозмовниця.
- Створила бізнес-план - і виграла! У ньому прописала, чим хочу займатися (гранти на мене). Але підтримка і допомога мого Сашка була в усьому. За грантові кошти облаштували і відкрили цех з виготовлення піци і суші. Купили туди піч, холодильник, тістоміс, столи. А потім почалося відключення світла по кілька годин поспіль і не один раз на добу. Був же і блекаут. Щоб не перестати працювати, вирішили подати на інший грант. Це вже була гуманітарна організація ZOA. Про неї я дізналася від Ольги Кунтиш з Чернігова. Нам потрібна була піч на дровах.
І грантову допомогу нам надали. З піччю ми довго розбиралися. Та справилися. Вона нагрівається до 500 градусів. Представники DOBRE приїжджали подивитися і спілкувалися зі мною і ZOA по ZOOM, і так як кажуть, очі в очі.
Нині всі діти люблять піцу, ось такі стрибалки на батутах - і можна зрозуміти вибір підприємниці, у котрої п'ятеро дітей. Вони ж і допомагали в ігровій кімнаті: розсипали м'ячики у сухий басейн - дуже їм було весело. Першими оцініли батут. Як сказав пан Олександр, батут витримував чоловіка у 150 кілограмів на випробуванні. Першими діти куштували мамину піцу.
Ігрова кімната працює щодня з 11 до 19 години.
- Ми всьому, що самі вміємо, навчаємо дітей, звісно, за чергою і в міру складнощів занять на їх вік, - говорить їхня матуся.
- Разом майже скрізь: у Недільній школі, куди запрошуємо на заняття всіх дітей, християнському таборі, їздимо до вихованців Черешенського інтернату, окрім поїздок чоловіка як волонтера. Я один раз з'їздила до Херсона після підриву Каховської ГЕС, куди Сашко повіз допомогу від нашої громади і наших віруючих друзів, а були прильоти під час ночівлі у Чорнобаївці і Одесі. То більше не бере з собою.
Волонтерство триває
Нещодавно відзначали Міжнародний день волонтерів. У краєзнавчому відділі історико-культурного музею-заповідника «Слово о полку Ігоревім» відбулася зустріч учнівської молоді з волонтером Олександром Куликом. Він розповів про свою волонтерську діяльність, як допомагає захисникам, постраждалим громадянам. Сказав про важливість підтримки один одного. Олександр Олексійович співпрацює з музеєм, передаючи речові докази війни, які поповнюють експозицію та нагадують про події сьогодення. Науковці музею надали йому сертифікат на річне безкоштовне відвідування музею-заповідника.
Незабаром Різдво і Новий рік. Мені згадалися мирні ці свята, коли друзі Олександра Кулика приїжджали з Різдвяною виставою про народження Ісуса Христа. Збирався у БК повний малий зал дітвори, після вистави роздавали солодощі. Всі були щасливі. Можливо, і цього Різдва приїдуть. Натепер нічого напевне обіцяти неможливо.
Хто передплачує «Сіверський край», частенько читали публікації про допомогу від Олександра Кулика, про його поїздки з пастором церкви «Фавор» Костянтином Макаренком з Орлівки у гарячі точки на Сході до наших воїнів-земляків. Скільки генераторів, буржуйок, «Коробок тепла» було туди відвезено! А скільки наборів продуктів, одягу, взуття, ліків, милиць, інвалідних візочків було роздано у Будинку молитви! Скільки разів вони їздили у прикордонні села громади! До діток у Черешеньки! Щось було зібрано гуртом у волонтерському центрі Олени Бурико для поїздок на Схід, а багато чого вартісного Олександрові передавали віруючі друзі від благодійних організацій. Приїжджали і медики-во- лонтери наприкінці літа, на два дні був розписаний час прийому бажаючих.
- Маємо працювати - на поїздки треба гроші , - каже волонтер. - Я дуже вдячний всім, хто нас підтримує. Велику допомогу нам надає благодійний фонд We stand with Ukraine, зокрема, генераторами. Ми їх роздали у «Дзвіночок», школу №2, ліцей №1, школу мистецтв, центр творчості, де є група «Малятко»... Оце привезли генератор для орлівського інтернату. У нас усі дні майже без вільного часу, та з Божою поміччю ми справляємося.
Гортаю стрічку фотографій Олександра Кулика у фейсбуку: їх небагато радісних довоєнних із найріднішими, з друзями. І безліч за останній час від повномасш- табного вторгнення. І не тому, що він любить фотографуватись, а тому, що це такі собі фото- і відеозвіти, що вони там побували, розвантажили допомогу. Або фото того, чим може допомогти цивільним.
Попри зайнятість волонтерити Олександр Кулик не припиняє. Волонтерство - це стан душі, коли не можеш не допомагати. Навіть у березні 2022-го, коли була область в окупації, а почали прибувати у місто перші переселенці, він став допомагати їм тим, що мав. І за оці майже три роки волонтерства я ні разу не чула від нього «я» - тільки «ми». Тобто з ним його брати і сестри з Будинку молитви, віруючі друзі звідусіль.
- Ми робимо всі добрі справи разом і з благословіння пастора Григорія, - говорить Олександр. - Кожен у нашій церкві працює і допомагає, особливо діти з багатодітних родин Рожків.
Джерело: “Сіверський край”, Тетяна Малай
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Кулик, багатодітні, родина, Новгород-Сіверський, грант, суші, піццерія