На Чернігівщині сільські кладовища вичищають від старих дерев, що загрожують безпеці
До Куликівської територіальної громади (Чернігівський район) входить 12 старостинських округів. Разом із самою Куликівкою та малими селами (колишніми хуторами) це 23 населених пункти. У них 34 кладовища (в деяких великих селах їх по два-три, у Дрімайлівці — аж п’ять). Благоустрій усіх їх покладено на комунальне підприємство селищної ради. Його найбільший клопіт у цій справі — аварійні дерева. В основному це акації, берези, липи. Посаджені кимось колись біля могил, вони з роками так розростаються вгору і вшир, що загрожують похованням.
— У нас були випадки, коли дерева на кладовищах падали. Добре хоч лягали так, що пам’ятників не пошкодили, — говорить директор комунального підприємства Куликівської селищної ради Андрій Чобітько. — Ми обстежуємо кладовища, обираємо найбільш аварійні дерева, поступово видаляємо їх. Потім, за можливості, прибираємо й ті, які потенційно можуть стати такими.
Так, за 2024 рік на кладовищах, громади було видалено 247 дерев. Із них 225 — нашими власними силами і за рахунок інших підрядників, а також за участю мешканців сіл. Зокрема в Горбовому прибрано 51 дерево на новому кладовищі і 25 на старому, в Куликівці — 42, у Баклановій Муравійці — 41 (там працювали робітники громади і жителі села), в Жуківці — 30, у Салтиковій Дівиці — 27, в Орлівці — 6, у Дроздівці — 3.
Ще 22 дерева (у Баклановій Муравійці, в Орлівці, Дрімайлівці та Вересочі) видалено за допомогою альпіністів, на це витрачено 99,5 тисячі гривень. Альпіністів ми залучаємо, коли аварійне дерево дуже високе і самі ми спиляти його не можемо. У Куликівці є підготовлені хлопці зі спеціальним обладнанням, вони піднімаються на дерево і спилюють його по гілці, а потім стовбур по частинах до самого низу.
Деревину пускаємо на дрова — ними опалюються старо- стати, ФАПи тощо. Якщо людина сама видаляє дерево біля могили родича або наймає когось для цього, то може забрати деревину собі. Але більшість брати деревину з кладовища не хоче. Свій намір видалити дерево самотужки бажано узгодити з нами, оскільки під час цих робіт є ризик пошкодження сусідніх поховань.
На цей рік ми плануємо завершити прибирання кладовища в Куликівці й почати організоване видалення дерев у Вершиновій Муравійці (там працюватимемо з альпіністами), в Авдіївці, Дрімайлівці і Ковчині. Скільки можемо, стільки й спилюємо. Хоча по-хорошому треба розчищати кладовища від усіх дерев.
Однак на це витрачаються час і кошти платників податків, які можна було б спрямувати на щось інше. Тож у Куликівській громаді діє усна (поки що) заборона на висаджування дерев на кладовищах. Мешканців закликають проявляти свідомість і натомість прикрашати місця останнього спочинку рідних квітами, вічнозеленими кущами.
— Це може бути барбарис, — підказує Андрій Олександрович. — Або туї, тільки низькорослі, бо інші хоч і повільно ростуть, але ж прийде час, коли стануть високими.
У комунальників не бракує й іншої роботи:
— Наше підприємство, у якому 38 працівників (разом зі мною, моїм заступником і бухгалтером), займається благоустроєм на землях комунальної власності: окрім кладовищ, це ще узбіччя, парки, сквери, території, прилеглі до старо- статів і будинків культури, центри населених пунктів тощо. У нас в Куликівці та в кожному селі є робітники з благоустрою, у деяких — і по два, або один працює на півтори ставки, якщо це села з більшою кількістю населення.
Джерело: газета "Гарт", Аліна КОВАЛЬОВА. Фото з фейсбук-сторінки Куликівської селищної ради
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: дерева, кладовища, прибирання, Куликівка